NA JARO RADĚJI ZAPOMEŇME? SLAVIA ALE NENÍ JEN „LETOŠNÍ“ ÁČKO! PŘI VŠÍ ÚCTĚ K OSTATNÍM PATŘÍ NAŠE POKLONA FOTBALISTKÁM!

V možnostech našeho webu není přinášet superaktuální zprávy, kdy spíše s důvěrou odkazujeme na stránky spřátelených webů, zejména Slávistických novin. Avšak v jednom směru dodržuje i web OP tradice celých 50 let existence OP. Slavia totiž není jen fotbalové áčko, ale i mládežnické týmy, ženy, jakož i další oddíly, které šíří slávu slavné Slavie po zemích českých, moravských i slezských  a často i po daleké cizině! A použiji-li slova nezapomenutelného barda Karla Kryla, letošní jaro nenamíchalo svoje karty pro naše záda shrbená zase tak špatně!

 Veslařka Mirka Knapková, členka VK Slavia Praha, obhájila i letos svůj titul mistryně Evropy na skifu, i když každého, kdo sledoval její finálový závod, obestíraly zpočátku mrákoty! Ale její finiš je už pověstný a nám nezbývá, než blahopřát!

Kuželkářkám Slavie jsme již na našich stránkách blahopřáli k obhájení titulu, v pořadí již osmnáctého!

V minulosti se  dařilo i házenkářkám a hokejistkám. Házenkářky čekal ve finále ambiciózní Most a ačkoliv první dva zápasy finále vyhrály, další zápasy patřily Severočeškám. Možná, že se děvčata zalekla cest do Evropy, ale faktem je, že poslední zápas v Praze Mostečanky otočily a Slavia skončila až druhá.

Víc asi musí mrzet nezdar hokejistek. Ty suverénně vyhrály dlouhodobou soutěž, ale ve finále dvakrát o gól podlehly Karviné a titul byl v trapu.

Koncem června vrcholí i soutěže pozemních hokejistů a tam mají naši muži i ženy soutěže pěkně rozjeté! Musíme jim držet palce, ať tato vlajková loď Slavie je i nadále vůdčím symbolem našeho milovaného klubu!

A jsme zpět u fotbalu! Kolikrát bylo jen řečeno, zda Slavia umí plně využít potenciálu výborné práce s mládeží. Pohled na soupisky jiných klubů jen tuto skepsi potvrzuje. Ale ano, život se nějak vyvíjí a i u nás zazářili borci, kteří byli vychováni jinde a jinými obětavci práce s mládeží. Snad s jedinou výjimkou… Z ohlasů víme, že každé slovo slávistického odchovance Váchy právem zvedá tlak i adrenalin věrných slávistů a vyvstávají otázky, zda další váchy nevychováváme tak, aby se nám pak doslova smáli do očí. Snad ne, zatím jsou zprávy dobré. Dorostenci U18 a U19a se stali mistry a stejně tomu tak bylo i u Juniorky. Ta po loňském zaváhání ve finiši byla již letos úspěšná a o dva body Juniorskou ligu před Brnem vyhrála!

ŽENY PO 10 LETECH MISTRYNĚMI! NAVÍC ZÍSKALY DOUBLE!

Když v roce 2004 slavily slávistické fotbalistky titul, asi jen málokdo tušil, že tomu bude na dlouhých 10 let naposledy. Ale i do ženského fotbalu žel pronikli různí berbrové či nišimůrové a tabulce pak vévodila Sparta. Ale letos už konečně čas oponou trhnul a proti umění i nadšení slávistek prostě Sparta neměla šanci. Slavia to potvrdila i zaslouženým double! Takže: BLAHOPŘEJEME!

A nám pamětníkům nezbývá než zalistovat v paměti. Slávistický ženský fotbal se zrodil v roce 1966. Tehdy velmi populární týdeník Mladý svět vyhlásil soutěž O srdce Mladého světa. Sešlo se překvapivě hodně družstev. Sparta přivedla házenkářky a basketbalistky (utkvělo mi v paměti jméno Vecková), družstvo Slavie sestavoval trenér Vilda Marzin. Jako celek zaměřený na FOTBAL. Vošická, Trnková, Procházková, Poláčková, Hezinová…Srdce se pak každoročně odehrávalo hlavně v Ústí nad Orlicí, Slavia našla partnery (po dlouhá léta to byl podnik zahraničního obchodu Exico, v době, kdy se ještě u nás vyráběly kvalitní boty…), zemí vyvolenou byla Itálie! A z Popelky se stávala Žena. I vedení Fotbalového svazu je vzalo na milost a jen se nepodařilo, aby se hrála česko-slovenská liga. Jen národní soutěže Hrávalo se na Slavii škváře, do hlasatelny jsem třeba odbíhal do boudy za brankou..

Vilda Marzin se stal legendou, ale měl následovníky. Nedávno zesnulý Ing. Zurynek, jinak jedna z vůdčích osobností úspěšně mládežnické cestovky CKM, byl důstojným nástupcem Vildy Marzina. Defilují i další jména – Šebek, Jakoubek, Duchek, Trávník. Bývalý rozhodčí Pařízek. Dr.Šalát.. Pod posledním titulem žen před 10 lety hledejme i podpis Zdeňka Ročně… A populární „Poly“ je ve Slavii činná i dnes – hlavně v hnutí Sešívaní drží spolu!

Holky to letos uhrály, holky NÁM to vyhrály! A protože OP měl vždy ke kopané žen velmi blízko, snad i naše blahopřání vyzní více než pozitivně!

Dobi