Stanislav Vlček na besedě v Rožďalovicích

Rožďalovice, malé městečko na severu nymburského okresu, se již po více než jedenáct let může pyšnit agilní odbočkou Odboru přátel. Loňské 10. Setkán slávistů a slávistických odboček nemělo jedinou chybičku a dodnes na ně všichni vděčně vzpomínají.

Rožďalovičtí však zdaleka neusínají na vavřínech a i letos se mohli pochlubit nejednou zdařilou akcí – ať už to byl třeba tradiční zájezd na turnaj starých gard do chorvatské Poreče, posvícenské a pouťové přáteláčky ve fotbale či turnaj v Černém Dole v Podkrkonoší.

Rožďalovická odbočka je tradičně první, která zahajuje seriál výročních schůzí na našich odbočkách, a to vždy v době předvánoční. Nejinak tomu bylo i letos. Tradiční místo sněmování však ze sálu Na radnici přesunuli do své klubovničky, která je jen kousek od náměstí. Kdo ji nikdy nenavštívil, přišel skutečně o hodně. Klubovna OP Rožďalovice je unikátem nejen u nás, ale těžko bychom něco takového hledali i jinde ve světě. A za klubovničku jsou rožďalovickým slávistům vděčni i místní občané, poté, co si polorozpadlý domeček vzaly do péče šikovné ruce členů odbočky. Hrozilo totiž, že se sem nastěhují někteří hůře přizpůsobiví občané, a tak klubovnička vlastně plní dvě funkce. Tou hlavní je však fakt, že slávisté se mají kde scházet, mají kam pozvat své hosty nebo třeba jen spolu posedět například při sledování důležitého zápasu v televizi. V prvním patře je i prostor k přespání, venkovní prostory s grilem a malým bazénkem slouží pro příjemné posezení v létě. Klubovnička je vyzdobena slávisticky, každý příchozí pozná, kam přišel a kde se nachází.

V sobotu 10.prosince se zde všichni sešli, aby si v první části vyslechli tradičně perfektně připravenou výroční zprávu, která také mimo jiné obohatí citlivě vedenou kroniku, hlavní částí programu pak byla beseda s ředitelkou komunikace SK  Slavia, Mgr.Soňou Nouzákovou a oblíbeným sympaťákem z kádru Slavie, Standou Vlčkem. Nesmíme opomenout ani účast zástupců jedné ze spřátelených odboček, slávistů z Kolína a samozřejmě zástupců vedení a sekretariátu Odboru přátel. Jako každá beseda v Rožďalovicích byla i tato vedena v přátelském duchu, všechny dotazy byly fundované a vyjadřovaly oddanost slávistů svému klubu i pochopení pro všechny vzniklé problémy. Největší pozornost patřila Vlčkovu líčení nezapomenutelného roku spojeného s Ligou mistrů, ale i jeho startů v cizině – ať už se jednalo o pohodové fanoušky v Belgii či všechny svérázy angažmá v moskevském Dynamu. Nechyběly ani vzpomínky na nádhernou atmosféru zápasu ke 100.výročí Hajduku ve Splitu, ale ani dotazy na dnešní dění ve Slavii, na nešťastné „vyvrcholení“ pohárového zápasu s Olomoucí či na současnou situaci v klubu po angažování trenéra Straky, kdy i účastníci besedy  v Rožďalovicích chápou celou situaci jako určitou schizofrenii mezi (ne)citlivostí k tradiční rivalitě na straně jedné a  úctou k člověku jako takovému, která způsobila určitý rozkol v dlouholeté symbióze kotel/hráči.

Nesmíme ani zapomenout ani vystoupení nové ředitelky komunikace. Paní Nouzáková se několikrát vyjádřila ve smyslu, že je slávistkou, jak se říká, až za hrob, což naštěstí platí i pro jejího manžela, rovněž velkého slávistu, takže doma nachází pochopení pro desítky hodin přesčasů. I ona obětavě odpovídala na všechny dotazy, především kolem propagace Slavie a dění ve Slavii jako takové! Jistě přesvědčila každého, že není „jen náhradou“ za oblíbeného Mgr. Zlámala…

Sluší se připomenout i třetí část akce, jíž bylo občerstvení ve formě rautu připraveného ve vedlejší místnosti klubovničky. Pravé a nefalšované lahůdky, jimž vévodily různé zabijačkové pochoutky, jimiž dokázali Rožďalovičtí, že i zde patří mezi slávistické jedničky!

Dr.Michal Dobiáš, 1.místopředseda OP

[nggallery id=136]