VALNÁ HROMADA V KLATOVECH ANEB UNIVERZITA NA CESTÁCH

V pátek 8. února 2019 se ve známé restauraci Pod Hůrkou sešlo více jak čtyřicet přátel Slavie, aby se zúčastnili výroční valné hromady klatovské odbočky Odboru přátel. Hospůdka praskala doslova ve švech, neboť vedle místních dorazili i příbramští a žilovští přátelé. Hlavní zprávu o činnosti odbočky přednesl její všem dobře známý předseda, rodilý Klatovák tělem i duší Jeroným ,,Jarda“ Junek. Pochválil zejména účast na vybraných zápasech Slavie, ocenil besedu s Honzou Sýkorou a Martinem Krobem. Úspěšné byly Slávistické vepřové hody či letní grilovaní. Nesmíme zapomenout ani na prosincový 5. ročník turnaje ve stolním tenise. Po loňské neúčasti se Klatované v letošním roce chystají na Celostátní setkání odboček v Bělé pod Bezdězem. A při oslavách 10. výročí obnovení odbočky chtějí napravit dojem z ne zcela povedeného promítání dokumentárního filmu Spolu jsme silnější. Cílem je uspořádat zase jednou kvalitní a hojně navštívenou besedu. Poté přišla na řadu zdravice z úst přítele Pavla Moulise z výboru FO SK Slavia Praha – Odbor přátel, z. s., bohatá tombola a nezbytné občerstvení. 

Po krátké pauze nastal čas na vzdělávání. Dorazili totiž přátelé Miroslav Pomikal a Martin Krob, páni profesoři z Univerzity Slavia. Klatovská odbočka uspořádala již pátý díl Univerzity a je tak po Praze druhou nejčastější zastávkou tohoto velice úspěšného projektu. Ústřední téma večerní přednášky patřilo slávistickým stadionům. Dlouhá slávistická pouť začala v předminulém století na Císařské louce, kde proběhlo i úplně první derby slavných pražských S. Na řadu přišla Letná, první slávistická klubovna i pozdější opravdový fotbalový stadion. Propukla fotbalová horečka a i tehdejší pražský arcibiskup Schönborn sháněl peníze na start prvního soupeře z kolébky kopané, v té době věhlasného Oxfordu. Po válce pak nastalo vynucené stěhování do Vršovic, které zůstaly do dnešních dnů naším domovem. Největších úspěchů však dosáhla Slavia v exilu na strahovské „Větrné hůrce“, kde sehrála v září 1938 první finálový zápas nakonec zlatého Středoevropského poháru a o desítky let později poprvé postoupila do prestižní Ligy mistrů. A víc už skutečně nebudu prozrazovat. 

Poděkování patří pánům profesorům, hostitelům vydařené akce a též fotografce Veronice, která celou událost pečlivě zdokumentovala. Na shledanou, Klatovy! Přejeme vám mnoho dalších slávistických úspěchů a těšíme se na další krásná a poučná setkání.

Pavel Moulis, 2. místopředseda FO SK Slavia Praha – Odbor přátel, z. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..