VÝCHODOČESKOU JEDNIČKOU MEZI ODBOČKAMI JE STÁLE BRANDÝS NAD ORLICÍ

ČTYŘI VÝZNAMNÉ AKCE NA ODBOČKÁCH OP VE 4 DNECH ÚNORA!

Snad i nejstarší pamětníci historie OP Slavie by si nevzpomněli na takovou kumulací akcí na odbočkách, k jaké došlo mezi 7. a 10.únorem tohoto roku! Ve středu 7.února začala tato „šnůra“ v Klatovech výroční valnou hromadou odbočky spojenou s Univerzitou Slavia, v pátek 9.února se k výročnímu rokování sešli přátelé v Brandýse nad Orlicí a zároveň na druhém konci Čech pak na ZS v Milevsku přátelé z Milevska a ze sousední odbočky Božetice při univerzitní přednášce a hektický týden pak v sobotu 10.února završila výročka v Mníšku pod Brdy spojená s besedou se současným šéftrenérem slávistické mládeže Mírou Beránkem!

I když je únor ideální čas pro výročky,  tuto frekvenci by asi nikdo nečekal. Ale koncem týdne začínala zimní olympiáda, týden nato jarní část ligy, takže je vše pochopitelné! A všechny čtyři večery se vydařily, posuďte sami, dnes díl druhý Brandýs nad Orlicí:

Koloběh života přináší neustále změny. Přicházejí nové subjekty, jiné odcházejí navždy nebo se po čase vracejí. Platí to samozřejmě i o našich odbočkách. O to více si musíme cenit našich stabilních odboček – Příbramští loni oslavili 50 let nepřetržité činnosti, úctyhodná jsou i čísla z Mníšku pod Brdy a z Brandýsa nad Orlicí, jejichž aktivní činnost se už pomalu blíží 40 letům (polokulaté výročí 35 let oslavili Brandejšťáci v roce 2016!). Po dlouhá léta existovaly v tomto koutě Čech, v okrese Ústí nad Orlicí odbočky dvě, které jsme nazývali východočeskými dvojčaty. Brandjšťáci třeba výrazně pomohli Třebovákům při organizaci 3.Setkání slávistů v roce 2003. Je velká škoda, že v posledních letech začala odbočka v Třebové upadat, takže odpadl třeba i oblíbený letní pětiboj v netradičních sportech!

Pokud by někdo chtěl zkoumat, v čem tkví úspěšnost odbočky, je to především tím, že kompetence se podělí na více členů, které řídí některých z úspěšných vůdců, ať jím v minulosti byl v Brandýse třeba Stašek Bartoš, prof.Holubář či dlouholetý předseda odbočky př.Vondrka, který náhle v roce 2013 ve věku 67 let zemřel. Ale do čela odbočky byl zvolen př.Jaroslav Beneš st., kterému výrazně pomáhají další členové výboru, zejména místopředseda př.Martinec a hospodář př.Frydrych!

Ani takto v městečku zavedený a oblíbený spolek, který mimo jiné udržuje v aktuální podobě vývěsní skřínku s aktualitami odbočky i celé Slavie proti Konzumu, se však tu a tam nevyhne nějakým komplikacím. Po dlouhá léta byly zázemím odbočky sály v hotelu Jiřička. Velký sál pro významné akce, malý sál, tzv. Červený salonek pak pro pravidelnou měsíční schůzi spolku tradičně druhý pátek každého měsíce. Nevyjasněné majetkové vztahy však způsobily asi před 4 roky dočasné uzavření hotelu, ale v poslední době se po krátkém zprovoznění zdá, že se toto může žel nazvat jako definitivní. Kde však najít vhodné prostory? Nabídl se Penzion Pod Hradem, v Husově ulici kousek nad náměstím. Prostory velikostně sice rozlohou skromnější, ale jinak vše na jedničku – milá obsluha, výběr ošetřených nápojů, jakož i výborná kuchyně, protože výroční VH je spojena i s pohoštěním večeří pro zúčastněné členy! A útulné ubytovací zařízení můžeme doporučit i případným zájemcům a o návštěvu tohoto krásného, byt možná malinko pozapomenutého koutu naší vlasti při Tiché Orlici, s řadou památek na pobyt J.Á.Komenského či návštěvě malebného i vzdálenějšího okolí Podorlicka!

V pátek 9.2.2018 se tak sálek zaplnil a sešla se drtivá většina členů odbočky. Pozdravil je předseda odbočky Jaroslav Beneš a po schválení programu přednesl zprávu o činnosti i plán práce na letošní rok. Situace je o to jednodušší, když většina akcí se za dlouhá léta osvědčila, a tak se jen mění občas jen místo konání a samozřejmě datum. Převládá rekreační sport a v této oblasti jeho tři hlavní pilíře – cyklistika, bowling a různorodé akce. Některé jsou především pro členy odbočky, jiné  pak i pro širší veřejnost! K těm vlastním pak patří i účasti členů odbočky na různých akcích dalších spolků.  

Z cyklistických akcí se chystá výlet na Drozdovskou pilu na 28.4,  pak 18.5. je na programu 17.ročník výjezdu do polského Kladska pod názvem Cyklo Glacensis. Na základě oboustranně výborné spolupráce s místní ZŠ je na konec školního roku, na 28.6., připraven 3.ročník cyklozávodů žáků ZŠ. Na svatého Václava  se uskuteční II.ročník výletu člen OP Okolím Brandýsa na kolech. A pravidelně se zúčastňují  i srpnové akce kolínských přátel Rovina u Kolína. Ale vrcholem cyklistické sezóny bude už podvacáté  tradiční Cykloexpedice, kdy se (nejčastěji v počtu osmi) vydají do některého místa v Česku či dokonce blízkém příhraničí a tráví týden své dovolené v sedle ořů, nazývaných jízdními koly neboli bicykly. Loni bylo jejich středobodem severní Nymbursko, odkud vyráželi do polabských rovin, ale i do Českého ráje. A přijali i pozvání Rožďalovických a v jejich krásné klubovničce strávili příjemný  podvečer a vlastně až i letní večer! Letos zvolili možná méně známou oblast severního Plzeňska, kdy se ve dnech 14.7. až 21.7. ubytují v obci Hromnice, která je  jedním z vrcholů trojúhelníku Horní Bříza – Třemošná – Hromnice a proslula Červeným jezírkem, což je propadlé údolíčko po těžbě břidlice a červenou barvu zajišťují příměsi železné rudy;  jezírko je vlastně slabým roztokem vitriolu neboli kyseliny sírové! Jistě navštíví i nejmenší město u nás – Rabštejn nad Střelou, blízký barokní Manětín, Nečtiny, Plasy nebo romantické údolí řeky Střely. A kousíček cesty je to i do Žilova, kde sídlí agilní odbočka OP a  podobně jako loni v Rožďalovicích se jistě domluví na krátké návštěvě!

Slova bowling a Brandýs mají také hodně společného nejen díky počátečnímu písmenu! 11.3. se chystají do Pardubic na „Perníkový Eden“ a 7.4. do Kutné Hory na „Potkali se u Kolína“. Vedle účasti v pravidelných místních soutěžích  chystají na 17.listopad 14.ročník Brandejské koule.

 Z dalších akcí pak připomeňme již uskutečněný turnaj v mariáši (odehrál se následující víkend po VVH, 17.2.  a zúčastnilo se jej 28 hráčů!). Červenou tužkou mají zaškrtnut i letošní 6.červenec, kdy se setkají slávisté tentokrát v jihočeské Kardašově Řečici, tradiční Hodobožové sportování v tělocvičně ZŠ bude opět 25.12. a rok samozřejmě zakončí Silvestrovská vycházka! Tradiční posvícení, kam jsou zvány i partnerky členů, se uskuteční opět v říjnu, zřejmě někde v okolí Brandýsa.

Letošní valné hromadě nechyběla ani společenská část. Především byl bouřlivě přivítán MUDr. Michael Janáček, který je „odchovancem“ a i nadále řádným členem odbočky. Př. Martinec pak mj. přečetl vyznání na webu OP po jeho zvolení předsedou OP. Hezké okamžiky přinášejí i chvíle, kdy čekají gratulace a malá pozornost členům, kteří se dožívají významných jubileí. Nakumulovalo se toho dost, do jednoho týdne „se tak vešli“ hned 3 jubilanti (65, 70, 70), přátelé Baláš, Dobiáš a Sláma. Nepsanou povinností oslavenců je pohostit ostatní přátelé malým přípitkem a tentokrát se v průběhu večera ozval tradiční, z Dalmácie převzatý popěvek „Živio, živio, mnoga ljeta, živio!“

Na závěr tak nezbývá než popřát Brandejšťákům stále zdraví a neutuchající elán!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..