ZNOVUZROZENÍ VILY ZAKLADATELE SLAVIE

Po parádní jízdě podzimní části ligy jsem si udělal ještě jednu radost. Silvestr jsem strávil v domě, který postavil zakladatel Slavie.

Elegantní „Vila Olga“ v Jevanech je příjemný hotel, který se otevřel veřejnosti před dvěma lety. Prvním majitelem domu byl zakladatel Slavie MUDr. Jaroslav Hausman. Vilu postavil pro svoji rodinu a pojmenoval po své manželce Olze. Vlastně stavbu domu řídila především ona, protože manžel měl dost starostí s provozem svého vyhlášeného sanatoria v Praze. Hausmanova vila je jednou z nestarších v Jevanech. Že byl jejím architektem měl být Hausmanův přítel a soused z Jevan arch. Josef Fanta (mj. autor vstupní haly pražského Hlavního nádraží) se nepodařilo potvrdit. Rodina našeho zakladatele zde bydlela hlavně přes léto, otec uháněl po prašné cestě do práce vozem značky Renault, kterému se v rodině říkalo „Nebojsa“. Vilu prodal až v sedmdesátých letech Hausmanův syn Jaroslav. Majitelem se stala tehdejší Československá televize. Ta se o vilu starala dobře, horší to bylo po revoluci a další změně majitelů. Když vilu získal před několika lety pan Jiří Vyšín, několikanásobný mistr republiky v spearfishingu (lov ryb na nádech), musel si cestu k hlavnímu vchodu prosekat křovím jako v pohádce o Šípkové Růžence. Uvnitř vily rostly dvoumetrové stromy, z druhého patra se po schodech valila několik let voda, stěny byly pokryty mechem. Zvláštní kapitolou byla rekonstrukce schodiště. Směs cementu a gumového lepidla pod několika vrstvami lina dala pořádně zabrat. Jeden schod se dělal celý den. Dnes voní Vila Olga novotou. Je stejně krásná jako v době, kdy zde prožíval šťastná léta zakladatel našeho klubu. Líbí se tu jak návštěvníkům, tak třeba divočákům z okolních lesů. Když jsme procházeli  začátkem podzimu kolem vily při slávistické „hausmanovské“ procházce do nedalekého Kostelce, byla zahrada vily pěkně zryta. Postaralo se o to dvanáct divokých prasat. Bachyně „velikosti Felicie“ se selátky a dva dvouročáci.

Interiér vily ozdobil v poslední den roku portrét zakladatele Slavie Jaroslava Hausmana, který věnoval současným majitelům Odbor přátel. Manželé Vyšínovi se těší na další Hausmanovu procházku, která díky jejich laskavosti letos nakoukne i do vily Olga.

V roce 2017 se máme na co těšit!

MP

www.vilaolga.cz

One thought on “ZNOVUZROZENÍ VILY ZAKLADATELE SLAVIE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..