SLÁVISTICKÝ TÝDEN NA JIHOZÁPADĚ ČECH – DVĚ ZDAŘILÉ VÝROČKY

S trochou nadsázky můžeme o dvou z našich nejvýznamnějších odboček-  v Příbrami a v Klatovech hovořit jako o zástupcích českého jihozápadu. K tomu je už po léta pojí dlouholeté vzájemné přátelství, navíc v letošním roce si obě naplánovaly výroční valnou hromadu na třetí únorový týden. V úterý 17. února se sešli Příbramští, o dva dni později pak Klatovští. A v obou případech byly výročky zpestřeny více než zajímavými besedami s významnými činovníky slávistického fotbalu!

DO PŘÍBRAMI ZA NĚKTERÝMI SLÁVISTICKÝMI „NEJ-“

Letošní seriál tradičně výborně připravených výročních schůzi odboček doputoval 17.února do hornické Příbrami. Domovem se opět stala hornická hospůdka Na Marii a úroveň byla opět vynikající. To je už letitý fakt, který současný výbor zdědil po někdejších osobnostech příbramské odbočky, ať už jimi byl př. Hasman, př. Otto, př. Svoboda nebo Ing.  Moudrý, a tak v čele s předsedou př.Kropáčkem a jednatelem př. Stránským (shodou okolností i oba oslavili vloni padesátiny, stejně jako OP!!!), kterým výrazně pomáhají další členové a členky odbočky „táhnou tu káru“ dále. Prvním „nej-“ je určitě fakt, že výbor odbočky se schází každé úterý a je otevřen celé členské základně odbočky. Druhým „nej-“ je pak fakt, že příbramská odbočka si letos připomíná již 48.výročí svého založení a s tím i 48 let nepřetržité činnosti, čímž se žádná současná odbočka nemůže pochlubit. Navíc v ligovém městě, protože v Příbrami se již 18 let (s roční přestávkou) hraje I.liga a to je dnes také do jisté míry unikát. Kde je konec někdejší slávy odboček třeba v Brně (př. Kružík), v Olomouci (př. Dr.Hubáček) či v Ostravě (př.Mazouch) nebo třeba v Jablonci, Uherském Hradišti či Českých Budějovicích?

A i v dnešních dnech se Příbramští mají za čím ohlédnout. Tradiční opékání špekáčků po skončení sezóny na zahrádce u př. Milušky Falcníkové (až budou opět poháry, měli by se vrátit k prasátku…), letní cyklovýlet  do Brd, tři tradiční taneční zábavy (Josefská, Václavská, Mikulášská) či Vánoční pochod vyzdobenou štolou… A samozřejmě nikdy nechybějí na celostátních akcích, ať už jsou to valné hromady, kulturní akce OP či Setkání slávistů.  Zapojili se i do oslav 50 let OP na přátelském zápase s Hajdukem Split, kde průvod odboček musel být pro každého zúčastněného obrovským zážitkem! Zapomenout nemůžeme ani na tradiční „trojúhelník spřátelených odboček“ – Příbram-Klatovy-Žilov, který na letošní VVH svou bohatou účastí tentokrát dokumentovali Klatovští.

Výroční VH se vždy snaží doplnit i kvalitní besedou. Do historie jistě vstoupí ta loňská , mimořádně dubnová, kdy přivítali, jako jediná odbočka, trenéra Pastoora. Ať byly jeho výsledky, jaké byly, a důvody jakékoliv, vystupoval v Příbrami velmi sympaticky. Letos se právem těšili na dalšího vzácného hosta, trenéra Beránka. Jestliže návštěva p.Pastoora byla výborná, jsou dojmy z návštěvy i vystoupení  Miroslava Beránka vynikající. Naprosto kultivovaná diskuse, nadhled i věcnost, ale i dlouhé dohry „v kuloárech“, kdy si Míra Beránek pro každého človíčka našel čas pro pár slov a především společnou fotografii či autogram!

Na VVH zazněla tu a tam i slova kritická. Opět se ukazuje, co pro mimopražské členy znamenají Červenobílé listy a Příbramské zamrzelo jejich loňské omezení frekvence, jakož i pozdní distribuce. A ani o všech událostech kolem Setkání´2014, které vzhledem k výročí OP probíhalo v Praze, nemohli vždy hovořit v superlativech. Dýmovnice, některé hulvátské výstupy i fakt, že tu a tam padla i nějaká ta urážka a žel i facka, je rozhodně, jako věrné účastníky nepotěšily.

Pevně však věří, že letos v Hodoníně tomu tak nebude, že dorazí jen a jen ti, pro které je Setkání především příležitostí k potkávání se slávistu z celé republiky, poznání nového i vzpomínkám ta roky minulé. Takže i na turnaj se dívají jako na možnost předvést svoji sportovní zdatnost a z každého úspěchu se upřímně radují. Loni byl k tomu zvlášť důvod – bronz z nejobsazenějšího turnaje považují za velmi cenný!

[nggallery id=216]

KLATOVY – PEVNÁ HRÁZ SLÁVISTISMU I NADÁLE!

Snad mi zvláště mladší čtenáři odpustí tento nadpis, ale ti starší si jistě pamatují předlistopadové heslo charakterizující západní Čechy jako „pevnou hráz socialismu“. To už naštěstí neplatí a ve vlacích si podávají dveře lyžaři, pro které nekončí svět kdesi kolem Špičáku, ale s chutí vyrážejí i na svahy bavorského Velkého Javora či do vždy perfektně upravených stop třeba kolem sedla Brennes. Po dlouhá léta byla totiž klatovská odbočka naší nejzápadnější odbočkou, i když na mapě symbolicky soupeřila se Žilovem a severočeským  Chomutovem, ale oproti oběma jsou Klatovy přece jen o chloupek západněji. Vše změnil až vznik odbočky Karlovarsko…

Jeden čas byla klatovská odbočka dokonce největší naší odbočkou, aby ji pak opět vystřídaly Rožďalovice a v poslední době se projevil i masový nárůst členské základny OP z řad Tribuny Sever. Přesto však Klatovští stále patří i počtem členů do špičky žebříčku, v den VH, která se konala pouhé dva dny po té příbramské, měla odbočka 117 členů. Určitě k tomu přispěje vždy i fakt, že přijetí každého nového člena je bráno jako akt slavnostní, spojený i s předáním pamětního listu a malého suvenýru!

Vzhledem k tomu, že vloni tradiční výročku překryly zážitky z Univerzity Slavia, zabývala se výroční zpráva předsedy odbočky př. Junka dvouletým obdobím. Velký úspěch měla již zmíněná loňská Univerzita Slavia, jakož i pokračování spolupráce v trojúhelníku Klatovy – Žilov – Přibram. Potvrdila to návštěva Klatovských v Příbrami i upřímný revanš Příbramáků dva dny nato! Zaznamenejme i účast Klatovských na Memoriálu Petra Dünghübela pořádaném Žilovskými, které nyní trochu potrápily zdravotní problémy, a tak nejen z Příbrami a Klatov zní naše upřímné přání brzkého zotavení vedoucích činitelů žilovské odbočky!

Klatovští nechybějí v posledních letech na žádném Setkání. Ocenili velkolepost rekordní účasti na loňském Setkání v Praze, ale i je zamrzely některé drobné excesy, které způsobily, že ani z Klatov neodchází hodnotící  jednička s hvězdičkou! O to více se těší letos do Hodonína a v roce 2016 by s velkou chutí i zodpovědností přivítali Setkání konečně i v Klatovech. Snad se do tohoto nádherného města nakonec Setkání skutečně podívá!

I pro Klatovské je fotbal sportem č.1. Slávistické turnaje doplňují místní souboje v malém i velkém fotbale! Pro ten slávistický přibyla další velká vlajka s odkazem na Klatovy. O své činnosti i o aktualitách pravidelně informují na webu, ale i ve dvou tradičních vývěsních skříňkách… Bohužel i do klidných Klatov dorazil vandalismus a nenávist a jedna z nich „padla za slávistickou vlast“. Úkolem tedy bude její obnovení. Horší situace nastala se Síní slávy v Lubech. Sportbar zkrachoval a exponáty zatím skončily ve sklepě. Snad se co nejdříve najde nové řešení, byla by velká škoda, aby krásné exponáty dlouho strádaly!

Klatovští slávisté se po léta scházeli v sále hotelu Beránek. Nedávno objevili na sídlišti Rozvoj stejnojmenný restaurační komplex. Z centra do jakési  předměstské knejpy? Ale kdepak, Rozvoj je vkusně navržená stavba uprostřed sídlištního parku, kde se v nejnižším podlaží nachází i krásný sál, kde se odehrávala i letošní VH. K ní patří i tradiční malá soutěž o ceny a i letos se ukazovalo, že největší radost měli noví majitelé drobného zahradního náčiní nebo jako vždy vynikajících knedlíků!

A následovala nejočekávanější část večera – beseda s Karolem Kiselem. Možná, že by stačilo vše charakterizovat jedinou větou: To, co platilo v Příbrami, zažil i zaplněný sál v Klatovech – bohatá diskuse, fundované odpovědi a závěrečné fotografování, autogramiáda i další otázky a odpovědi!

Nejprve se omluvil za malé zpoždění, které způsobilo úspěšné dotažení smlouvy s Michalem Švecem, což všichni s povděkem přijali. Řada otázek byla na hráčský kádr. Odchod Balaje byl dán především finanční nabídkou z NK Rijeka, zatímco u dalších vyřazených hráčů hrála roli spíše kázeň či nepodávání výkonů, k nimž mají jinak dost talentu; v tom by si měli brát příklad od Dostála, který díky své poctivosti zůstává. A i další hráči, kteří zůstali v kádru nebo do něj přišli či se vrátili z hostování, by měli přispět k výraznému zlepšení herního projevu, protože k přípravě přistupovali poctivě. A jak poznamenal jeden divák, Škodu by nám měl sám pán Bůh ochránit před zraněním, protože je náš klíčový hráč!

Diskuse se nevyhnula ani povzdechu nad situaci hokeje, ale Karol Kisel věří, že se Slavia nakonec zvedne a ligu zachrání. Naopak jednání s investory i sponzory se nezúčastňuje, takže se tazateli omluvil, že v této oblasti nemůže být tím pravým …

[nggallery id=217]

Dobi