VÁNOCE V POHYBU NA NĚKTERÝCH ODBOČKÁCH NAŠEHO OP

Přiznejme si, že čas předvánoční, vánoční a těsně povánoční se stává pro mnohé časem nebývalého šílenství. Nákupní horečka, prosezené hodiny před obrazovkou televize nebo počítače, kdy na přilehlém stolečku jen pomalu ubývají bohaté zásoby všelijakých lahůdek, aby pak následovaly dny, kdy se pak člověk obloukem vyhýbá už jen pohledu na zařízení zvané osobní váha! Ale ne všude je tomu tak. Některé odbočky vyplňují tento čas již tradičně různými pohybovými aktivitami. Posuďte sami, jak se to kde podařilo:

VÁNOČNÍ SPORTOVNÍ VÍCEBOJ V BRANDÝSE NAD ORLICÍ

Každý, kdo jen trochu sleduje dění na našich odbočkách, jistě potvrdí, že mezi nejaktivnější slávisty, co se týká vlastního pohybu, patří určitě Brandejšťáci –  jmenujme jen tradiční Cykloexpedici – týdenní dovolenou na kolech, další akce pro vlastní členy i veřejnost milující  rekreační cyklistiku, účast na bowlingových soutěžích v bližším i vzdálenějším okolí nebo Silvestrovskou vycházku. A Hod Boží vánoční mají již pravidelně zaškrtnutý v kalendáři ti, kteří si chtějí den po Štědrém večeru zasportovat, jakož i ti, kteří svoje kamarády chtějí jen povzbudit. Vánoční sportování se odehrává tradičně v tělocvičně místní ZŠ, což je jeden z bodů oboustranně výhodné spolupráce odbočky OP s místní školou. Letošního klání se zúčastnilo pět statečných, kteří si zasoutěžili v často neobvyklých disciplínách, které nepřinášejí jen dobrou náladu, ale určité pohybové dovednosti vyžadují také! Podívejme se na přehled letošních disciplín:

Desítku soutěží lze rozdělit do 2 skupin – vyřazovací se zvyšováním vzdálenosti a soutěže s pevným počtem hodů/kopů.

Mezi vyřazovací soutěž patřilo::

  • Hody házenkářským míčem na cíl v podobě kuželky na lavičce
  • Kopy nohejbalovým míčem na florbalovou branku
  • Kopy nohejbalovým míčem na házenkářskou branku

Ze soutěží s pevným počtem okusů uveďme:

  • 10 hodů golfovým míčkem do odpadkového koše
  • 10 hodů tenisovým míčkem na klasický basketbalový koš
  • 10 hodů tenisovým míčkem přes celé hřiště na florbalovou branku
  • 10 klasických „šestek“ – trestných hodů na basketbalový koš
  • 5 strků gumového kroužku dřevěnou tyčí na čáru
  • 5 kopů nohejbalovým míčem na florbalovou a házenkářskou branku
  • 2 basketbalové dvojtakty na koš na čas 

Věřme, že toto může být zajímavou inspirací i pro další odbočky a jejich sportování i společné posezení, protože Brandejšťáci se po akci sešli v místní hospůdce. Jedna věc je trochu mrzí. I když odbočka příchodem několika nových členů „omládla“, akce se nezúčastnil ani jeden „mládežník“, v tomto případě žádný člen pod 50 let! Všichni však věří, že v příštím roce akce „omládne“ – kapacita je dostatečná a zkušení účastníci se jistě nedají, protože disciplíny lze provozovat v každém věku.

Králem disciplín se 4 výhrami stal př.Král, ale vzhledem k různému bodovému ohodnocení jednotlivých disciplín si palmu vítězství vybojoval předseda odbočky př. Jaroslav Beneš st. A pokud by někdo zatoužil po podrobných výsledcích, můžeme jej odkázat na web odbočky http://www.slaviabrandys.cz/ kde najde i pozvánku na poslední akci roku – jako vždy se v „městečku maličkým“ koná 31.12. Silvestrovská vycházka!


PŘÍBRAMŠTÍ SLÁVISTÉ POCHODOVALI NA SV.ŠTĚPÁNA MARIÁNSKOU ŠTOLOU

Jistě nikdo nepochybuje o tom, že Příbram patří mezi města s nejbohatší hornickou tradicí u nás a Příbramáci jsou na to náležitě hrdí. Projevilo se to mj. i při dubnových oslavách 50 let nepřetržité činnosti odbočky OP. Březové Hory jsou častým místem setkávání slávistů – hornická hospůdka Na Marii bývá oblíbeným dějištěm příbramských výroček a další akce se odehrávají na přilehlé zahrádce  př.Falcníkové. Areál Na Marii se postupně měnil v muzeum a jeho hvězdnou částí je zpřístupněná Mariánská štola, kde se vedle stálé expozice přizpůsobuje toto podzemí i aktuálnímu datu. Začátekem prosince zde potkáte sv.Mikuláše s andělem a čertem, v čase vánočním pak nezbytné jesličky s malým Ježíškem. A právě na Vánoce (obvykle na svátek sv.Štěpána, 26.12.) sem míří i slávisté a zachovávají tak jednu z tradic své odbočky!.

532 metrů dlouhá Mariánská štola spojuje důl Marie s úpravnou a šachetní budovou. Štolou byla od roku 1871 dopravována ruda z dolu a to zvláště v zimním období. Dnes jsou ve štole umístěny i  ukázky vrtací techniky, pomůcky pro trhací práce a řada dalších exponátů. V rámci prohlídky štoly je možné navštívit v okolních bývalých provozních budovách dolu Marie expozici věnovanou Březohorské důlní katastrofě ze dne 31.5.1879, při které zemřelo 319 horníků. Prohlídka podzemí je vedena průvodci v tradičních krojích s nezbytným obvyklým osvětlením kahanci. Hezký zážitek pro každého návštěvníky, pro příbramské slávisty i jedna z připomínek více než 50 let úspěšné činnosti!


TŘETÍ PŘEDSILVESTROVSKÉ DERBY VE STRAKONICÍCH – POTŘETÍ VÍTĚZÍ SLAVIA!

Když se před více než 3 roky obnovovala odbočka OP Slavia ve Strakonicích, jen málokdo by býval tušil, že se za krátkou dobu vyšvihne mezi největší hvězdy našeho OP! Více než zdařilé Setkání slávistů 2017, vepřové hody, besedy spojené s exkurzí v pivovaru a Univerzitou Slavia nebo podíl na oslavách 650 let města Strakonice či perfektně zorganizovaný přáteláček slávistických fotbalistek s Bayernem Mnichov v srpnu 2016 – to jsou některé z aktivit odbočky. A přidáme-li k tomu dnes již tradiční předsilvestrovské derby, které se odehrává v arelu Na Křemelce, může i nezúčastněný čtenář vytušit, že Strakoničtí to vzali za ten nejsprávnější konec a mimo jiné se nestavějí ani zády k charitě -na dobrovolném vstupném na toto derby vybrali konečnou častku 12.500Kč, která byla přímo osobně předána řediteli okresní nemocnice MUDr. Tomáši Fialovi Bc. na dýchací zařízení pro dětské oddělení. Opět platilo, že nejen Kdo rychle dává, dvakrát dává, ale – stejně jako při letním Setkání – kdo PŘÍMO dává (a nepotřebuje k tomu různé občas i parazitující neziskovky), tak nejlépe dává! Letošní derby bylo také plánováno na Vánoce, na  26.12. –  druhý svátek vánoční, svátek sv.Štěpána a podařilo se tak přilákat i četné diváky – fanoušky obou pražských rivalů. Odhadem se jich sešlo na 250!

Viděli tentokrát vyrovnaný boj, kdy zápas po poločase 4:3 pro Slavii skončil nakonec 5:5 a rozhodly pokutové kopy, když Slavia vyhrála 3:2 (zde už ani sudí, který v zápase pro Slavii neodpískal jasnou penaltu, naštěstí nic nezmohl!). Za Slavii nastoupila i „Strakoňačka“ Petra Divišová a vstřelila dokonce branku! Byla zde k vidění celá řada osobností – tiskový mluvčí Slavie Praha a současně i člen strakonické odbočky pan Michal Býček, hráč prvního mužstva mužů Josef Hušbauer, bývalý hráč Spartaku Strakonice a Sparty Praha Roman Vonášek, který s Petrou Divišovou provedl slavnostní výkop. Byl zde přítomen i strakonický rodák a bývalý trenér Slavie pan Jindřich Dejmal. V pořádání derby se obě „S“ střídají, příští rok bude opět řada na slávistech, kteří se však podepsali i na přiblížení derby letošního – na webu i facebooku odbočky najdete podrobnou zprávu a fotografie pořízené Janem Malířským st., z níž jsme  čerpali i pro tento článek. Celé odpoledne komentoval pan František Mareš. Ale ani to vlastně není nic nového – všichni dodnes vzpomínají, jak Strakoničtí bezvadně zvládli i zápas slávistek s Bayernem! No a ani při tomto derby nechyběl „třetí poločas“ – Po zápase měli slavisté posezení s občestvením v restauraci Jiskra a sparťané v Kafíčku.

V této souvislosti sluší připomenout, že Strakoničtí  uveřejnili i pozvánku  i odkaz na Silvestrovské derby ve skorosousedních Horažďovicích (ty však administrativně spadají již do Plzeňského kraje), kde derby fanoušků již napsalo svou čtvrtou kapitolu!


KARDAŠOVA ŘEČICE USPOŘÁDALA VÁNOČNÍ VYCHÁZKU

Odbočka odboru přátel SK Slavia Praha Kardašova Řečice uspořádal dne 26. 12. vycházku okolo města. Za hezkého počasí se sešlo poměrně dost zájemců o vánoční procházku, při které se protáhlo tělo po vánočním lenošení.O půl druhé vyrazili účastníci všech věkových kategorií od dětí předškolního věku až po naše starší spoluobčany. Při procházce jsme si pěkně popovídali a protáhli těla. Po návratu do města jsme si v restauraci pana Vodičky dali někdo čaj někdo grog a pánové pivko. Potom jsme se rozešli do svých domovů s pocitem že jsme udělali něco pro svá těla.  Za OPS Pepa Bursík,Jarda Tomša a Honza Šlápot   Spolu jsme silnější.

Brandýs nad Orlicí, Příbram a Strakonice – Dobi

Kardašova Řečice – Bursík, Tomša a Šlápot

(článek nebyl redakčně upravován)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..