VYNIKAJÍCÍ NOVINÁŘ A VELKÝ SLÁVISTA JOSEF LAUFER – V ROCE 2016 TŘI JEHO VÝROČÍ!

Laufer1

Pokud bychom před kýmkoliv z nejstarší generace slávistů vyslovili jméno Josefa Laufera (shoda jmen s později narozeným populárním zpěvákem stejného jména je čistě náhodná), tak se jistě zahloubá do vzpomínek na tohoto velkého slávistu a vynikajícího novináře! Díky svým organizačním schopnostem i nadstandardnímu jazykovému vybavení působil právem jako mezinárodní sekretář naší milované SK Slavia. S jeho životem jsou spojena tři výročí, která mají  svůj kulatý nebo polokulatý charakter právě letos! Narodil se před 125 lety, 20.dubna 1891 a zemřel před 50 lety ve věku 75 let, 19.října 1966. Nelze však ani zapomenout další kulaté výročí,  3. října 1926!

Vzpomínku na Josefa Laufra vydal i Radiožurnál

Laufer2

To hrála Slavia zápas s budapešťskou Hungarií a Josef Laufer byl součástí delegace Slavie. Náhle přiběhli tehdejší rozhlasáci a doslova vytáhli Josefa Laufra z kabiny k tehdejšímu obřímu rozhlasovému mikrofonu. Chceme to vysílat a nikoho jiného nemáme! A Josef Laufer neváhal a začal komentovat tento zápas pro širokou obec rozhlasových posluchačů. Prý jenom jeden poločas, aby se  moc obdivovatelé dechovky a jiných tradičních pořadů tehdy moc nezlobili … Byl to prý první rozhlasový přenos fotbalu v Evropě! Do nové úlohy se rychle vžil a mezi jeho vrcholné reportáže patří i líčení zápasu ČSR ve finále MS 1934 v Římě (ve finále tam hrálo OSM hráčů Slavie!), které probíhalo před očima diktátora Mussoliniho a za proradného soudcování neobjektivního švédského sudího Eklinda, na kterého třeba ve své době při všech četných vystoupeních na odbočkách vzpomínali právem zcela ve zlém populární hosté František Plánička či Láďa Ženíšek!

Laufer3

Josef Laufer si zasloužil uznání všech objektivních fanoušků. Poté, co kvůli angažmá v rozhlase opustil významnou funkci ve Slavii, byl vůči Slavii možná až příliš korektní a odměřený, aby jej nikdo neobviňoval z přehnaného klubismu, ač věrným slávistou byl až do své smrti! Jaký to rozdíl proti pozdějším  sparťansky zaměřeným pisálkům Sportu, ať se v dávné minulosti jmenovali  třeba Žemla či nyní Konečný; z nich ona neobjektivita musí být cítit snad až kdesi na jadranských ostrovech!!!

Holocaust Josef Laufer, který byl židovského původu,  naštěstí přežil. Jednak díky tzv. smíšenému manželství, ale i díky jeho klubu SK Slavia, kde si věrní vlastenci uvědomili, že tohoto člověka nelze předhodit nacistické hydře. Ale ani po válce a hlavně po Únoru nebylo pro Josefa Laufera o mnoho lépe, ale naší slávistickou povinností i vyjádřením úcty je, aby jeho jméno nebylo nikdy zapomenuto! Snad k tomu trochu přispěly i tyto řádky!

Dobi

(článek nebyl redakčně upraven)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..