TRADIČNÍ SLÁVISTICKÉ ČARODĚJNICE V ROŽĎALOVICÍCH

V ROCE 2017 JEN JINÝ DEN A NA JINÉM MÍSTĚ

Filipo-jakubská noc, Valpružina noc, noc čarodějnic či jaké další pojmenování bychom v českých pojmenováních našli pro předvečer Prvního máje, má v našich zemích stále stejné kouzlo. Předchází totiž svátku, který je pro mnohé jedním ze svátků největších. První máj je přece u nás odjakživa symbolem nového života, jara i lásky, a to nemůže nikdy nějaký Valentýn překonat! Symbolické pálení Morany ukazuje, jak si vážíme jara (zvláště po letošním sibiřském dubnu…) , lásky, nového života, což mimo jiné popsal i v dodnes živé básni MÁJ Karel Hynek Mácha! Ač je báseň už téměř 200 let stará, má i dnešní době co říci! A mimochodem – dovede si někdo představit, jak hrdinka Máje Jarmila skáče ve Starých Splavech 13.února na zamrzlou hladinu Velkého dokského rybníka, založeného r.1366 Karlem IV., právem dnes známého jako Máchovo jezero?

Každým rokem zde popisujeme určitě nejvýznamnější oslavu dne Čarodějnic mezi slávisty, kde už po léta kralují naši přátelé z Rožďalovic. Odpoledne je věnováno dětem a jejich pestrým soutěžím, večer pak ovládnou dospělí a u nezbytného ohníčku posedí v družné atmosféře. Je tomu tak každý rok a výjimkou nebyl ani rok 2017. Jen s malou výjimkou. Kdo by totiž vystoupal po serpentinách silničky do Libáně kolem nádherného kostela sv.Havla, který mimo jiné mají rožďalovičtí slávisté i ve svém erbu, a pátral by 30.dubna po ruchu na paloučku mezi rodinnými domky vlevo od silnice, hledal by marně. 30.dubna byla už totiž většina Rožďalovických v Edenu a sledovala slávu kolem předání stadiónu do rukou našeho klubu, která však neměla to správné vyvrcholení v podobě vítězství. Slávistické čarodějnice se tak uskutečnily o den dříve a tentokrát v rozsáhlých prostorách místního klubu FC Trnavan. Ale jinak se nic nezměnilo, rozzářené oči dětí sledovaly všechny zajímavé odpolední  soutěže, večer, po setmění, pak vše osvětlovala magická zář ohně a protože se počasí nakonec umoudřilo, nikomu se domů nechtělo! Opět zavoněly makrelky, stejky i klobásky, žízní také nikdo netrpěl. A doslova třešničkou na dortu byla návštěva jedné z hvězd nedávné slávistické minulosti, Dušana Šventa, který nejen poseděl mezi vděčnými fanoušky , ale, stejně jako jeho předchůdci a jistě i následníci, obdivoval unikátní slávistickou klubovnu!

Dost již slov, nechme promluvit některé z vybraných fotografií, které dokumentují průběh té filipo-jakubské noci ve významné baště slávistů – ve slávistických Rožďalovicích!

                                                                                                                                                                                                                  Dobi   

/článek nebyl redakčně upraven/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..