TŘI V JEDNOM ANEB UNIVERZITA SLAVIA V ŽILOVĚ

Odbočka OP se sídlem v Žilově patří k těm, kde se každoročně v předjaří sejdou místní slávisté v hojném počtu k výročnímu bilancování v prostorném sále místní restaurace. Výjimku netvořil ani letošní 1.březen, kdy byly všechny židle obsazeny spokojenými účastníky žilovského slávistického večera.

Organizátoři se totiž pokusili spojit výroční schůzi, besedu a třetí výjezdní přednášku Univerzity Slavia do jednoho večera. Žilovská odbočka totiž ve svých řadách zahrnuje slávisty z celého severního Plzeňska a zvítězila myšlenka soustředit vše do jednoho večera, pro což byl páteční termín více než vhodný.

Musíme pro méně znalé uvést, že Žilov je jedním z vrcholů jihozápadního trojúhelníku slávistických odboček, jehož dalšími dvěma vrcholy jsou Klatovy a Příbram. Mezi těmito odbočkami se postupně rozvinulo nadstandardní přátelství, a tak k úspěchu akce i k zaplnění žilovského sálu přispěly i početné delegace z obou spřátelených měst!

Po zahájení schůze předsedou odbočky Ing. Teglem následovala výroční zpráva odbočky, kterou přednesl jednatel odbočky př. Pavel Moulis. Vévodilo jí přirozeně úspěšné loňské Setkání slávistů v Plasích. Zmínil i další akce, kde nechybí ani návštěvy zápasů v Praze a Plzni, již zmíněná odbočková spolupráce či péče o lipovou alej v obci, kde zdárně dorůstají mistrovské lipky, lípy naděje i slivoně přátelství a vzpomínek. Zapomenout nesmíme ani na spolupráci s charitativní organizací Donor, kde v rámci péče o dětské pacienty transplantační jednotky v Praze-Motole se stále častěji setkáváme s aktivní spoluprací slávistů a právě př.Moulise, jinak i  člena hlavního výboru OP. Výročku pozdravili a informacemi o dění v OP doplnili další členové výboru OP Dr.Dobiáš a Mgr.Vršecký, nechyběl ani př.Čapek ze sekretariátu.

Právě když končila tato část večera, otevřely se dveře a účastníci mohli přivítat Mgr.Nouzákovou s dvěma hráči kádru áčka – Martinem Hurkou a Martinem Dostálem. Moderování besedy se ujal př.Krob, který je s rovněž přítomným př.Pomikalem duší Univerzity Slavia; beseda měla rychlý spád a spoustu zajímavých otázek a především odpovědí. Oba Martinové tak zabodovali a v závěru beseda přešla v malou autogramiádu.

Hostům z SK Slavia – fotbal, a.s. jsme poté všichni poděkovali za jejich účast a zamávali při jejich odjezdu směr Praha s popřáli hlavně sportovní úspěchy, aby se pak žilovský sál změnil v univerzitní posluchárnu. Po návštěvě Klatov a Rožďalovic tak Univerzita potřetí zamířila mimo Prahu. Hlavním námětem osvědčených prezentací i přednášek profesorského sboru byla dávná i bližší historie sportu a zejména fotbalu, kdy připravené obrázky doplňovaly i vlastní vzpomínky i drobné historky, jak už je na univerzitní půdě tradicí.

Jediné, co možná někoho zarazilo, byl s blížícím se závěrem pohled na hodinky. Večer začal zahájením výročky v 18 hodin a končil ve 22:30! Snad nikdo nevěřil svým očím, všechny natolik svižný průběh večera zaujal, že snad nikdo nesledoval čas! Tak pěkně se celý večer vydařil!

Musíme dodat, že žilovská restaurace má dostatečný výběr nápojů, nechyběl ani tradiční přípitek na nové úspěchy. Ale ani hlad nikoho netrápil. Na stolech byly k dispozici výborné chlebíčky, připravené šikovnýma rukama Žilovských, zatímco patent na vynikající koláčky (připomínající koláčky svatební – ale vždyť vztah každého z nás ke Slavii lze přirovnat k onomu svazku „na věčné časy“, nebo lépe řečeno – navždy!) si ponechala pí Teglová, jinak starostka Žilova a manželka předsedy odbočky př.Tegla.

Dobi