Slávistický večer se nadmíru vydařil – aneb jak jsem jej prožil já

Sešívaní opravdu drželi spolu

Pátek 18.února 2011 by měl být zapsán zlatým písmem jak v kronikách OP, tak i v kronice Fanklubu. Slávistický večer v prostorách Kongres hotelu IRIS, který vlastně přímo sousedí s tribunou Sever Synot Tip arény, se nadmíru vydařil a určitě toto vyznání nebude působit neúctou k někdejší slávě Slávistických karnevalů. V nových podmínkách, ale ušitý na míru věrné, tak často trpící dušičce slávistického fanouška. Vždyť ani v dobách slávy slávistických karnevalů nebyly myšlenky na nadcházející půlsezónu pozorovány jen a jen růžovými brýlemi.


Přiznám se zcela otevřeně, že jsem při prvních informacích o připravované akci patřil k největším skeptikům. Nebude to totální propadák a prodělek? Přijmou návštěvníci fakt, že se jedná o pokus navázat na krásné slávistické akce? Nebudou nás lidé z odboček podezírat, že si „Praha zase něco upekla pro sebe a MY VENKOVŠTÍ zůstaneme stranou“, jak tu a tam z odboček zaznělo? A hlavně – nebudeme pokračovat  v roli slávistických plesů posledních let organizovaných a.s., kdy převažovala snaha o přepych a o implicitní prezentaci kontroverzního hesla: „MY jsme Slavia, VY nejste nic!“. Vím, o čem mluvím, byl jsem třeba  členem delegace výboru OP na jednání s předchozím generálním ředitelem, kdy jsme dostali bez skrupulí „sežrat“ výrok: „To Vy jste zavinili i s těmi Vašimi odbočkami, že jsme prodělali milión!“ Žádná sebereflexe, proč se objednal předražený moderátor, přemrštěně drahý sál, snad až chamtiví účinkující a vstupné, které se příliš neohlíželo na krizi, která postihla i střední vrstvu. Přiznal jsem proto, že jsem zpočátku měl obavy tohoto rázu a své si ode mne odnesl i „otec“ celého nápadu – JUDr.Váňa, který doslova dokázal „vybláznit“ další funkcionáře OP i FK. Zrodilo se heslo „Sešívaní drží spolu“ a společná a nerozlučná činnost Přípravného výboru ve složení 4 hlavních  tahounů Váňa, Chmelík, Štěpánková a Dvorský rozjela akci, která asi nemá v moderní historii fanouškovského hnutí slávistů (rozumějme popřevratové) určitě obdoby.

Krůček po krůčku se rodil scénář, propagace, vkusné vstupenky, program i vlaječky večera, jejichž druhá strana byla určena pro improvizovanou autogramiádu – a že ta byla také pořádně využívána. Největší pozornosti se těšil nedávný oslavenec Jiří Nedvídek, který spolu s Ing.Andrejkovičem zastupoval starší internacionály, z těch mladších to byl určitě Vláďa Šmicer a František Veselý nejml., trenéři Petrouš a Řehák i manažer pro komunikaci Ondřej Zlámal a hráč A-mužstva David Hubáček.

Já osobně jsem stále měl na paměti některé názory z odboček, a tak na jedné schůzce přípravného výboru jsme vymysleli, jak aspoň symbolicky připravit úctu k dalším oddílům Slavie a především našim odbočkám. Nejúspěšnější karnevaly se totiž vyznačovaly i průvodem odboček i prezentací oddílů Slavie – vždyť máme i superúspěšné házenkářky a pozemkáře, stálicí je i oddíl kuželkářek, na úspěchy navázali i ragbisté a na začátku našeho století vzešla i hvězda barev našich hokejistů. Ale i „malé sporty“ jsou pro Slavii významné! Přehled oddílů největšího sportovního klubu v Česku mohl tak připomenout, jak velká je naše Slavia!

A odbočky? Jak aspoň trochu přiblížit fenomén, který je asi unikátní v celém šírém světě. I jinde mají kluby fanoušky mimo své sídlo. Sparťané svážejí fanoušky z venkova. V Sasku se scházejí příznivci Dynama Drážďany z celého regionu. A ke svému bydlišti se hlásí tak, že prostě na vlajku napíší jméno svého sídla. Týden před tím jsme poznali, co pro všechny věrné znamená Hajduk Split. Makarska, Trogir, dalmátské Záhoří! Ale i Bosna, Slavonie, Slovinsko, Černá Hora, Austrálie, Německo…

Ale pořádat vlastní  plesy, turnaje, společně si pod vlajkou Slavie zasportovat, pořádat memoriály, společné dovolené, zasadit památeční strom? To jsou zase jen a jen  NAŠE odbočky. A podařilo se tak k tomu i využít četných obrazovek nad sálem a promítnout i jejich přehled. Říkali jsme si při přípravě, že aspoň tak budou na Společenském večeru symbolicky prezentovány! Ale že se uvidíme osobně? To bylo pro mne jedním z největších překvapení a potěšení! Velký stůl obsadili věrní Příbramáci! Šlo si představit akci bez Rožďalovických, na které už zbyl jen stůl v přilehlém sále? Nechyběly Nečín a Kolín, spolu s nimi seděl u stolu zástupce Žilova Pavel Moulis! Nejvzdálenější odbočkou je odjakživa Frenštát pod Radhoštěm, jejímž členem je i olympijský vítěz Jiří Raška! A co by to bylo za oslavu bez frenštátského Valacha Antonína Knězka? Toho mezi sebe přijali přátelé z Lomnice nad Popelkou a především sklářský umělec př.Ryba, který měl připraven dáreček i pro vyhlašovanou Miss Slavie na tomto večeru i pro obětavého moderátora Vladimíra Čecha! Zahlédli jsme př.Jelínka z Mladé Boleslavi a určitě nesmíme zapomenout ani na partu kolem Brandýsa nad Orlicí! Př.Tomášek je totiž nejen sekretářem jedné z našich nejvýznamnějších odboček, ale i starostou města! A dušičku autora těchto řádků proto potěšilo, jak se přítomní zaradovali, když se na obrazovce objevil název jejich domovské obce, erb a charakteristický snímek z milovaného města! Dík patří př.Vaníčkovi, který naše podklady dotáhl v prezentačně dokonalé formě! A již se hlásili do hnutí další – důkazem jsou právě přátelé z Přelouče!

A vlastní program? Komu poděkovat nejdříve? Vladimíru Čechovi za obětavé konferování celého večera? Stejně nezištnému Viktoru Sodomovi nejen za jeho Kluky zlaté, ale i za reminiscenci písniček ze 70.let – třeba Parního stroje či Papouška Kakadu. A nebo věčně mladému Standovi Procházkovi za stále krásnou hymnu Naše věčná Slávie… Líbilo se malé předtančení, upřímně každý zatleskal při předávání malé pozornosti Jiřímu Nedvídkovi. K tanci i poslechu hrál Dance Band Plzeň, zapěl i mužský vokální kvintet Hlasoplet. Velký zájem byl i o malou soutěž o ceny, stejně jako o vydražený kultovní dres ve prospěch Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole. A třešničkou na dortu byla obě popůlnoční překvapení! Perfektně byla zajištěna i gastronomie a ani žízní určitě nikdo netrpěl. A vše za rozumné ceny, což ocenili i ti, kteří využili nabídnutých výrazných a na Prahu až neskutečných slev na ubytování v hotelu Iris!

Organizátoři i návštěvníci dokázali, že velkou akci lze připravit a prožít i za takových nákladů a cen, kdy nekrvácí peněženka, kdy se podaří připravit vynikající program za minimálních nákladů i díky obětavosti všech. Bez nařízení shůry! Je tomu tak v tomto národě vždy, když cokoliv vzejde z hlasu Božího, kterým je v takovýchto případech hlas lidu. Tak vlastně vznikl před 47 lety odbor přátel, tak se rodilo v předminulém století Národní divadlo a tak se i podařilo zorganizovat i nádherný večer. Po očku jsem pozoroval hlavní duši celého večera, JUDr.Váňu, kterého si při jeho skromnosti nakonec asi málokdo všiml. Spokojené oči mluvily za vše. A tak mu aspoň touto cesto jménem všech účastníků i čtenářů našeho webu co nejupřímněji poděkujme. A slibme si: Za rok zase na shledanou!

V pátek 18.února se podařilo na 100% naplnit motto Slávistického večera Sešívaní drží spolu! Nikdo nerozlišoval, odkud kdo přišel. Jaký to rozdíl s onou zpackanou valnou hromadou Fanklubu 15.května 2008, kde tehdy z některých přítomných snad až čišela snaha vrazit mezi obě fanouškovské skupiny obrovský klín. Naštěstí ti, kteří se tehdy nejvíce projevovali, již se Slavií vlastně nemají nic společného! Zvítězil rozum a touha táhnout za jeden provaz. A hledat důkazy? Stačí zavzpomínat na tento večer a věřit, že společně dokážeme i další  spoluprací a vzájemným respektem, že prostě a jasně – SLAVIA JE VĚČNÁ!!!

Dobi

[nggallery id=99]