Strašák podal pero a už to jelo

V podvečer 13. září 2012 jste si z prostor slávistického fanshopu na stadionu v Edenu mohli odnést kromě tradičních suvenýrů i hezkou porci zajímavých informací. Ten den totiž poprvé otevřela bránu Univerzita Slavia.

Po zdravici rektora Univerzity Slavia a předsedy Odboru přátel v jedné osobě Ing. Ladislava Adamce, kterou v jeho nepřítomnosti přečetl pružný a připravený moderátor Martin Krob, ihned započala výuka. Nutno říci, že vzhledem k blížícímu se derby se Spartou byl rozvrh operativně změněn. První přednáška se proto nesla hlavně ve znamení pestrého koktejlu vzpomínek, statistických údajů, přemýšlivého i jiskrného mudrování na téma souboje odvěkých rivalů.

Pozorní studenti se dozvěděli řadu méně známých faktů či si zopakovali ty obecnější. Od prvního zápasu se Spartou, přes vzájemné půtky, přestupy hráčů, profesionalizaci fotbalistů i vedení až k osobním vzpomínkám aktérů bojů na zeleném pažitu. Pozvání na přednášku totiž přijali fotbalisté bývalí i současní: Jan Andrejkovič, Martin Vaniak, Karol Kisel a Martin Juhar. Radost pak byla naslouchat zejména fundovaným slovům archiváře Slavie Karla Zusky, fotbalového historika a spisovatele Vladimíra Zápotockého či prvního místopředsedy Odboru přátel Michala Dobiáše. Posledně jmenovaný zaujal exkursem o vztahu Slavie a jeho tehdejšího letenského souseda DFC, nejúspěšnějšího klubu německé menšiny v předválečné Praze.

Vymezený čas první přednášky byl notně překročen, ale nikomu to nevadilo. Podnět k závěrečnému hvizdu vzešel od Martina Vaniaka, který požádal o „propuštění“ přítomných hráčů, neboť je druhý den čekal ostrý trénink. Nebýt toho, diskutovalo by se snad do noci. Zazněl tedy stylový chorál „Derby je naše!“ v podání Strašáka a dalších studentů a první přednáška byla u konce. Téměř stovka majitelů novotou se blyštících indexů pak u východu obdržela razítko potvrzující absolvování první přednášky. Schválně, kdo jich bude mít nejvíce?

Další přednáška bude nepochybně méně tematicky rozkošatělá než první zahřívací kolo, o to hlubší ponor lze očekávat. Logicky jistě zacílí pozornost na prozkoumání okolností vzniku Slavie a prvních let její existence. Nelze vyloučit ani letmé opáčko!

Přesné datum konání a potvrzení obsahu druhé přednášky budou zveřejněny na nástěnce u studijního oddělení, pardon, na webu! Sledujte průběžně, indexy následně s sebou!

Dr. Vlastimil Váňa