ZA MARTINEM PĚNIČKOU

Vrchol sportovní kariéry prožil Martin Pěnička v dresu Slavie, kde během let 1990 až 1997 odehrál celkem 185 zápasů a vstřelil 22 gólů. Patřil ke slavné partě, která skoro po půlstoletí vybojovala v sezóně 1995/96 mistrovský titul a postoupila až do semifinále Poháru UEFA. Do velkého fotbalu Martin vstoupil v dresu RH Cheb a právě na tento moment vzpomíná v tuto smutnou chvíli jeho vrstevník, ředitel GAVU Cheb Marcel Fišer.

V pouhých padesáti třech letech (25. února 2023) odešel Martin Pěnička, který se proslavil ve Slavii, ale do velkého fotbalu vstoupil v RH Cheb. Na vojnu sem přišel v ročníku 1988/89 z Liberce, kde už si zkusil pár zápasů v 2. lize, ale podobně jako Lumír Mistr ze Sparty hrál celý první rok za juniorku. Ta tehdy postoupila do 2. ČNFL a při své premiéře skončila na vynikajícím 2. místě! Není divu, že příští rok se už s oběma setkáme v ligovém áčku, které tehdy vedl Dušan Uhrin a kapitánem byla jedna z mnohaletých opor Jaroslav Šilhavý.

Hvězda do soutěže nevstoupila dobře a po 9. kole byla třetí od konce. Tehdy dostal šanci i Pěnička: ligovou premiéru si odbyl třemi minutami v zápase proti Brnu, který Hvězda opět prohrála. V dalším kole s beznadějně posledním nováčkem z Povážské Bystrice hrál už celý zápas. Cheb po nepřesvědčivém výkonu vyhrál 2:0 a výkon Pěničky na levém kraji zálohy byl prý jediným pozitivem.

Do konce sezóny už nechyběl ani v jednom zápase a vstřelil i dva góly. Ve 24. kole RH Cheb hostila Inter Bratislava. Ten předtím osmkrát za sebou vyhrál a probojoval se ze 7. na 2. místo, když ho gólově táhl Ĺubomír Luhový. Obrana Chebu ho však k ničemu nepustila a v 64. minutě proměnil jeden z nebezpečných centrů Bertalana krásným volejem právě Pěnička. O dvě kola později si doma proti Zbrojovce už v 11. minutě oba hráči akci zopakovali: Bertalan přesně nacentroval, Pěnička zavěsil a Hvězda nakonec zvítězila 2:1. Nakonec v tomto ročníku skončila jedenáctá.

Jak Gabo Bertalan, tak Martin Pěnička skončili tragicky: Bertalan v roce 2009 napadl nožem přítelkyni a potom zbraň obrátil proti sobě, Martin Pěnička se v posledních letech ocitl na okraji společnosti a svůj život utopil v alkoholu.