Slávisté z Veleně pojedenácté!

O odbočce Odboru přátel Slavie ve Veleni, obci přilepené na východní hranici Prahy, jsem si povídal s jejím zakladatelem a dosud jediným předsedou Pavlem Tomčišinem.

Pavle, pověz nám, jak se stane, že vznikne odbočka?

Takhle jednou před jedenácti lety jsem seděl v práci a nudil se. Brouzdal jsem tedy po internetu a hledal cokoli, co bylo spojeno se Slavií.  Narazil jsem na Odbor přátel a zalíbila se mi možnost vzniku místní odbočky ve Veleni. Rozeslal jsem pár SMS, slovo dalo slovo a naplánovali jsme naši ustavující schůzi.

Jak vůbec ustavující schůze proběhla?

To bylo slávy! Nejprve jsem vše komunikoval se sekretariátem OP, konkrétně s Michalem Dobiášem a Honzou Čapkem. Na schůzi pak přijel tehdejší tiskový mluvčí Slavie Ondra Zlámal a přivezl pohár pro mistra ligy. Zvolili jsme si představenstvo, které ve stejném složení funguje až dodnes.  

Pokladníka vám dělá tvůj bratr?

Ano, původně dělala pokladníka moje manželka Jana, nyní má kasu na starosti můj brácha.

Jak vaše odbočka funguje během roku?

Samozřejmě jezdíme v nějakých skupinách na zápasy Slavie v Edenu, kde naše stěžejní místo je v sektoru mezi Tribunou Dědka Maddena a Tribunou Sever. Dost našich členů se snaží vyrážet i na venkovní utkání, zejména pokud jde o zápasy v Evropě. 

Před domácími zápasy se potkáváme na tradičním místě U Koule, kam chodíš, nutno podotknout, s námi i ty.

Jinak se účastníme různých akcí, které pořádá obec, se kterými se snažíme i pomáhat. Samozřejmostí jsou zápasy místního Slavoje, který podporujeme. Obec zase na oplátku pomáhá nám. Například nám umožňuje se scházet v místním společenském sále, který je překrásně zrekonstruován, jako celý objekt, v kterém je umístěn.

Takže můžeme shrnout, že se jako odbočka snažíte účastnit kulturního a společenského života v obci a obec ráda na oplátku pomáhá vaší odbočce?

Rozhodně. Žijeme tady v takové krásné symbióze. Musím ale zmínit ještě jednou Slavoj Veleň, kterému předsedá Fanda Kaiser. Jako člen předsednictva odbočky a předseda fotbalového klubu je nám hodně nápomocen. Neocenitelným způsobem třeba při naší Veleňské pentli. My se zase naopak staráme o stánek na hřišti v době domácích zápasů a i při jiných akcích, které tam probíhají, kdy veškerý výtěžek jde do Slavoje. 

Když jsi zmínil Veleňskou pentli, pověz nám o ní něco.

Letos v květnu, konkrétně třicátého se koná již jedenáctý ročník. Je to vlastně jen o kopání penalt. Hlavní soutěž je doplněna o dopolední Pentličku, které se účastní děti do 12 let. Vylosují se vždy dva soutěžící, kteří kopou proti sobě penalty. Vždy pět. Ten, kdo jich dá víc, postupuje do dalšího rozstřelu. Zúčastnit se může opravdu každý. Už tady kopal třeba Martin Dostál nebo Lukáš Jarolím, Martin Hurka soutěž dokonce vyhrál.

Vím, že se snažíte účastnit i řady dalších akcí, ať už je pořádá výbor Odboru přátel nebo jiné odbočky.

Ano, snažíme se je objíždět, co to jde. Hlavně jezdím já s manželkou Janou. Rádi děláme výlety po republice a vždy se je snažíme spojit s nějakou akcí, která se týká Slavie. Takže vyrazíme třeba na víkend do Olomouce a tam navštívíme rovnou zápas nebo naposledy jsme jeli do Klatov. Nevynechali jsme jediný ročník bowlingu v Kutné Hoře, který pořádá kolínská odbočka. Určitě musím, předsedo, zmínit akce „tvé“ odbočky Area 114, na které jsme pravidelně zváni a rádi se účastníme. Od vzniku veleňské odbočky jsme také nevynechali žádné celostátní Setkání slávistů a vyjma Kardašovy Řečice, tak jsme všude měli i svůj fotbalový tým. 

Zdá se, že jste si s manželkou akce odboček oblíbili.

Jednoznačně. Všude jsou parádní lidé, takže je zábava. Nejvíc se asi přátelíme s Kolínem a s  Areou 114. Tam to dokonce přešlo i do čisté lásky (smích).

Měli bychom se ale vrátit k té vaší poslední výroční schůzi.

Trochu jsme odbočili… 

Jak schůze probíhala?

Jako pohoštění jsme měli výtečný guláš a nějaké zabíjačkové výtvory, jelita a jitrnice. K pití samozřejmě nejen pivo. Bohužel se nám hůře shánějí hosté, takže letos to bylo bez. Ve stejný den totiž probíhal přípravný zápas Slavie na Strahově, takže žádný z hráčů ani trenérů se k nám vydat nemohl. Zkoušeli jsme pozvat i nějakou legendu, ale také to bohužel nedopadlo. Proto jsme měli alespoň náhradu ve formě Univerzity Slavia.

A k tomu ono kvalitní jídlo a pití! Kolik se na takové schůzi vypije piv?

(smích) Vypilo se jich celkem 260. Nezbyla ani kapka, když jsme to tady i s tebou zavírali! 

zleva: Fanda Kaiser, David Ocetník a Pavel Dvoriak (foto: archív, David Ocetník, z výjezdu do Kyjeva)

Ještě trochu vážněji. Kolik členů čítá vaše odbočka, kdo je v předsednictvu?

Teď nás je zhruba 40, předsednictvo je tříčlenné. Jeho členem jsem já, Pavel Dvoriak a Fanda Kaiser. Myslím, že nám to funguje perfektně, musím klukům poděkovat.  Mně samozřejmě ale hodně pomáhá Jana, jak v životě, tak i v tom předsednictví. A jak jsem říkal, hodně práce zastane pokladník, tedy můj brácha Petr.

Pavle, moc děkuji za rozhovor a přeji ti, aby odbočka vzkvétala a k tomu mnoho radostných chvil se Slavií.

rozhovor vedl David Ocetník, 

hospodář Odboru přátel a předseda odbočky Area 114

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..