UNIVERZITA SLAVIA V OBLEŽENÍ

Dlouhatánská ligová pauza a potěšující změny ve vlastnické struktuře fotbalové Slavie umocnily zájem příznivců červenobílých o první seminář Univerzity Slavia na prahu čtvrtého akademického roku. I avizovaný program byl velice atraktivní. Uprostřed prázdnin totiž vyjelo z tiskárny zbrusu nové číslo Červenobílých listů, magazínu Odboru přátel, které se tentokrát – v roce 150. výročí narození prvního opravdového fotbalového trenéra nejen ve Slavii, ale i v celých Čechách – zaměřilo na sestavení přehledu nejlepších slávistických trenérů. Téma semináře bylo tedy jasné, mnohé slibovalo i jméno speciálního hosta – Dušana Uhrina.

Trenér A-týmu skutečně 7. září 2015 v podvečer do „vyprodané“ auly-fanshopu vkročil, aby se po chvilkovém oťukávání brzy stal zdatným spoluhráčem všetečného moderátora Martina Kroba. Na přetřes přišla vedle Uhrinovy krátké hráčské kariéry v klubech lokálního dosahu hlavně jeho pestrá trenérská dráha. Posluchači se dozvěděli řadu bezprostředních zkušeností ze života trenéra v zahraničním angažmá, v Uhrinově případě tedy hlavně v zemích bývalého socialistického bloku, poznali jeho názory na formování a vedení týmu. Jednoznačně konstatoval, že hráč, který nehodlá pro klub odvádět maximum, musí pryč. To se ostatně ve dvou případech aktuálně v Edenu přihodilo. Sympaticky působilo trenérovo přesvědčení, že klub jako Slavia patří co nejdříve do evropských pohárů. Doufejme, že k brzkému splnění tohoto cíle přiloží ruku i nové vedení klubu. Však by bylo po hrůzyplné pětiletce načase.

Závěr první půle večera pak korunoval křest zmíněných „trenérských“ Červenobílých listů. Hlavním kmotrem se logicky stal Dušan Uhrin. Časopis vyrazil za čtenáři stylově pokropen Alpou francovkou, bylinným roztokem, který nechyběl ani v Maddenově léčitelském arzenálu.

Po přestávce, během níž trenér Uhrin rozdal množství autogramů, a to i do indexů vzorných studentů, došlo na představení jedenáctky nejúspěšnějších postav na slávistické lavičce tak, jak ji sestavila redakce Červenobílých listů. Nejprve si vzal slovo Petr Nosálek, bývalý redaktor BBC, který přiblížil postavu J. W. Maddena. Život legendárního trenéra se totiž Nosálkovým přičiněním dočkal ve zmíněném časopise fundované studie, ve zdejších končinách určitě nejrozsáhlejší. Další slávistické trenérské hvězdy pak představili spisovatel Vladimír Zápotocký a redaktor Sportu Stanislav Hrabě. Před očima pozorných posluchačů defilovala například jména Emila Seiferta, Josefa Štaplíka, Františků Ipsera a Cipra či Jana Reichardta. Kaleidoskop informací strhl všechny natolik, že se nikomu ani nechtělo domů. Když však hodinová ručička začala atakovat devítku, nebylo zbytí.  Nedostalo se tak kupříkladu na trenéry-slávisty, kteří uspěli v zahraničním angažmá. Nevadí, zájemci si vše mohou nastudovat ve „skriptech“, která jsou pod značkou Červenobílých listů ke koupi ve fanshopu na stadionu v Edenu.  Záznam z vydařeného večera je pak k dispozici na adrese https://www.youtube.com/watch?v=Qvd1fvMDuow. Projekt Univerzita Slavia pod taktovkou Odboru přátel znovu potvrdil svou životaschopnost, takže další pokračování na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

Vlastimil Váňa

[singlepic id=1322 w= h= float=center]

[singlepic id=1327 w= h= float=center]

[singlepic id=1326 w= h= float=center]

[singlepic id=1324 w= h= float=center]

[singlepic id=1329 w= h= float=center]

[singlepic id=1325 w= h= float=center]

[singlepic id=1323 w= h= float=center]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..