Šternberk – hlavní město Republiky Slavia!

Další ohlédnutí za setkáním slávistů ve Šternberku.

Poslední červnový víkend se naše město Šternberk stalo hlavním městem všech Slávistů a jejich Republiky Slavia! Konalo se zde již 13. celostátní Setkání slávistů spojené s fotbalovým turnajem. V čem je unikátnost? V tom, že se jedná o největší turnaj přátel jednoho fotbalového klubu v Čechách.

Originální pozvánka na setkání sešívaných

Originální pozvánka na setkání sešívaných


Pořadatelem je nejstarší fanouškovské sdružení v České Republice – Odbor přátel Slavia Praha. „Není to setkání jen fanoušků ale přátel“, upřesňuje předseda Odboru Přátel Martin Krob. „Již ve 20.letech minulého století najdete v tisku zmínky o přátelích Slavie a fanoušcích Sparty.“

Setkání se konalo poprvé na Moravě a pořadatelství se ujal Pavel Vavruša, šéf místní odbočky Odboru Přátel a skupina nadšenců kolem něj. Odbočky – to je další unikum. Slávisté tak nazývají svoje „vysunutá pracoviště“, originální ambasády, které sdružují příznivce sešívaných po celé naší republice.

Turnaj zahájil starosta Šternberku kolem desáté raní a mohlo se začít! Celkem 20 týmů, např. z  České Lípy, Klatov, Hodonína, Chomutova, Rožďalovic a dalších, si poměřilo svoje síly.

V litých bojích, vedených však vždy v duchu fair-play nebylo nouze o dramatické okamžiky, v play-off několikrát rozhodovaly až penaltové rozstřely. Jen díky nim se do finále posunula mladá odbočka z Mnichovic. Ve finále pak zdolali tito borci celkem přesvědčivě tým Fotbalového Oddílu – Odboru Přátel. Třetí skončil Žilov a čtvrté místo obsadil pořádající Šternberk, který byl překvapením turnaje. Borci ze Šternberka se drželi statečně a jen kousek jim chyběl k vytoužené medaili!

Mnichovice

Mnichovice

Vítězný tým Mnichovic slaví zasloužené vítězství. Třetí zprava Karel Zelinka, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

Mezi sešívané přátele zavítal i ředitel klubu Jaromír Šeterle, jenž všem přátelům nastínil, jaká je situace v klubu a na co se mohou sešívaní těšit. Zároveň uklidnil všechny přítomné slovy, že Martin Vaniak ve Slavii zůstává.

Setkání se bezesporu vydařilo a již dnes se sešívaní těší na další ročník. „Setkání, které volně navazuje na Memoriál Vlasty Kopeckého je tradicí, jež zavazuje. Příští rok navíc slaví Odbor Přátel již 50 let a proto chceme připravit setkání na nejvyšší úrovni“, dodal s úsměvem Krob.

Nejen sešívaní měli v sobotu důvod k dobré náladě. Dalším bylo sdružení Donor, jež podporuje děti léčené na transplantační jednotce v Praze-Motole. Ve sbírce se totiž vybralo více než neuvěřitelných 20.000Kč! Poděkování patří všem a obdiv odbočce z Veleně, jejíž členové dovezli více než 6.000Kč.

Vše zakončila velká zábava v místním KD, kde Slávisté vydrželi zpívat chorály až do 3 hodin do rána. Zase za rok, přátelé!