SLÁVISTICKÁ KUŽELKA 2015 – ŽE BY LABUTÍ PÍSEŇ?

KKspoluorganizátorkaMarcelkaČtenář, který sleduje i naše zprávičky z akcí našich odboček OP již jistě poznal, že se na našich stránkách snažíme komentovat jejich průběh s nadhledem, možná i s pokusem o trošku humoru, protože kde jinde bychom našli tolik člověčenství a vzájemného pochopení než tam, kde se sejdou staří slávističtí kamarádi a často se vytvářejí i přátelství nová! A tak mi jistě bude odpuštěna i malá modifikace některých bonmotů, které platí i pro nás! Tou první je určitě výrok, že „Zvoláš-li Kolín, ozve se Ti (také) bowling“. A tou druhou je vtip, který koloval před léty: „Kdosi si vyžádal definici fotbalu. Odpověď byla stručná – je to kolektivní míčová hra o 11 hráčích na každé straně, kterou v čase 2×45 minut řídí jeden hlavní rozhodčí a vždycky vyhrají Němci!“

KKTřebovákAle vezměme to pěkně popořádku. S přistěhováním př. MUDr. Janáčka (původem Brandejšťáka) do Kolína se pořádně rozhýbala činnost této odbočky. Míša si přinesl řadu zkušeností z Brandýsa nad Orlicí a začal je aplikovat v Kolíně. Většinu jich z našich zpráv a reportáží znáte (Rovina, Kolinea, besedy), ale nakonec se na špici dostal sport na řadě odboček provozovaný a oblíbený. Zrodilo se tak Slávistické koulení, postupně přejmenované na bowlení, tedy soutěž družstev odboček v bowlingu. Toto jarní setkávání dostalo před šesti lety sestřičku v podobě předvánoční Slávistické kuželky, jejíž věhlas také stoupal, až skutečně začalo platit ono „Zvoláš-li Kolín, ozve se Ti (také) bowling“. Pro Kuželku byla vytvořena putovní cena pro vítěze v podobě slávistické červenobílé kuželky.  KKMalýDivákTurnaj se stal specifickým v tom, že šlo o soutěž smíšených dvojic, pročež ani nadprůměrný jedinec nemůže zvítězit, neb musí pamatovat na to, aby měl k sobě zdatnou partnerku či partnera! Zde se ukázala naprostá suverenita manželů Tomáškových, kteří vyhráli všech šest dosavadních ročníků a v tomto smyslu i realisticky naplnili onen zmíněný bonmot o německé suverenitě ve fotbale v podobě bowlingu a své účasti na Kuželce! Vítězové byli i vždy příjemnými společníky, a tak ze všech stran zazněla lítost, že letos zůstane turnaj bez hlavního favorita a do Brandýsa odcházel upřímný pozdrav a přání pevného zdraví!

KKdiskuseHlavní otázkou tak bylo, zástupci které že z odboček – sešlo si jich celkem pět – Veleň, Brandýs, Česká Třebová, Havlíčkův Brod a samozřejmě (v Kutné Hoře) hostitelský Kolín  – usedne na uprázdněný trůn. Do souboje šlo 14 dvojic (pochybovačům, že číslo 14 není mezi mocninami dvojky a je tedy nevhodné pro pavouka, bych rád uvedl, že Kuželka není turnajem vyřazovacím, ale soutěží s prostým porovnáním získaných bodů, tedy v hantýrce řečeno náhozů). V Kutné Hoře je k dispozici 7 drah, na každé se střídaly dvě dvojice, a tak měl turnaj hladký průběh a vešel se krásně do časového limitu!

Zkušení odborníci předpokládali, že titul poputuje na východ Čech, k některému z „dvojčat“ Česká Třebová – Brandýs. A nemýlili se. Tři družstva Třebováků se nakonec musela sklonit před vítěznou dvojicí Dr. Ludvík – Soňa Unzeitigová reprezentující odbočku Brandýs! Po primátu na Slávistickém prasátku tedy další triumf odbočky, která i po smrti spoluzakladatele Josefa Vondrky dokáže přijít, vidět a zvítězit. Ale cenné jsou i zbylé stupně vítězů pro dvě družstva, která přijela z města železničářů, z České Třebové! Vítězové si vedle pamětních medailí odnesli nejen malý model symbolu celé akce, ale i skutečnou kuželku s právem ji mít půl roku v držení. A i druhý model putoval do Brandýsa. Byl určen pro absolutní vítěze bilance všech ročníků, pro manžele Tomáškovy spolu s přáním stálého zdraví! Možná, že v tom ucítíte i trochu nostalgie, a ta byla tak trochu i na místě.  Hlavní organizátor Míša Janáček byl na všechny ty přípravy a organizaci dost často sám a nebýt jeho obětavé švagřičky Marcelky Lucové (ta nakonec se svým partnerem dosáhla na „bramborovou“ příčku), neměl by turnaj tak pěkný a bezproblémový průběh. Rozhodl se proto po dlouhých a z důvodu nostalgie i bolestných úvahách, že v příštím roce pozve do Bowling centra v Kutné Hoře, kde si všichni pochvalovali i výborné gastronomické zázemí a milou obsluhu, přátele z  odboček pouze na jarní Bowlení, tedy na turnaj družstev, který přirozeně nemá tu atmosféru soupeření smíšených dvojic znásobenou předvánočním časem! Ale povinností je stále více a času méně a méně. Př. Janáček je rád, že se mu do plánu Kolínských vlastně k tradičnímu Setkání slávistů podařilo přidat další všeodbočkové akce, které mezitím přibyly – třeba Veleňskou pentli či Slávistické prasátko v Havlíčkové Brodě! Věřme však, že letošní zdařilý turnaj se nakonec neozve labutí písní. Tím jsme se dostali k poslednímu citátu, který se pojí s jedním z druhů labutí, labutí zpěvných, které v posledních chvílích svého života vydávají nádherné zvuky právem nazývané jako zpěv labutí písně! Věřme, že se najde někdo, kdo tuto krásnou tradici pomůže zachovat a nebude nutné hovořit o labutí písni Kuželky. Protože ta letošní se opravdu vydařila po všech stránkách, k čemuž přispěl i slávista z nejvěrnějších, Mgr. Ondřej Zlámal, který přijel ještě před zahájením celé akce k malé besedě, aby představil svou knížku Vzpomínky mistrů, o kterou byl i zde velký zájem. Podobně jako týden předtím v Rožďalovicích ji doplnil i několika nezapomenutelnými vlastními vzpomínkami, zážitky a historkami. A ze statistického hlediska dodejme, že se nakonec zúčastnil i vlastního turnaje, kdy nakonec vytvořil s jedním „osiřelým“ partnerem potřebnou čtrnáctou dvojici, za souhlasu všech, že tato dvojice se vyhnula standardnímu schématu muž- žena! A vůbec si, ač nepříliš zkušení, nevedli špatně a symbolické stupně vítězů jim unikly jen o pověstný chloupek!

KKdiskuseTakže – byl to zase jeden z krásných slávistických dnů, kde vítězilo nejen sportovní umění, ale i ryzí slávistické přátelství. Byla cítit ta trocha nostalgie, protože labutí píseň zněla opravdu těmi nejkrásnějšími tóny, které dotvrzovala i přítomnost mnoha dětí, děcek, dětiček i mimin, které často krásně slávisticky oděny doprovázely účastníky turnaje a přizdobily i svou přítomností tu krásnou adventní atmosféru! Snad to opravdu nebylo naposledy, rukavice byla hozena dalším!

Díky všem zúčastněným, kteří si navzájem přáli krásné Vánoce a do nového roku pak hlavně štěstí a zdraví a v neposlední řadě i radost z úspěchů Slavie!

                                                                                                                                                                                    Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..