ŽILOV ŽIJE ŽIVOTEM SLÁVISTŮ: BESEDA 14. 11. 2018 SE VYDAŘILA!

Mnozí si možná řeknou – Žilov? Co to je? Kde to je? Snad některé dotazy rozptýlíme odpovědí, že se jedná o jednu z menších obcí v někdejším okrese Plzeň-sever, jímž protéká jedna z našich nejkrásnějších řek  – Střela a kde celý kraj možná čeká na to, až jej skupinky dychtících turistů objeví a poznají. Samotný Žilov není velkou obcí, bydlí v něm jen kolem čtyř stovek obyvatel, ale má obrovskou výhodu v podobě příjemného sálu místního kulturáčku, který pro potřeby slávistů „tak akorát“ vyhovuje! Samozřejmě zdaleka ne všichni členové tamní odbočky OP jsou přímo ze Žilova, ale rekrutují se i z okolních obcí – Vrtba, Horní Břízy, Dobříče, Horní Bělé, Ledců, Třemošné a dokonce z Manětína, Dobřan či nedalekého rodiště našeho druhého prezidenta, slávisty Dr. Edvarda Beneše, Kožlan, nebo dokonce z „jámy lvové“ – Plzně!

Odbočka vešla několikrát zcela oprávněně do povědomí celé obce věrných slávistů – především připomeňme Setkání slávistů 2012 v nedalekých Plasích, přímo na březích oné kouzelné Střely, poblíž slavného kláštera, který byl vystavěn na dřevěných pilotech, čímž zdárně čelí vodám této někdy i divoké říčky, a který se stal i cílem všech, kteří účast na Setkání spojují s poznáním některé dosud méně prozkoumané památky! A z celostátního pohledu je nadmíru důležité i dlouholeté členství ve výboru OP jednoho ze spoluzakladatelů odbočky Pavla Moulise, který se mimo jiné aktivně zapojuje i do záslužné činnosti nevládní a neziskové společnosti Donor, která pečuje mj. o děti po transplantacích.

V historii odbočky najdeme mimo jiné i řadu kvalitních besed. Za více než 10 let své záslužné činnosti přivítali 13 slávistických osobností. Jmenovitě to byl František Dřížďal, kapitán Erich Brabec, Martin Vaniak, Petr Mareš, Pavel Novotný, Zbyněk Pospěch, Martin Hůrka, Martin Dostál, David Kalivoda a trenéři týmu Michal Petrouš, Martin Poustka a Miroslav Jirkal, asistent trenéra Beránka. Koncem roku 2008 se patrony odbočky stali František Dřížďal a Erich Brabec, který však po nepochopitelném vyhnání ze Slavie za trenéra Jarolíma a po svém přestupu do Sparty požádal o pozastavení patronátu. Obdivován byl třeba oblíbený Kalivoda (zaznělo i známé „Kalivoda, olé“), nebo Martin Vaniak, na nějž místní přichystali pro fotbalový míč uzpůsobený samostříl… Besedy se konaly za účasti a pomoci tiskových mluvčích klubu Ondry Zlámala, Soni Nouzákové a Michala Býčka. V žilovském sále se uskutečnila také výjezdní Univerzita Slavia. K tomu přidejme i unikátní přátelství s odbočkami Příbram a Klatovy, k němuž se přidali nedávno i Dobřanští. Všichni teď byli v zaplněném sále přímo u toho! A zapomenout nelze ani na nejtradičnější duo návštěvníků akcí našich odboček, dvojici Čapek, Dobiáš! Přidejme k tomu i akce k uctění památky mladého člena odbočky Petra Dünghübela, který do posledních chvil statečně, ale marně bojoval se zákeřnou nemocí. A dodejme i tradiční sázení lipek po každém titulu do nově vznikající aleje dole pod Žilovem, k nimž se přidávaly mladé stromky slivoní! Věřme a přejme si, že se již nyní má k světu sazenička dalšího exempláře našeho národního stromu, lípy, pro vysazení v polovině roku 2019!

Do pozitivní atmosféry přispěla i aktuální zdařilá beseda! Původně byla dohodnuta účast naší brankářské jedničky Ondry Koláře, ale jeho zranění se ukázalo jako vážnější, takže cesta „tam na západ“ by mu příliš neprospěla. Všichni mu aspoň na dálku přáli brzké uzdravení a zotavení! Ale návštěvníci těšící se na besedu nepřišli zkrátka! Michal Býček přivezl maséra Jakuba Černého i mladého hráče Matěje Valentu, vedle Součka a Zmrhala jednoho ze tří odchovanců v současném kádru. Živá diskuse, zakončená podpisem tradičních hráčských kartiček, měla, jako vždy v Žilově, vynikající úroveň. Mimo jiné se hovořilo i o novém jménu stadionu, o zdravotním stavu hráčů, jakož i o pocitech mladého hráče v širším kádru mužstva.

Zkrátka a dobře, opět se ukázalo, že Žilov není jen hvězdičkou na slávistické mapě, ale doslova hvězdou!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Dobi

Foto: Ing. Kyselá, Příbram

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..