CYKLOEXPEDICE BRANDEJŠŤÁKŮ ZAVÍTALA LETOS I DO ROŽĎALOVIC!

Již po 19 let věnuje parta přátel Slavie z odbočky v Brandýse nad Orlicí týden své dovolené putování na bicyklech, a to nejen po vlastech českých či moravských, ale zamířili i do Maďarska, na Slovensko (jednou dokonce na Žitný ostrov kde předtím získané znalosti maďarských reálií jako by našli), ale absolvovali i podunajskou stezku mezi Bavorskem a Horním i Dolním Rakouskem. A každý náš kout naší vlasti byl již poctěn návštěvou (většinou osmičlenné) party cyklistů, kde „vedoucí muž pelotonu“ (letos to byl opět předseda odbočky Jarda Beneš st.) má kolo vyzdobené nezbytnou slávistickou vlaječkou. Většinou se jedná o hvězdicové výjezdy, ať už to bylo na jižní Moravě, v jižních Čechách, na západě naší vlasti nebo mezi proslulými jihomoravskými vinicemi. Dali se i zlákat kouzlem možná trochu neprávem pozapomínaných Čech severních, kdy jim pohostinnou tvář ukázaly i roztomilé lázničky Mšené. A odsud jednoho odpoledne vyrazili i směrem na  Libiš a dodnes vzpomínají na nádherné posezení v legendárním Maikolandu, kde je př.Maik vítal ještě v plné síle!.

Letos se jim podařilo zajistit si ubytování v Činěvsi, což je poblíž silnice spojující  Poděbrady s Jičínem, a tak jejich cíle byly jednoznačné – Chlumecko, jižní okraj Českého ráje, Jičín a okolí, Sobotecko a Libáňsko a samozřejmě i Mladoboleslavsko, kam využili i možnost na kousek trasy přepravit své ocelové oře péčí Českých drah. A při pohledu na mapu bylo vše jasné – významná bašta slávistů – Rožďalovice jsou jen, coby kamenem dohodil. Původně plánovali návštěvu hned první, sobotní  den, ale to vrcholila krásná dovolená Rožďalováků v okolí vinicemi opředeného kraje kolem Pálavy, Valtic a Lednice! Ale slovo dalo slovo a našel se vhodný termín – středa 20.července, kdy malinko upravili svoji trasu. Protože být kousek odtamtud  a nevidět unikátní klubovničku stále aktivní odbočky Rožďalováků, to by byl hřích, snad až neodpustitelný. Takže bicykly pod slávistickou vlaječkou se objevily nejprve na náměstíčku, aby pak zabočily kousek za roh, do klubovny, kde už na ně netrpělivě čekali Rožďalováci. Pro ně to byl mimo jiné i poslední termín přípravy na tradiční, již sedmnáctý výjezd do spřáteleného krkonošského Černého Dolu a byla tak i příležitost vše doladit na oblíbený turnaj i výstupy do hor. Klubovnička má nejen slávisticky vyzdobený interiér, ale i pohodlné posezení venku, u poctivého českého festovního stolu pod střechou, kousek od bazénku, kde si ti nejvíce zchvácení vedřinami toho dne mohli osvěžit!

Vždy šikovné ruce rožďalovických slávistek připravily malé občerstvení, ať už nakrájenou klobásku, okurku, jednohubky, ale i pravé domácí perníkové řezy, žízní v žádném případě také nikdo netrpěl a vyvrcholení přišlo, když předseda odbočky Stenly Veselý oblékl slávistický kuchařský oděv a jak se opékat „masíčko“, jak se tady také říká. Nešlo si nevzpomenout na letošní Setkání slávistů ve Strakonicích, kdy se všichni pochvalně vyjadřovali především o grilovaných kotletkách, ale Rožďalovičtí by jim byli určitě více než zdatnou konkurencí!

Je krásné, když se takto sejdou lidé, kteří mají v srdci stejný klub a nabídnutou ruku přátelství si nedovolí nikdo odmítnout. A tady se prohloubila stará přátelství i navázala nová. Dodejme, že k brandýským cyklistům se připojili i oba „externí“, ale řádní členové brandýské odbočky, Míšové Janáček a Dobiáš, takže sestava byla více než reprezentativní. Ono obě města toho spojuje více než dost! Podle statistických údajů má Brandýs 1345 stálých obyvatel, Rožďalovice, ale i s „přifařenými“ osadami 1634. A obě městečka se mohou pochlubit snad až hyperaktivními odbočkami, které nežijí jen svými problémy a radostmi, ale jsou ve městech pořádně vidět, o čemž jsme již několikrát také psali, co vše připravují i pro veřejnost!. Tradiční rožďalovické Čarodějnice, maškarní rej, hudební vystoupení i pomoc při tradiční pouti, stejně jako v Brandýse – výborná spolupráce se školou, která letos vyvrcholila cykloakcí, podzimní akce pro veřejnost Na kole kolem Brandýsa nebo oblíbený mariášový turnaj! Možná, že by se dalo říci, že oběma městečkům můžeme jejich aktivity i závidět. Ale závist je nepěkná vlastnost, a tak napišme, že jim přejeme do dalších let hodně sil i elánu, aby vše stejně úspěšně pokračovalo! . A k navázaným přátelstvím lze jen doplnit text jedné kdysi populární písničky – „Přátelství je někdy víc než láska!“ Díky Vám, přátelé!

Dobi

/text nebyl redakčně upraven/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..