Veleňský penaltový mág David Podzimek z Jablonce nad Nisou

Penalta, pencle, desítka, jedenáctka, pokutový kop, pentle. To je vždy počátkem června nejčastěji skloňované slovo ve fanouškovských slávistických kruzích.

Jako slávisti pamatujeme slavný penaltový postup v Poháru UEFA přes Schalke 04 či do kvalifikace LM s Ajaxem přes MŠK Žilinu. V lize penaltu zahrávanou naším hráčem pamatujeme v podání Davida Hubáčka na počátku května 2012 proti Hradci Králové. A vůbec poslední situaci, kdy slávista zahrával penaltu, nastala letos při pohárovém rozuzlení ve čtvrtfinále se Zbrojovkou Brno. Jinak je to téma diskutérské až mýtické, zvláště v Edenu pak jako disciplína po dva roky neviděná.

Avšak Veleň, to je jiná situace. Tam jsme se již popáté sešli nejen k diskuzi a dobrému jídlu za tradičně vydařeného počasí, ke stolu plnému cen. Ale hlavně k předvedení, kdo jak tu zmíněnou penaltu, či desítku zvládne provést v praxi.

Celodenní akci vždy startuje soutěž pro děti, tzv. Veleňská pentlička pro děti s plnou účastí 32 penaltových exekutorů – zvítězil Jan Kuchta, 2. místo obsadil David Bursa, 3. místo Jakub Matějka. Není to žádná čajíčková soutěž, i se zde se hraje naplno a se vší vážností. Ale děti umí úsměv ze hry i podarování kouzlit mnohdy prostě lépe než jejich následovníci.

V kategorii dospělých zájem předchozích let rozšířil pavouka účastníků na nynějších snad až neuvěřitelných 116 odvážlivců. K obhajobě prvenství se nemohl dostavit Martin Hurka. A tak Veleňská pentle čekala na svého nového vítěze.

Rozlosovali jsme se do dvojic a už v tu chvíli u některých povadalo prvotní přesvědčení, že při penaltách je to loterie. Je a není. Proto nezpochybňujeme vítěze a všechny další nejlepší, protože jsme se přímo na hřišti přesvědčili, že nikdo jiný takovou soutěž vyhrát nemůže než ten, kdo po sedm soubojů za sebou byl lepší než kdokoliv jiný – v kopech i brankářské magii. Přičemž kvalita soupeřů se každým kolem rapidně zvyšuje. A kdesi ve startovním poli je i skryté jméno bývalého kapitána Slavie Lukáš Jarolím.

První kolo je šancí pro všechny, nejde jen o sport, jde i o nadsázku, pokus, srandu. Přičemž los bývá krutý a nejedno slavné jméno minulosti turnaje je zde kulatým nesmyslem určeno k zapomenutí. Druhé kolo už prosívá kvalitu a takové čtvrtfinále, to už je přehlídka opravdového umění. Zrovna tam skončil host Veleňské akce, debutant Lukáš Jarolím. Magneticky držen atmosférou turnaje odložil soukromou akci a setrval do samého konce a předával ceny nejlepším. A že je turnaj obsazen ze všech koutů země, to lze soudit dle umístění nejlepších – 3. místo Zdeněk Kasalý, Praha, 2. místo Marek Kubsch, Český Dub, vítězem David Podzimek z Jablonce nad Nisou. O dalším poli účastníků ani nemluvě, zástupce měl mj Mělník, či třeba Kolín.

Velenští nechají jméno Davida Podzimka zapsat na štít vítězů. Jejich pořadatelskou partu zase na rok může hřát, že jejich akce byla obecně i odborně hodnocena k plné spokojenosti. Uchvacuje přátelská atmosféra v obci na kraji Prahy, ač účastníky jsou všechny vrstvy sociálních skupin i fotbalového vyznání.A po letošním počtu účastníků se chce pochybovat, je-li možné takovou akci ještě vylepšit. Ale jak známe partu těchto nadšenců a penaltových světlonošů, tak nejenže to možné je, ale oni už i určitě tuší jak. No, kdo nevěříte, přijeďte za rok! SKS Veleň – faithul forever!

Ze zákulisních čísel akce: 116 strtujících, charitativní sbírka ve prospěch Donor o.s. vynesla 7665 Kč. Vypito  10 sudů piva, snedeno jedno 80kilové prase, , dále 80 klobás, 50 párků, 120 párků v rohlíku, kořalky nepočítaně. nejstarší účastník – 71 let.

A ještě několik fotografií:

Ti nejlepši – Vítězné trio, David Podzimek stojí vedle Lukáše Jarolíma

Pentlička – Dětská pentlička plná účastníků.

Pořadatelé – Po zdárné akci se fotí i tým pořadatelské Veleně, poznáte mezi nimi Dušana Herdu a Lukáše Jarolíma?

Stůl plný cen – Neuvěřitelná sponzorská podpora akce je výsledkem snahy pořadatelů a činí soutěž zajímavou pro každého

MUDr. Michael JANÁČEK

[nggallery id=195]