Strasti kolem hřiště DYNAMO – Praha

Stadion Slavie na Letné, který přežil nešťastné období germánské okupace, utrpěl při květnovém povstání pražského lidu v roce 1945 nesmírnou škodu požárem založeným nacistickými bandami. Vzniklá škoda byla přihlášena u tehdejšího referátu hl.m. Prahy jako válečná škoda v celkové výši 2 828 000 Kčs. Ani však sebemenší náhrada nebyla Slavii na tuto škodu poskytnuta.

Nejnutnější opravy pro rekonstrukci hřiště v roce 1945 a 1946  stály cca 400 000 Kčs. Teprve v roce 1947 mohla Slavia zahájit stavbu nové tribuny, která byla dokončena jen s velkými obtížemi a s nesmírnou obětavostí členstva až v roce 1951. Tato stavba si vyžádala celkového nákladu 6 957 625,50 Kčs. Slavia si zapůjčila na tuto stavbu cca 4 980 000 Kčs. Asi 14 dní před úplným stavebním dokončením této tribuny přišlo oznámení tehdejšího technického referátu ÚNV Praha o změně plánů využití letenské pláně.

Celková škoda, která tím Slavii vznikla byla 16 500 000 Kčs! Jednalo se o ztrátu:

  • tribuna s fotbalovým hřištěm, se šatnami, restaurací a bytem kustoda
  • klubovny dalších pěti sportovních oddílů, se šatnami a byty pro kustody.
  • 1 hřiště pro fotbal s běžeckou dráhou
  • 1 cvičné hřiště pro fotbal
  • 1 hřiště pro házenou
  • 1 hřiště pro pozemní hokej
  • 2 hřiště pro košíkovou
  • 12 tenisových dvorců
  • 13 dvorců pro odbíjenou 

Jako náhrada škody byla Slavii vyplacena čátka 500 000 Kčs a příslib vybudování hřiště pro kopanou do konce roku 1951 v Edenu. Hřiště s běžeckou dráhou a tribunou bylo nakonec předáno do užívání až 24. 9. 1953 a to ve velmi neutěšeném stavu, kdy bylo na každém kroku vidět mnoho nekvalitní práce a spoustu nedodělků. Pro překlenutí období mezi roky 1951 a 1953 si musela Slavia platit značné nájemné na cizích hřištích a nemohla pořádat akce, na kterých by alespoň něco vydělala. To se velmi negativně projevovalo na hospodaření, “jednota” přestala platit anuity z půjčky zaručené státem na stavbu tribuny na Letné a hrozila jí exekuce.

Slavia, tehdy Dynamo Praha, si zajistilo dalších 600 000 Kčs na rekonstrukci trávníkové plochy, která vyvolala nutnost hostovat další rok na cizím hřišti. Základní věci jako oplocení, nátěry vnitřních prostor a mnoho dalších drobností řešila sama víceméně za provozu.

Slavia dostala stadion Dr. Vacka, jak se stadion v Edenu jmenoval, k užívání a několikrát v průběhu let se jej snažila získat do vlastnictví. Nejvíce se k tomu blížila mezi lety 1982 – 1984.

Převod se nakonec povedl až v roce 1991.

Z dobových materiálů sepsal David Ocetník

Níže jsou fotografie stadionu Slavie na Letné i pozdější stadion ve Vršovicích v Edenu. Z obrázků je zřejmé, že tribuna postavená na Letné byla do Vršovic přestěhována.

One thought on “Strasti kolem hřiště DYNAMO – Praha

  1. Pingback: Likvidace Slavie vyvrcholila v roce 1952 zabavením dresů – ODBOR PŘÁTEL SLAVIE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..