Slávistické Dušičky 2023

Tradice organizovaných Slávistických Dušiček je již mnoholetá, a to i se započtením nultého ročníku, kterého se zúčastnili pouze průkopníci Honza Čapek a Tomáš Donner. 

S ohledem na skutečnost, že značné množství slávistických fotbalistů, případně významných osobností z jiných červenobílých sportovních odvětví spočinulo na různých hřbitovech, a to nejen v Praze, snažíme se každý rok naše dušičkové cestování variovat.

Vedle pražského programu Dušiček se členové odbočky Slavia fans Krkonoše vypravili vzdát hold slavnému českému herci a dlouholetému předsedovi Odboru přátel Slavie Martinu Růžkovi. Odbočka Spořilov navštívila hroby Jana Janského, Franty Veselého, Františka Pláničky a Antonína Puče. Odbočka AREA 114 se vydala za Pepim Bicanem a Johnym Maddenem.

Pro letošní pražskou část Slávistických Dušiček byl vybrán Vinohradský hřbitov v okolí strašnického krematoria. Co zvolené jméno, to osobnost, proto vyprávění o jejich činech nebralo konce.  Vždyť jména jako Franci Svoboda, Josef Laufer, Jindřich Šoltys, Jaroslav Cháňa, Ctibor Malý, Jan Jenny Starý nebo Jan Košek dodnes promlouvají k mnohým slávistům.

Letošní rok byl zároveň výjimečný v tom, kolik potomků slavných fotbalistů se s námi na dušičkovou procházku vydalo. Jednalo se o potomky Jana Koška, Ctibora Malého nebo Jennyho Starého. Celou akci jsme zpestřili pokládáním malovaných vzpomínkových kamínků k jednotlivým hrobům. Příjemné tři hodiny putování a povídání utekly jako voda. Potvrdilo se, že akce jako Univerzita Slavia nebo slávistické procházky rozhodně umíme. Musíme je pořádat častěji. Jsou plnokrevným naplněním Růžkova hesla „Přátelé Slavie, přátelé mezi sebou“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..