Stalo se právě před půl stoletím : Nikam se nejede !

SK Slavia Praha 1970

První srpnový den roku 1970 byla pořízena tato umělecky velmi zdařile vyvedená barevná fotografie našeho ligového kádru. Proč? Vždyť nebylo připomínáno žádné jubileum? Důvod byl jiný. Při zájezdu „kolem světa“ na konci roku 1967 bylo tehdejším vedením Slavie přislíbeno opakování. Byť jen ve zkrácené verzi, že tentokrát fotbalová Slavie navštíví pouze Severní a Střední Ameriku. Záruky toho pobytu převzaly znovu krajanské organizace a dohoda zněla na reprezentační pauzu podzimu 1970. V rámci téže dohody byl atletický výběr Slavie (Bohman, Janoušek…) 1969 na turné v USA a Kanadě.

Leč přišla takzvaná normalizace. Už úplně jiné vedení „hlavního výboru“ Slavie zájezd neodsouhlasilo a nabídku fotbalistům v rámci svých nových pravomocí zrušilo. Zmíněné foto celého kádru pořízené před Rudolfinem s pozadím Hradčan ale úplně vniveč nepřišlo. Zásluhou funkcionářů Jaroslava Kaláta a Oldřicha Bartůňka šlo (v omezeném množství) do poštovního prodeje. Stalo se tak i sběratelským titulem.

Kdo jsou ti naši muži na snímku? Stojící odleva Miroslav Stárek, Ján Luža, Zdeněk Lochman, František Machurka, Václav Novák, Jan Mareš, Zdeněk Klimeš, Ivan Kopecký, Eduard Gáborik, Jaroslav Šimek, Bedřich Tesař a František Zlámal. V dolní řadě odleva jsou : Jiří Gruzovský, František Smolík, Josef Nedorost, Eduard Helešic, Dušan Herda, Bohumil Smolík, Jozef Petrovič, Václav Čičatka a František Veselý.

Vladimír Zápotocký

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..