ŽATECKO SE HLÁSÍ, ŽATECKO SE PŘEDSTAVUJE

Historické město Žatec. Centrum českého chmelařství, kde dokonce v centru města mají malou chmelničku, která se „strhává“ vždy při stále populární dočesné (kdo ze střední a starší generace nezažil kouzla či strasti chmelové brigády, podobné tomu, jaké popisuje někdejší český muzikál Starci na chmelu?).

Kdo aspoň neochutnal stále dobré žatecké pivo, nenavštívil nový chrám chmele nebo při procházce malebným žateckým náměstím si nepřipomněl scény z TV seriálu Náměstíčko, kde jedním z hrdinů byl i jeden z předsedů OP Josef Vinklář? A ti, co mají rádi historii, těm jistě něco řekne jméno žateckého primátora Hošťálka, který byl spolu s českými šlechtici popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí! Ano, to je Žatec a jeho okolí, které se po bouřlivé historii po roce 1945 vracelo do lůna české země!

My jsme ale webem sportovním, namítne kritičtější čtenář. Ale najdete někde na našem území oblast podobnou Žatecku (kromě velkoměst a jejich okolí) , kde by se dokonce na dvou místech hrála u nás liga? Před válkou to byl spíše německý DSV Saaz (Žatec), v době docela nedávné pak nedaleké městečko Blšany! A kde žijí sportem nadšení lidé, musejí být i nadšení slávisté! A platí to i o Žatecku! V blízkých Podbořanech bývala v začátcích OP velmi agilní odbočka, OP byl velmi populární i v nedaleké elektrárně Tušimice! Není divu, že k  založení odbočky nemohlo nedojít. Jakub Rázek navázal kontakty s pražským ústředím a na letním Setkání v Plasích se objevila i zbrusu nová odbočka, velmi rozumně nazvaná Žatecko (podobně jako najdeme ve fotbalových soutěžích mužstva jako Táborsko či Hořovicko, čímž jsou otupovány ostny lokálních patriotů). Ale slávisté se scházeli již mnohem dříve. Dejme slovo Jakubu Rázkovi, s jehož jménem máme na pražském ústředí spojenu tuto odbočku:

25.9.2010 byla založena Honzou Francem a Kubou Rázkem facebooková stránka, která měla za cíl sjednotit slávisty z okolí Žatce a vyrážet společně povzbuzovat Slavii. Postupem času se o nás dozvídalo stále více a více lidí a jejich počet se postupně vyšplhal až ke stovce fanoušků.

Vše se vyvíjelo dále a 08.06.2012 byla založena odbočka Odboru přátel Slavie Žatecko a tím vznikl i web http://north-west-division.webnode.cz/, kde je zdůrazňováno, že Žatecko patří na český severozápad a kde měly premiéru i první informace o Setkání slávistů v Plasích, Vysvětlují zde i svoje odkazy:

Proč N-W-division?… Na naší sešlosti, kde jsme chtěli vyřešit název vznikající odbočky, někdo plácl název north division, což tak úplně nepasuje na naši polohu a okolí, tak jsme přidali west, tedy north-west division ( Severozápadní divize) .. Do našeho okolí totiž spadají fanoušci z Lounska, Žatecka, Podbořanska… Snažíme se třeba jezdit, jak to jen jde, na domácí utkání, ale i na zápasy venkovní v našem okolí – Plzeň, Teplice, pražská derby…aj

            V Plasích se Žatečtí poprvé představili a navázali zde i nová přátelství, především s geograficky blízkými odbočkami Žilov a Chomutov! Nezůstalo jen u Setkání a Žatečtí vyvíjejí svou činnost i nadále. Z korespondence proto přebíráme žatecké hlášení o třetí Sešívané sešlosti spadající na začátek letošního adventu.. Dejme opět slovo J.Rázkovi:

III.sešívaná sešlost

Odbočka OP ŽATECKO ukončila své účinkování v kalendářním roce 2012, a to III.Sešívanou sešlostí, která se uskutečnila v KD Moskva v Žatci.

I přes trochu slabší účast, kdy se nás sešlo „pouze“ 23, jsme se dokázali bavit a užít si náš večer..Od 19:30, kdy byl oficiální začátek, se vyčkávalo na mimožatecké slávisty, kteří dorazili kolem osmé hodiny večerní.
S úderem této hodiny začal totiž i plánovaný Sešívaný turnaj v bowlingu, kdy se hrálo na 2 dráhy..

Nejvíce naházel Ivan Kefurt, na druhém místě se umístil Radical a třetí skončil Pjedseda.. Vítězem ovšem byl každý, kdo si s chutí zaházel a pobavil se.. To bylo především krédem našeho setkání..Po vyhlášení bowlingu přišlo na řadu i vyhlášení  „Sešívané buchtičky“, kdy někteří slávisté přinesli své domácí výtvory (dorty, koláče a další domácí pochoutky)…

V této kategorii se vítězem stali Přemek, Kristý a Lucinka, kteří společně napekli a především ozdobili krásný sešívaný dort a linecké koláčky. Vítězové obdrželi plakát podepsaný Jaromírem Zmrhalem, který nás k naší obrovské radosti přišel navštívit (s fotbalem začínal totiž ve Slavoji Žatec, pozn. red.), a k tomu také symbolický diplom..

Poté následovala klasická debata jednotlivých slávistů, která probíhala vlastně až do ranních hodin.. Padaly podněty na další Sešívanou sešlost, která proběhne někdy koncem jarní části fotbalové GL, probíraly se poslední výkony naší milované Slavie a jiné věci, které se točily zejména okolo fotbalu…

Všichni účastníci se shodli na tom, že se večer vydařil.. Velké díky patří všem, kteří přišli a kteří nějakou měrou přispěli k zorganizování naší akce.. Díky!!!
Ať žije Slavia!!

Připravil: Dobi