LIGA MISTRYŇ: SLÁVISTKY CESTOU DO OSMIFINÁLE VYŘADILY SILNÉ BRØNDBY IF!

Byl to určitě opět svátek, nejen pro příznivce slávistické kopané žen, která již od roku 1966 šíří slávu červenobílých barev. Začalo to partou kolem trenéra Vildy Marzina  a pokračovalo třeba za nedávno zesnulého Josefa Zurynka. S Vošickou, Trnkovou, Poláčkovou-Rinnerovou, později Procházkovou, Hezinovou-Haniakovou  a mnoha dalšími, které v rámci tehdejších možností propagovaly nejen Slavii, ale i fakt, že ženy nepatří jen ke kočárku, pračce a vařečce, ale že si umějí přihrát a zajímavými akcemi dokáží zaujmout lecjakého diváka. Ale konzervatismus některých „ochránců zásady, že pouze mužům je dáno být fotbalisty“ býval až příliš silný. A přidáme-li k tomu tehdy rozdělenou Evropu, kdy obrovským úspěchem byl perně vybojovaný zájezd do Itálie, musíme před tehdejšími fotbalistkami smeknout. A nenapravila to ani písnička, kterou samozřejmě se sborem ve slávistickém dresu zpívávala Naďa Urbánková „My se nedáme, holky, přece to nevzdáme“.

Leč výrok Jana Nerudy z roku 1848 „Čas oponou trhnul a změněn svět“ platí stále. I v novodobém fotbalovém hnutí došlo ke změnám a ženy se dočkaly stejných soutěží, na které už byly dávno zvyklé třeba odbíjenkářky nebo házenkářky! Víte třeba, že v někdejším Československu se nikdy vedle národních soutěží nehrála celostátní liga a české a slovenské celky se utkávaly jen v turnajích, kde nejslavnějším bylo Srdce Mladého světa, které právě v roce 1966 dalo ženský fotbal u nás do pohybu?

Pravda, trochu tomu pomohl rozpad Československa, kdy někdejší národní ligy jen pokračovaly jako oficiální nejvyšší soutěže svých zemí… V roce 2001 byla na evropské úrovni založena Liga mistryň. Hrála ji i česká družstva, ale bez výraznějších úspěchů, ať se jednalo o Spartu či Slavii, která letos obhájila loňský titul. Vloni byla Barcelona (byť nijak přesvědčivě) nad síly našich děvčat a příliš optimismu nepřinesl ani letošní los, kdy slávistkám přisoudil soupeře více než zdatného, trojnásobné semifinalistky LM, družstvo z předměstí dánské metropole Kodaně, Brøndby IF, navíc s nevýhodnou povinností prvního zápasu doma!

Ve středu 8. října tak začala pro slávistky letošní pouť Evropou. Hned v 6. minutě se zdálo, že by se mohl opakovat loňský scénář z duelu s Barcelonou. Ale naše děvčata se vzepjala k heroickému výkonu, záhy Divišová vyrovnala a vývoj zápasu se obrátil v náš prospěch, což podpořilo i vyloučení Larsenové za hrubý faul zezadu ve 22. minutě. Výsledek 4:1 byl tak více než nadějný. To potvrdily již první vteřiny odvety v Dánsku, kdy se domácí celek ujal vedení. Obětavý výkon našich děvčat totiž dokázal, že tento gól byl nejen první, ale i poslední! Závěrečný taneček jen završil nesmírnou radost slávistek, kterým přejeme co nejpříznivější los 19. října, kdy budou opět mezi nenasazenými celky. První zápas se bude proto hrát opět v Edenu – pravděpodobně 11. listopadu, odveta pak o týden později.

V této souvislosti musíme poděkovat vedení fotbalové Slavie za nápad, který umožnil permanentkářům volný vstup, čímž byl oceněn fakt, že držitelé stálých vstupenek patří mezi nejvěrnější fanoušky! V hledišti jsme zahlédli i řadu zástupců z našich odboček!

Naopak by stálo zato vytknout nezájem ČT. Věříme, že přímý přenos z Kodaně by nebyl levný, přičemž kdo chtěl, mohl zápas sledovat pomocí internetového přenosu z Dánska. Ale to, že chyběla ve sportovních zprávách aspoň zmínka o historickém postupu, je nemilé. Sledoval jsem několik zpráv a tato informace chyběla, ač se jiné reportáže a informace opakují dokola.

Najít na internetu kompletní zprávu včetně sestav, rozhodčích, počtu diváků a karet, je úkol nadlidský – tu chybí to, jinde ono. Snad se nám to v níže uvedené statistice podařilo! Určitě i zaujalo, že oba zápasy řídily ženy.

Takže závěrem: Holky, děkujem´! A hodně štěstí v dalších bojích!

Slavia Praha – Brøndby IF 4:1 (3:1), 7. 10. 2015, 18:45 Eden Aréna, Praha
Sestava Slavie: Votíková – Benýrová, Necidová, Budošová, Pincová (93. Houzarová) – Divišová, Pěničková (90. Juračková), Bartovičová, Svitková, Chlastáková – Kožárová (81. Tomášková)
Rozhodčí: Rhona  Dalyová (Irsko), Diváků: 1802

Branky: 6. Kristiansenová (B), 8. Divišová (S), 13. Divišová (S), 23. Budošová  (S), 52. Chlastáková  (S)

Brøndby IF – Slavia Praha 1:0 (1:0), 14. 10. 2015 19:00, Brøndbyvester u Kodaně (Dánsko)
Sestava Slavie: Votíková – Tomášková (85. Juračková), Budošová, Necidová, Benýrová – Divišová (ŽK, 93. Němečková), Pěničková, Bartovičová (ŽK), Svitková, Chlastáková – Kožárová (ŽK, 71. Malinová)
Rozhodčí: Riem Husseinová (SRN), Diváků: 1206

Branka: 2. Boye Sorensenová (B)

Michal Dobiáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..