VIKINGOVSKÉ ŠPEKÁČKY A KLOBÁSKY

Co mají společného historičtí severští mořeplavci, Česká Lípa a Slavia? Především slávistickou odbočku „Vikingové z Lípy“, jednu z úspěšných a aktivních odboček, která má na svém kontě mimo jiné organizaci dvou úspěšných slávistických Setkání na českém Severu!  V roce 2006 přímo v České Lípě na hlavním stadiónu a o 3 roky později v blízkých Zákupech.

            Na letošní jaro připravili pro své členy malé posezení, kde hlavním tématem bylo opékání špekáčků, klobásek a třeba jen topinek. Svůj azyl našli v sympatickém areálu místní Lokomotivy, kde již samotný název napovídá, že by se mohl nacházet nedaleko od českolipského nádraží, z nějž se několikrát denně rozjíždějí vlaky na Rumburk, Mladou Boleslav, Litoměřice, Děčín a Liberec. A skutečně je tomu tak! Upravený všesportovní areál, jemuž vévodí zelený pažit fotbalového přiště, přímo u hlavního nádraží!

Takže v tomto areálu se nakonec v neděli 20.května Vikingové a jejich hosté sešli. K dispozici bylo vše – žízní určitě netrpěl nikdo, ať už volil dobře vychlazené pivo nebo cokoliv nealkoholického. A ony populární masové výrobky pro tyto příležitosti? Žádné „piliňáky“ z obchodních řetězců, ale poctivé masové české špekáčky a klobásky z blízké Horní Libchavy! Mňam!

Tu a tam se odbíhalo k televizi na fotbalovém hřišti, odkud přicházely převážně dobré zprávy z přenosu hokejového zápasu ČR o 3.místo. I za ten bronz byli nakonec po smolné sobotě všichni vděčni. A dodáme-li, že sluníčko dokreslilo kouzlo jarního dne, mohli si českolipští Vikingové na závěr říci – povedlo se! Protože se povídalo i fotbale, probíraly se naděje, ale i strategie Vikingů pro Setkání a nakonec došlo na nejednu veselou historku. Závěrem si všichni do jednoho řekli – někdy brzy zase na shledanou na repríze!

Dobi