Veleňská pentle pošesté – Nejlepším v hlavní soutěži Marek Kubsch, mezi dětmi Jonáš Kalus.

Je sobota 13. června 2015. Veleň se stává centrem slávistického světa i místem, kde ten den proběhne zajisté nejvíce exekucí penaltových kopů.Kolik jich opravdu bylo, nespočte asi nikdo. Ale hrubý odhad nabídnout můžeme. Kolem 1600!


Uvažte sami: ve věkově omezené dětské pentličce soutěžilo hrací pole plné 32 chlapců i dívek. Pavouk postupně nesl jména úspěšnějších až k finálovému boji. Proběhlo 32 duelů, někdy rozhodlo 5 penalt kopaných a chytaných, někdy se rozhodlo dříve, jindy v rozstřelu. 320 penalt je tak číslem jen hrubě orientačním. Celkovým vítězem se stal Jonáš Kalus. Ve finále porazil Jana Kuchtu, bronz vybojoval Kuba Karpač. A každému účastníkovi pentličky se rozsvítila očka, když dostal taštičku s dárky věcnými i mnoha sladkými, plyšového medvídka a sportovní láhev na pití.

Menší brány byly odsunuty bokem. Hlavním jevištěm se stala magická šestnáctka. V ní vyznačený bod pro umístění míče před penaltou. Brána klasická, velká. Za ní záchytné sítě ozdobené čtyřmí velkými vlajkami domácích pořadatelů – místního Odboru přátel SKS Veleň.

V prvním kole 64 soubojů mezi plným polem 128 účastníků. Zde ještě někdo bral účast společensky či zábavně, druhé kolo ale už prosévalo favority a lítých bitev přibývalo. Občas se protahující třeba do desáté série. Nádherných brankářských zákroků přibývalo. Každé selhání v přesné střele neslo riziko vyřazení.

Opakovaný déšť smáznul penaltový puntík. Rozbahněný terén nutil k velkému soustředení. Všichni jsme napjatě sledovali, zda se s těžkým terén lépe vyrovná brankář na čáře, či střelec. Když vzpomeneme na nejmenované borce Bayernu Mnichov, kteří před měsícem ve finále Německého poháru třikrát podklouzli – pak účastníci Veleňské pentle se s mnohem těžším terénem vypořádali lépe. Ne, není to jednoduchá věc, být úspěšným střelcem ze značky pokutového kopu!

Nejdokonaleji v tomto odpoledním nečase vedl si Marek Kubsch. Nelítostně přesný exekutor s dokonalým stylem skluzů na brankové čáře. To jsme museli obdivovat všichni. Že bylo jeho oblečení po turnaji k nepoznání? No, možná dnes na valše někdě u potoka odplavuje kila bahna. Aby doma pračku neodrovnal. Ale premiérový triumf, pohár a věcné ceny, zápis na desku cti ve Veleňské klubovně – není to mnohem víc?!

Až do finále skvěle procházel i Lukáš Tomko. V obojím též skvělý a obdivuhodný. Třetí místo uchvátil Karel Ložek. Všichni po zásluze odměneni.

Nese-li každý turnaj nějakou vzpomínku na neuvěřitelné souboje, překvapení či prostě nezapomenutelný výkon, pak zapišme do dějin tohoto skvělého klání k roku 2015 jméno Fandy Kaisera. Toho dne předvedl ve slávistickém odění nezdolné srdce bojovníka, mnohokrát zatnuté zuby a fantastický postup do semifinále. Možná jak z vojenských filmových veledíl odcházel po boji o bronz unaven a zničen, na srdci ale nezlomen a potleskem v naších očích vlastně vítězem. My slávisté pak si snad i posteskneme, že takového odhodlání v boji kdyby naši fotbaloví kluci v Edenu alespoň zpola měli, hned by se jinak červenobílým barvám fandilo!

Viděli jsme 128 penaltových duelů, lze odhadovat něco kolem 640 penalt kopaných a k tomu stejný díl chytaných. Že v tomto počtu přijde občas drobné selhání? Inu, přijde.

Vítěz může být jen jeden. A poražený to bere statečně. Poblahopřeje a jde si užívat den dál. S rodinou, přáteli. Fanděním, či obrátí svůj zrak k zázemí gurmánskému.

Další rozměr Veleňské Pentle je charitativní. Ve prospěch o.s. Donor bylo mezi účastníky vybráno 6021 Kč. Výtěžek bude směřován na podporu hemato-onkologických pacientů po transplantaci.
Veleň se opět stala sportovním světem ve světě, státem ve státě. Bylo tu vše. Jídlo – klobásy, párky, pečené prasátko. Pití alko i nealko. Zmrzlina. Káva. Celodenní sportovní zábava. Od jedenácté dopolední do sedmé hodiny večerní. V tom čase není třeba nikam odcházet.

Byli jsme tu spokojeni. My všichni účastní. Různé fotbalové přízně a víry. Z Veleně, z Prahy, ale třeba i od Brandýsa nad Labem, ze Žilova (Plzeňsko), Kolína, či Chrudimi.
Veleňská pentle má svůj zvuk jistě nejen v rámci obce a blízkého okolí. V rámci celostátní organizace fanoušků Slavie (zvané Odbor přátel) nese plně respektovanou pečeť dokonale vedené akce místní odbočkou. Jedná se o druhou největší sportovní akci po Celostátním setkání slávistů. Sportovně, společensky i sponzorským zázemím je to dílo obdivuhodné. Vysokého standardu již od počátku. Bohatou návštěvností po zásluze odměněné.

Máme k pořadatelům jen slova uznání. Díky nim má jméno obce Veleň po celé „slávistické“ republice skvělý zvuk. A věříme, že díky nim má ve Veleni respektované jméno i náš sportovní klub SK Slavia.

A těšíme se opět za rok, v areálu Slavoje Veleň na sedmé pokračování!

Za výbor FO-OP SK Slavia Praha
MUDr. Michael Janáček, tradiční účastník akce, předseda kontrolní komise FO-OP, člen OP Slavie v Kolíně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..