ŠVÉDSKÉ RŮŽE ROZKVETLY I PO ODVETĚ ČTVRTFINÁLE LM PRO SLÁVISTKY‘

SLAVIA JE POTŘETÍ V HISTORII VE ČTVRTFINÁLE LIGY MISTRYŇ!

SOUPEŘEM SLAVIE BUDE SLAVNÝ BAYERN MNICHOV!

Jak jsme si již při vzpomínce na první utkání  osmifinálového „dvojzápasu“ připomínali, naše holky čekal soupeř z „Růžové zahrady – Rosengård“, což je čtvrť třetího největšího města Švédska (po metropoli Stockholmu a Göteborgu), které se může chlubit  i přímým spojením s dánskou Kodaní přes úžinu Öresund (ale lze vyslovit pochybnost hraničící s jistotou, že by se o týden později  třeba někdo právě z oněch výtržníků v kodaňském hledišti, kteří způsobili tolik ostudy i finančního postihu Slavii, vydal i takto pohodlně za památkami protilehlého Malmö….

Bylo jasné, že překvapivá, ale zasloužená výhra v Malmö znamenala jen první krok v boji o postup a všechny věrné mohla tak trochu i strašit vzpomínka na dvojutkání  přede 2 roky, kdy Slavia „vyfasovala dvakrát trojku“ – 0:3 a 1:3…). Ale výsledek z Malmö – výhra 3:2 sice znamenala další „trojku“ ve vzájemných soubojích, ale tentokrát ve prospěch našich holek, kdy o výhře rozhodl především nádherný gól Petry Divišové na 3:2! A každý, kdo zná pohárovou matematiku, si musel uvědomit, co znamenají tři branky vstřelené venku! Slavii tak v odvetě vedle výhry a remízy mohla stačit i jednobranková prohra 0:1 nebo 1:2… Ale na to se nedalo spoléhat, čekalo nás 90 minut urputného boje. Švédky nic nevzdávaly a po první vyrovnané půli ve druhém poločase ovládly hru. Ale není naším účelem zkoumat víru našich soupeřek ani úvahy, zda Bůh vlastní nějaká okna, ale mohlo nás jen a jen potěšit, že jejich střely mířily, jak se v krásném českém úsloví říká – Pánubohu do oken! Odveta tak skončila 0:0, což k postupu nejen bohatě stačilo, ale znamenalo to i zisk dalšího  tolik potřebného bodu do koeficientu pro následující ročníky! Jen asi trochu mohla zamrzet poměrně nízká návštěva. Pouhých 1451 diváků na takto důležitém utkání!

Aaťse tokomu líbínebo ne, symbolem tohoto dvojzápasu byla růže! A večer po zápase stálo za to si pustit nádhernou píseň, kterou v originále zazpval Gilbert Bécaud či s neméně zdařilýám textem i Helenka Vondráčková. Protože ty růže rozkvetly pro Slavii i slávisty v písni, kterou milují všichni ti, kteří obdivují cokoliv krásného nebo naopak hledají posilení ve chvílích nejsmtnějších. A růže tím symbolem krásy I věrné lásky určitě je:

„L’important c’est la rose (to, co je důležité, to je růže)“ nebo„Podívej, kvete růže!“

Gilbert Bécaud

Připomeňme si základní údaje z odvety:

Slavia – FC Rosengård (Švédsko) 0:0, 01.11.2018 18:30, Eden Aréna

Votíková – Bartoňová, Bartovičová, Pincová, Sjömanová – Proffittová (ŽK) – Svitková, K.Dubcová (66. Szewieczková) – Divišová, Kožárová (82. Herndonová), M.Dubcová (90. Pěničková

Rozhodčí:Fosterová – Griffithsová, Brownová (všechny Wales)                                   1451 diváků

Každý postup v pohárové soutěži vyvolává úvahy, koho by nám mohl los přinést do dalšího kola. Do čtvrtfinále se probojovalo sedm dalších celků. Pro milovníky geografických zajímavostí uveďme, že Slavia byla již v osmifinále nejvýchodnějším klubem v soutěži a tento primát si samozřejmě zachovala. A navíc má za sebou jako vicemistr ČR i kvalifikační předehru, kdy skupinu v Maďarsku suverénně vyhrála! Pro statistiky si uveďme SOUHRNNÉ osmifinálovou bilance našich možných soupeřů, kteří spolu se Slavií byli  osudí losu čtvrtfinále:

LSK Lillestrøm (Norsko) –Brøndby Kodaň (Dánsko)         3:1

Paris SG (Francie)– Linköping (Švédsko)                        5:2

Bayern Mnichov (Německo) – FC Curych (Švýcarsko)    5:0

Wolfsburg (Německo)  – Atlético Madrid (Španělsko)    6:0

Chelsea (Anglie)– Fiorentina (Itálie)                             7:0

CF Barcelona (Španělsko)– Glasgow City (Skotsko)       8:0

Lyon (Francie)– Ajax Amsterdam (Nizozemí)                13:0

Sluší se tak doplnit i výsledek tohoto losování čtvrtfinále, které proběhlo v pátek 9.listopadu v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu. V  diskusích se právem objevovaly největší obavy z největších favoritů soutěže, kteří nás mimo jiné v minulosti vyřadili – Wolfsburgu a Lyonu! Ale ve čtvrtfinále se již nenasazuje a losu se povedla malá zlomyslnost – obě jmenovaná družstva se utkají mezi sebou!

No a Slavia? Los jí přisoudil další celekm ze země našich západních sousedů – Bayern München! První zápas s Mnichovankami se odehraje až 20. nebo 21.března 2019 v Praze, odveta je v bavorské metropoli o týden později. Do “Mníšku pod Alpou” (jak toto město pojmenovával nezaapomenutelný Karel Kryl) to není zase tak daleko, je tam I výhodné spojení s řadou slev, a tak se jistě objeví zájem o výlet do města i třeba jen individuálně. Jedním ze symbolů města je mohutná stavba katedrály se dvěma typickými věžemi přímo v centru, Mariánské náměstí s Rybí kašnou a se Starou a Novou radnicí s orlojem se zvonkohrou. Milovníci výtvarného umění jistě neminou galerii Alte Pinakothek. Populární jsou tradiční říjnové pivní slavnosti Oktoberfest, kde lze ochutnat I proslulé klobásy, našinec si jistě s velkou úctou připomene vysílání Svobodné Evropy, ale i potupnou Mnichovskou zradu v září 1938. Fotbalový fanoušek má možnost navštívitiI Muzeum Bayernu. A duel s ženami Bayernu premiérou rozhodně nebude. Fotbalistky Bayernu přijaly 6.srpna 2016 pozvání na Sportovní den ve strakonickém  areálu  Na Křemelce, který je neformální baštou agilní strakonické odbočky OP Slavie. Slávistky tehdy dost krutě prohrály 1:5, ač průběh byl mnohem vyrovnanější, než napovídá výsledek… 

Máme se tedy určitě na co těšit!

Dobi (redakčně neupraveno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..