Televizní nespravedlnost

tvJako vystudovaný matematik-analytik fušující i do historie, novinařiny a cestování si vedle pochopitelných emocí uchovávám i nadhled člověka, který celý život ctil čísla jako něco stoprocentně čistého a spravedlivého.

Ano, jistě podotknete, že i statistiky se dají zfalšovat, všelijak vysvětlovat, parafrázovat a podobně. Ale pouze tam a tehdy, pokud nejsou  přesně stanovena pravidla. Ale: 2+3 je v celém světě 5, třetina z 12 je 4, druhá odmocnina dvou je něco více než 1,414 a méně než 1,415 a obsah kruhu vypočteme jako součin čtverce poloměru a magického čísla „pí“, jehož přibližná hodnota 3,14 postačí pro většinu výpočtů. A nejinak je tomu i u fotbalových statistik – pokud jedno mužstvo vstřelilo gól, muselo ho jiné mužstvo lovit ze sítě. Každý zápas se mohl odehrát jen a jen jednou, atd. atd.

Vzpomněl jsem si na tato pravidla, když jsem se spolu s dalšími věrnými rozčiloval nad nehorázností ČT, kdy oba naše první jarní domácí zápasy sledovaly TV-kamery. A o kolik diváků by třeba přišlo více, kdyby býval byl nefoukal na Budějičky studený severák a nehrálo se v „pitomý pondělek“??? To už je ale otázka pro prognostiky. My si shrňme přehled zápasů letošního ročníku Gambrinus ligy, které již ČT odvysílala nebo na nejbližší dobu plánuje. (Ono i ten fakt, kdy je TV-vysílání milostivě oznámeno někdy pouhých 10 dní, je kruté pro postižený klub a jeho fanoušky!!!).

Shrňme si tedy fakta o letošním ročníku. Do programu se dostaly tyto zápasy:

Slavia – Mladá Boleslav Bohemians 1905 – Brno
Plzeň – Teplice Jablonec – Slovácko
Ostrava – Plzeň Kladno – Mladá Boleslav
Č.Budějovice – Slavia Jablonec – Ostrava
Slovácko – Bohemians (Střížkov) Ostrava – Brno
Mladá Boleslav – Bohemians 1905 Olomouc – Sparta
Sparta – Jablonec Mladá Boleslav – Olomouc
Slavia – Ostrava Jablonec – Liberec
Bohemians 1905 – Slavia Mladá Boleslav – Brno
Slavia – Sparta Brno – Příbram
Ostrava – Liberec Jablonec – Plzeň
Slavia – Olomouc Teplice – Mladá Boleslav
Plzeň – Brno Sparta – Ostrava
Slavia – Plzeň Slovácko – Sparta
Olomouc – Teplice Jablonec – Slavia
Ostrava – Olomouc Bohemians 1905 – Sparta
Bohemians (Střížkov) – Slavia Plzeň – Ostrava
Slavia – Č.Budějovice Příbram – Ml.Boleslav – nehráno
Slavia – Teplice Brno – Ostrava
Slovácko – Slavia Sparta – Olomouc

Shrňme si tuto statistiku:

KLUB TV zápasy celkem
DOMA VENKU
Slavia 12 7 5
Ostrava 9 4 5
Sparta 7 3 4
Jablonec 6 5 1
Plzeň 6 3 3
Mladá Boleslav 6 3 3
Brno 6 2 4
Olomouc 6 2 4
Slovácko 4 3 1
Bohemians 1905 4 3 1
Teplice 4 1 3
České Budějovice 2 1 1
Bohemians (Střížkov) 2 1 1
Liberec 2 0 (!) 2
Kladno 1 1 0
Příbram 1 0 1
Celkem 78 39 39

Statistika nezahrnuje neodehraný zápas Příbram – Mladá Boleslav.

Ani to však nic nemění na tom, že 2 zápasy ve 20 kolech znamená 20x účast 4 mužstev v TV. Tedy ve 20 kolech je 80 možností objevení se v televizi. 40x jako domácí, 40x jako hosté! V průměru tedy pro každé ze 16 mužstev 5 (pět!) možností objevení se v televizi. Dvakrát doma a třikrát venku nebo naopak…
A jak vypadá statistika? Posuďte sami!!! Vysoko nad průměrem Slavia a celkem vysoko i Baník….  Naopak pod průměrem je lídr tabulky Teplice i oba nováčkové, na něž bývá vždy upřena pozornost. V ČT nikoliv.
A letošní tzv. hlavní favorit ligy – Sparta? Porovnejte čísla a komentář ponechám každému ke zvážení…

Stejně jako „náhodu“ losu! Povšiml si někdo, že v lize je jediné mužstvo bez vlastního stadiónu, a to „střížkovští“ Bohemians, kteří jsou letos „doma“ na Strahově. Ale v čas plískanic platí i pravidlo, že mužstvo, které nemá vyhřívaný trávník, stává se v tomto období rovněž bezdomovcem. A shodou okolností opět na Strahově! Jedná se asi o 6 kol, tedy o 3 zápasy! Ale je opravdu náhodou, že oba takto „postižené“ kluby – Bohemians 1905 a Kladno měly vylosovány do tohoto období „ausgerechnet“ zápas se Spartou????

Ne, nejsem a priori podezíravý člověk, ale jen matematik a statistik. Ale čísla NELŽOU!!!

Pustil jsem si dnes svoji oblíbenou Vesničku mou, střediskovou. I tam je důležitou postavou Otík. Svým způsobem postava nešťastná, ale oblíbená. I díky vynikajícímu výkonu maďarského herce Jánose Bána! A tam se snad každý divák třásl o jeho osud, když mu pan Pávek, rovněž geniálně představovaný Slovákem Mariánem Labudou, hlásí: „Otíku, po žních půjdeš k Turkovi“. A žně, jak víme, obvykle u nás končí se zahájením nového ročníku ligy. Ale dojde letos po žních ke zlepšení? Jiný Otík je totiž právem v našem společenství neoblíben. To, co každý tušil, jistě potvrzuje i výše uvedená statistika. Ale najde se nějaký Turek? Neobjeví se jiný Otík???? No, chraň nás pán Bůh!

Dobi, alias Dr. Michal Dobiáš