Výzva ministru zdravotnictví

prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc. MBA, EBIR

Ministerstvo zdravotnictví 

Palackého náměstí 375/4

128 01 Praha 2

Vážený pane ministře,

Obracím se na Vás jako předseda Odboru přátel fotbalové Slavie, největšího a nejstaršího fanouškovského sdružení v České republice. Náš spolek s historií od roku 1964 čítá bezmála 5 000 členů. V našich řadách bývali či stále jsou významní členové z řad kultury, sportu a politiky. Jen namátkou si dovolím vyjmenovat několik mých předchůdců v roli předsedy tohoto spolku: Martin Růžek, Josef Vinklář, Ilja Prachař, Rudolf Jelínek nebo Miroslav Ondříček. Svými aktivitami podporujeme dobré mravy, osvětu sportu, jakožto i povědomí o historii České republiky, která je nám velmi blízká. Vždyť Slavia, která mimochodem letos slaví 130 let od svého vzniku, byla původně literárně řečnickým spolkem a stála u zrodu Československa. 

Velmi pečlivě sledujeme aktuální dění okolo pandemie koronaviru, veškerá nutná omezení se nás samozřejmě týkají nejen v pracovních a rodinných životech, ale také v soukromých aktivitách, kam bezesporu patří i fanouškovství. Navštěvujeme fotbalové zápasy nejen po republice ale i po celé Evropě, kde Slavia dělá naší zemi dobré jméno.

Od počátku pandemie se nejen naši členové ale i ostatní fanoušci ať už Slavie nebo jiných klubů přizpůsobují nastaveným pravidlům v rámci boje proti COVID-19. Plně chápeme, že jistá omezení u hromadných akcí jsou potřeba, avšak nechápeme jejich nevyrovnanost.

Aktuálně platí pro fotbalová utkání limit 1 000 osob na utkání a toto se nám zdá velmi diskriminační. V případě fotbalových utkání nejvyšší fotbalové soutěže, tento limit umožňuje například Bohemians 1905, kteří mají stadion s kapacitou 6 300 osob, naplnit stadion z 15 %. Městský stadion v Karviné má kapacitu 4833 diváků a domácí tým tak může stadion naplnit z více než 20 %. Na opačné straně spektra jsou však kluby s velkými stadiony jako Slavia či Sparta. Konkrétně Slavia hraje své domácí zápasy na nejmodernějším fotbalovém stadionu u nás s kapacitou 19 370 diváků. Stadion má několik samostatných vchodů a sekcí, je možné jej rozdělit na několik vzájemně oddělených částí, v každé z nich by mohlo s dostatečnými rozestupy sedět tisíc diváků. Přesto však současná opatření umožňují stadion zaplnit z pouhých 5 %. 

Slavia jako klub dlouhodobě propaguje očkování a již v minulosti ukázala, že je schopna na svých zápasech dohlédnout na dodržování hygienických a bezpečnostních pravidel. Věřím, že mnozí slávisté jsou již dnes očkování třetí dávkou a jsou připraveni dodržet jakékoli předpisy, aby se mohli zúčastnit utkání svého klubu.

Prosím Vás proto o narovnání pravidel návštěv hromadných akcí tak, aby nebyly znevýhodňovány velké fotbalové kluby a současně s nimi i my, jejich fanoušci, například stanovením stropu v počtu diváků na základě procent z kapacity stadionu a nikoliv na základně absolutního počtu.

S pozdravem

David Ocetník

předseda výboru Fotbalový oddíl SK Slavia Praha – Odbor přátel, z.s.

3 thoughts on “Výzva ministru zdravotnictví

  1. Pingback: Začátek jara opět jen s tisícovkou diváků. S výzvou přišel i Odbor přátel Slavie - Ruik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..