Vladimír VÁCHA *19.3.1930 – +17.7.2012

Ve věku 82 let zemřel novinář, rozhlasový a televizní reportér a dlouholetý člen Odboru přátel Vladimír Vácha. On byl nejen členem OP, ale po několik let i jeho více než obětavým a schopným sekretářem. Dovolte nám tedy malou vzpomínku na tohoto vzácného člověka.

Jako rodilý a pravověrný Jihočech začínal v regionálním rozhlase. Jižní Čechy, to byl především ligový hokej a s ním reprezentant jihočeské metropole, ať už se tehdy jmenoval Slavoj či Motor ČB. Tehdy se pravidelně vysílal pořad S mikrofonem za sportem z každého ligového kola a pokud hrály Budějky doma, bylo jasné, že komentovat bude svým nezaměnitelným hlasem Vladimír Vácha. A i my, jejichž hokejové srdce patřilo někomu jinému, ať už se jednalo třeba o Pardubičky, Litvínov nebo Kometu, jsme uznávali jeho objektivitu i patriotismus v jednom balíčku!

Později „povýšil“ do Prahy a zdokonalující se redakce televizního sportu si jej právem vybrala a přetáhla časem mezi televizáky. Vyvrcholením byl rok 1969 a MS v hokeji ve Stockholmu. Oba vítězné zápasy se SSSR (každý ale mluvil o zápase s ruskými okupanty) komentoval právě Vladimír Vácha. Obě vítězství, 4:3 a 2:0, to byla to taková malá náplast na dušičku deptaného nárůdku ve střední Evropě. Vyšlo se do ulic slavit, což se nakonec stalo záminkou k připraveným změnám, k odvolání oblíbeného Alexandra Dubčeka a jeho nahrazení (všeho)schopným Husákem. Byla to jen záminka, nebyl-li by hokej, našlo by se něco jiného. Proměnilo se vedení i v televizi, vše ovládala nechvalně proslulá Milena Balášová a jednou z prvních jejích obětí byl i Vladimír Vácha. Nesměl na obrazovku a nakonec byl rád, že získal zaměstnání jako ekonom v garážích TV.

Tam jej také v 80.letech našli slávisté a přišli za ním zástupci OP, zda by nechtěl převzít funkci sekretáře OP. Legendární František Šulc již tuto funkci vykonávat nemohl a jeho nástupci se neosvědčovali. Př.Vácha váhal jen krátce a funkci přijal. Vždyť vedle lásky k rodným jižním Čechám zde byla i další láska – SK Slavia! Trochu skomírající OP se rázem vyšvihl opět na výsluní, právě za Vladimíra Váchy dosáhl počet členů OP neuvěřitelného čísla 10 000!

Čas oponou trhnul a přišel Listopad 89. Na sekretariátě se scházeli věrní slávisté a hned po událostech na Národní třídě se právě na sekretariátě OP ještě ve staré dřevěné tribuně se rodily postupy plné podpory rodícím se změnám, v té době ještě z pohledu mnohých bázlivců rizikové. Vlastní činnost OP ale fungovala přitom dále a právě v oněch hektických týdnech konce roku 1989 se konala i řada akcí na odbočkách. A měl jsem příležitost na některých z nich být po boku př.Váchy. A od prvního momentu jsem cítil, jak je na jednu stranu Slavii vděčný za novou příležitost a má radost ze všeho, co se povedlo, ale na druhou stranu jak touží po návratu do masových médií. A nakonec – co se mělo stát, se i stalo. Vladimír Vácha se vrátil k mikrofonu a věrní posluchači zažili ještě nejednu krásnou reportáž či komentář. Jeden z nich však už byl v jeho životě posledním…

Vladimíre, díky za všechnu práci pro Slavii i za poctivou opravdovou českou novinařinu. Čest Vaší památce!

Dr.Michal Dobiáš, 1.místopředseda OP

Vladimír Vácha

Vladimír Vácha | foto/zdroj: Česká Televize