Slávistické dostaveníčko v Kolíně

V sobotu 12. června 2010 jsme pro zájemce uspořádali odpolední program v Kolíně a dali mu jednoduchý název – Slávistické dostaveníčko.

Po gastronomické předehře v užším kruhu jsme akci oficiálně odstartovali výstupem na věž zvonice u chrámu Sv Bartoloměje. Chrám kdysi budovaný Petrem Parléřem prochází generální rekonstrukcí a je nepřístupný. Zvonice nese celkem tři zvony a stojí tu od roku 1504. Poslední dva tři roky je pak turistům přístupná. Výšku výstupu jsem nezjistil, ale prudkých dřevěných schodů tam bylo až běda. Výhled na město byl však bezchybný. K tomu muzikální doprovod dechovky, která koncertovala u paty věže.

Byl totiž víkend 47. ročníku Kmochova Kolína. Usadili jsme se u Obecního domu, našeho tradičního slávistického schůzoviště již od prvopočátku zdejšího OP v roce 1966. Na řadu přišlo tekuté občerstvení. Po rychlém průjezdu nemnoha veteránů (plaketové jízdy zde bývají četněji navštěvované) následoval hlavní chod – průvod kapel účastnících se Kmochova Kolína. Slyšeli jsme známé pochody, viděli neznámé kapely z Itálie či Německa. Různé skupiny mažoretek. To vše se těší již zmíněné dlouhé roky pozornosti zdejších i návštěvníků z dáli. Naše skupina ve slávistickém oblečení zde budila vedle samotných aktérů průvodu též velký zájem.

Vyvrcholením dne pak byla slávistická plavba lodí Kolinea. Vlastně jsme navázali na dva ročníky předchozí. V roce 2008 zde skupinka 14 slávistů a známých slavila plavbou první titul, loni nás bylo kolem 30-ti. Letos se mistrovský titul slavit nemohl. Loď jsme přesto vyzdobili několika slávistickými vlajkami, aby bylo všem v okolí jasné, kdo na mysli neklesá ani ve chvílích těžkých. Že jsme opravdovými fanoušky věčné Slavie.

Atraktivitu plavbě a gradaci akci zajistila přítomnost Luďka Klusáčka. Bývalého hráče Slavie, Dukly, Bohemians, H Králové a Slovanu Liberec. Dnes asistenta trenéra české reprezentace. Beseda s ním se nám protáhla z plánované hodinky na hodinky dvě, tak snad mu s námi bylo dobře. Dozvěděli jsme se mnoho o výhledech současné reprezentace, pohledu na naší ligu i Slavii Praha. Diskutovali hráče minulé i současné. Vzpomínali i věštili. A cenili si přirozené skromnosti našeho hosta, se kterým diskutovat byla radost a zážitek.

Druhý rozměr soutěži dodaly ceny ze sekretaritáu FO-OP a darovaný dres Slavie od L. Pučka, vše zajistil Jan Čapek – díky moc.

O tyto se pak ucházeli účastnící prověření slávistickým testem v otázkách z minulosti dávné i nedávné. A vítěze pak losoval náš výjimečný host, zmíněný L. Klusáček. Dres Slavie přešel do vlastnictví slečny Votrubové, kultovní slávistická deka P. Tomčišina z Veleně, slávistický míč s podpisy hráčů Slavie D. Dvoriaka z Veleně, slávistická sklenice J. Bobka. A mnohé další jsme ještě rozdali a mnohé spravedlivě dle zásluh odměnili…

Kolem sedmé večerní už byl čas rozchodu k domovům. Kdo byl – a koho já slyšel – ten akci chválil. Spokojení rodiče, spokojené děti. Prostě spokojení slávisté. Společenská akce jak se sluší a patří. Tak když to vyjde, tak za rok stejně či jinak zopakujeme.

Sešlo se nás letos 25. Velké díky za účast patří L. Klusáčkovi a přejeme mnoho úspěchů v další trenérské kariéře. Velké díky za účast i přátelům slávistickým z SKS Veleň. I mnohým dalším kolínským, kteří nelitovali pěkného počasí a zavítali k akci celé, či alespoň na loď. Velké díky i Janu Čapkovi, díky kterému z naší plavby snad nikdo neodešel s prázdnou .

Slavii zdar, za OP Slavie v Kolíně – Michael Janáček

[nggallery id=69]