VÝROČNÍ VALNÁ HROMADA OP BRANDÝS NAD ORLICÍ – 4.1.2013

brandys-logoO tom, že odbočka Odboru přátel v Brandýse nad Orlicí patří mezi naše nejaktivnější, jsme již čtenáře našeho webu několikrát přesvědčili. Rok 2013 je již 32.rokem nepřetržité plodné činnosti této odbočky, která spolu s věrnými kamarády ze skorosousední České Třebové vynikajícím způsobem aktivně propaguje naši milovanou Slavii v tomto koutě naší vlasti, v povodí řeky Orlice a – dá se říci – i v podhůří Orlických hor. A každoroční valná hromada je vždy svátečním vyvrcholením celoroční činnosti. Seriál výroček vždy zahajují Rožďalovičtí a vždy po nich následuje Brandýs!

            Tradičním termínem bývalo „mezisvátčí“ – některý den mezi Vánocemi a Silvestrem. Letos se však setkání posunulo o týden dopředu – na první lednový pátek, 4.1.2013. Důvodů bylo několik. Možná že hrálo roli, že mezi Vánocemi a silvestrovským víkendem byly pouze dva pracovní dny, a tak se racionálně termín posunul o týden. Druhým důvodem byl i fakt, že tradiční místo všech akcí – sál hotelu Jiřička – je od října uzavřen a zbývá jen doufat, že se majetkoprávní záležitosti vyřeší natolik, že útulné prostředí bude opět brzy k dispozici všem Brandejšťákům. A tak se hledaly azyly v okolí. Tradiční posvícení se tak na podzim pořádalo v sousedním Mostku, VH byla nasměrována do dalšího krásného sálu v okolí, do Oucmanic (tato obec je jednou z pouhých 8 obcí Česka, jejichž název začíná ryze českou dvojhláskou „Ou“…).

            Kolem osmnácté hodiny se oucmanický sál začal postupně zaplňovat, kdy na svá místa zasedali téměř všichni členové odbočky, ale i četní hosté – především tradičně východočeská „dvojčata“ z České Třebové, ale stejně milí kamarádi z Kolína. Zapomenout nesmíme ani na brandýskou školu, kde p.Dušek není jen vítaným hostem, ale vždy přijde i s nějakou tou audiovizuální vzpomínkou. Tentokrát to byly vzpomínky na ročník 2001 cykloakce Okolím Brandýsa! Další hosty ani netřeba jmenovat, protože třeba zastoupení města či kontrolní komise nebo výboru celostátního Odboru přátel bývají pokryty aktivními členy odbočky a ani letos tumu nebylo jinak!

Určitě stojí za to vybrat z výroční zprávy předsedy odbočky př. Vondrky hlavní úspěšné akce. Tradiční zajištění dorosteneckého Memoriálu Staška Bartoše, letní cyklodovolenou, kdy 8 členů odbočky prohánělo opět celý týden svá nestárnoucí těla i důkladně připravená kola tentokráte na Třeboňsku, pravidelné návštěvy tělocvičny za výrazného pochopení vedení školy, bowlingová klání – ať už se jedná o regionální soutěže či akce již zmíněné kolínské odbočky, sportovní setkání s přáteli nejbližšími z České Třebové, kdy míčový pětiboj se už stal doslova legendou, nebo božíhodové sportování, jakož i tradiční silvestrovskou vycházku, která nejen utuží vztahy i s rodinami slávistů, ale nezapomene se i na malou vzpomínku u hrobů, na členy, kteří už bohužel nejsou mezi  námi, jakou byl třeba prof. Holubář nebo př. Václavík, autor hesla „Ať žije Slavia, matka naše rodná, slovanská!“, kterýmžto přípitkem byla i letošní VH zahájena!

Zapomenout nesmíme ani akce pro veřejnost – jarní mariášový turnaj či zářijové putování Na kole kolem Brandýsa! Brandýští se pravidelně scházejí při členských schůzích, po uzavření Jiřičky jsou vděčni místním hasičům za pohostinný azyl. Tam se řeší nejen zajištění akcí, ale i přidělení klubových permanentek zájemcům o zápas Slavie, dojmy z dovolené, kdy se vyměňují tipy na ubytování třeba na slunném Jadranu nebo návrhy na další cyklodovolené. Připomenuto bylo i vyznamenání člena odbočky př.Kopeckého okresním fotbalovým svazem, jakož i předjednaná beseda se zástupci SK Slavia – fotbal, a.s. P.Držmíšek totiž pochází z blízkého okolí a s radostí přijal pozvání na akci; jen bude třeba dohodnout vhodný termín!

Dovolím si přidat i malou zkušenost. Poté, co jsem v Praze-Břevnově zdědil po tátovi právo i povinnost organizovat zájezdy místních zahrádkářů, vím, že úspěch zájezdu záleží i na kvalitě a chutnosti oběda. Podobně je tomu i na brandýské odbočce – tam se jedná o společnou večeři. Ale snad mohu uvést pozitivní informaci – ani zde Oucmanice nezklamaly! Rychlá a milá obsluha, výběr nápojů, ale i výborné masíčko se šťouchanými brambory! Připojme hodnocení gastronomického zážitku z pera předsedy odbočky, př. Vondrky: „Paní Simona Gerčáková, která na babičku rozhodně nevypadá, se o nás postarala velmi dobře, pochvala je na místě. Ta hospoda vzkvétá, což ji přejeme a zároveň jsme smutní, že je v Oucmanicích…“

Další podrobnosti o VH i o bohaté činnosti odbočky naleznete na webu www.slaviabrandys.cz.

Nezbývá nám, než dodat: Brandejšťáci! I letos hodně elánu a dalších úspěchů!!

Dobi

[nggallery id=168]