VELKÁ AKCE V SEVEROČESKÉM CVIKOVĚ – NULTÝ ROČNÍK DERBY-ŠESTIBOJE SLAVIA – SPARTA 20.SRPNA 2011

Jak napovídala pozvánka a dokumentují i četné autentické obrázky, zažili příznivci dvou nejslavnějších českých klubů v městečku pod Lužickými horami velký den. Jak jsou již čtenáři našeho webu informováni, zatím drželi primát ve všestrannosti přátelé Slavie z Brandýsa nad Orlicí a skorosousední České Třebové. Jejich pětiboj je každoročně zpestřením tradičního aktivního sportování dvou spřátelených odboček.

Velkou novinkou je však zpráva ze Cvikova. Tam se odehrál dokonce šestiboj. Nikoliv „bratrovražedný“, ale prestižní. Vždyť i ve Cvikově se dělí fanoušci na slávisty a sparťany. Dejme proto slovo jednomu z iniciátorů celé akce, př.Šťastnému, šéfovi odbočky CSF Cvikov:

Cvikovské derby Sparta – Slavia

V sobotu 20.8.2011 se uskutečnilo první cvikovské derby v šestiboji. Dlouho plánovaný sportovní den zahrnoval:

  • malou kopanou 4 + 1
  • plážový volejbal
  • střelbu ze vzduchové pistole
  • badminton
  • kopy na malou branku přes nohejbalovou síť
  • nohejbal.

Celou akci jsme odstartovali společným pochodem z nohejbalových kurtů přes náměstí do areálu školního hříště. V 9.30 jsme vyrazili s kárkou vyzdobenou symboly našich klubů plnou tekutého občerstvení. Pro místní obyvatele bylo velké překvapení vidět společný špalír fanoušků pražských S. Za zvuku trumpety a společných pokřiků jsme dorazili na místo. Začátek patřil fotbálku. Při něm platilo pravidlo, že branka dosažená silnější nohou neplatí. Během dvaceti minut úvodního klání gól nepadl ani na jedné straně. Šancí na vstřelení branky bylo dost ale „obounohých“ fotbalistů (a to ani v profesionálních soutěžích) u nás moc neběhá. 🙂 Rozhodnout musely pokutové kopy, které se také kopaly slabší nohou. My slávisté jsme se drželi kolem ramen jako kdysi naši borci v Naganu a prožívali každou penaltu. Ze sedmi pokusů jsme proměnili dva. Sparťané ani jeden. Důležité vítězství hned v první disciplíně vyvolalo velkou euforii (srovnatelnou s penaltovým rozstřelem proti MŠK Žilina). Našimi úspěšnými exekutory byli Kamil Šimčik a Radek Šťastný ml.

Plážák jsme odehráli také v areálu školního hřiště. Dva zápasy trojic se hráli na dva sety. Ani jeden duel neměl vítěze a tak jsme stále vedli o jeden bodík. Před polednem jsme se přesunuli do areálu nohejbalového klubu. Tam už na nás čekal naražený sud, rozpálený gril a vyzdobené sektory obou táborů. Následná střelba ze vzduchové pistole ani dvě čtyřhry v badmintonu s celkovým stavem nic neudělaly. Stále plichty. Před následující disciplínou vše vypadalo jednoduše. Kopy na malou branku napříč nohejbalovým hřištěm přes síť. Při pokusných kopech jeden míč za druhým končily v síti. Ale jen co přišly ostré kopy, bylo všechno jinak. Své sehrála nervozita a nadměrná snaha nic nepokazit a míče lítaly všude možně, jen ne do branky. Pár borců nakonec bylo úspěšných a tak i kopy skončily remizou.

Vše měl rozhodnout ve Cvikově velmi oblíbený nohejbal. Hráli se dvě trojice a jedna dvojce na dva sety. Důležité pravidlo bylo, že jeden hráč může nastoupit jen v jednou duelu. A tak se chvíli spekulovalo, koho nasadit do trojic a koho do dvojice. Nám ani sparťanům se nepodařilo vyhrát ani jeden duel v nohejbalu a tak nakonec celé sportovní klání rozhodl bodík získaný za pokutové kopy. Vítězství jsme i s naším soupeřem řádně oslavili. A aby toho nebylo málo, večer se ještě rozjela soutěž jednotlivců v hodu oštěpen na cíl. Hody s bravurou Honzy Železného ovládl Radomír Čihák a tak bylo o důvod víc si společně zakřičet „DERBY je naše, SLÁVISTI!, i derby je naše,,… 🙂 Není pochyb že, za rok se bude tato akce znovu opakovat.

Tímto bych chtěl poděkovat za skvělou reprezentaci našich barev všem zúčastněným členům naší odbočky. ( R. Čihák, R. Viktora, K. Šimčik, L. Pokorný, Z. Tima, V. Tima, R. Šťastný a R. Šťastný ml.)

Radek Šťastný – „Šťágra“, Cvikov, severní Čechy

[nggallery id=125]