Den slávistických lahůdek (25. 8. 2018)

Jistě se nejeden zvídavý čtenář zeptá – proč právě tento den a proč právě slávistické lahůdky. Ale další řádky ukáží, že na dvou našich odbočkách uskutečnilo malé slávistické posezení s vůní tradičních masových pochoutek, kde se i pečlivě ošetřené nápoje postaraly o to, aby nabízené lahůdky pohodlně „vklouzly do volátka“. Obě tradiční akci se sešly ve stejný den, v sobotu 25. srpna, jak také bylo oznámeno v přehledu připravovaných akcí na našem webu. A ač se jedná o dvě města, která od sebe dělí 300 km, o severočeskou Českou Lípu a středomoravský Šternberk,  jsou si v mnohém podobná. Slávistické odbočky nejsou nijak veliké, ale dovedou se postarat nejen o sebe a své rodinné příslušníky a dobré přátelé, ale snaží se, aby se díky nim v jejich domově o Slavii a slávistech hovořilo v tom nejlepším duchu! A navíc, obě odbočky mají za sebou i zdařilou organizaci slávistických Setkání! Přibližme si malou reportáží a několika snímky obě  jejich letošní kulinářsko-společenské akce:

V ČESKÉ LÍPĚ ZAVONĚLY VIKINGOVSKÉ OPÉKANÉ ŠPEKÁČKY A KLOBÁSY

         Stala se z toho už tradice, když jednu letní sobotu se v příjemném areálu Lokomotivy Česká Lípa sejdou členové dnes nejaktivnější severočeské odbočky Vikingové z Lípy (deklarují tak svérázným pojmenováním příslušnost k Severu, byť jen tomu českému) k odpolednímu posezení, kdy se kousek od stolů a lavic, které jsou kryty i zastřešením pro případ nepříznivého počasí (ale svatý Petr drží i nad Vikingy ochrannou ruku), aby se pobavili a čekali, až se postupně prohřejí a opečou vynikající tradiční poctivé klobásky a špekáčky vyráběné v nedaleké Horní Libchavě ještě s řeznickou láskou a úctou k tradičním ingrediencím (tedy žádné „piliňáky“, s nimiž se někdy setkáváme v některých supermarketem, což krásně kdysi  vystihl  i Karel Kryl slovy jedné písničky – „baštíme sóju bez sádla…“), zajištěné mají i kvalitní chlazené nápoje, při nichž ta dobrota krásně vklouzne každému  „do volátka“… I tato opékání jsou důkazem, že odbočky dokáží žít nejen pro sebe a scházet se na stadiónu nebo u televizního přístroje. Vikingové navíc patří  k nejobětavějším podporovatelům slávistických fotbalistek (řádnou členkou odbočky je i Petra Divišová) a nesmějí nikdy chybět na žádném Setkání slávistů, kde preferují setkání s přáteli z celé republiky před lítými boji o trofej nejvyšší. Sami přitom úspěšně organizovali dvě Setkání – v roce 2006 dokonce na hlavním stadiónu U Ploučnice, o 3 roky později pak v blízkých Zákupech.  Zvláště při nich poznali spoustu přátel nejvěrnějších a stejně upřímných a rádi je zvou i na toto posezení. Ti rádi pozvání přijímají a často  cestu „Tam na Sever“ i  s malým výletem po nádherném okolí, kde mnozí vzpomínají na obě Setkání, kdy součástí programu bývala  i poznávací část, kdy třeba krásné dojmy přinesly možná pro mnohé neznámé pohledy na vzdálenější Bezděz nebo přímo Máchovo jezero, Zákupy, skalní hrad Sloup či průrvu Ploučnice.

            Letos tak mohli ve vší srdečnosti přivítat Příbramáky v čele s předsedou odbočky Jiřím Kropáčkem, který přivezl i svoji paní i Ing.Kyselou, která vždy patřila k nejnadšenějším účastníkům zmíněných poznávacích výletů a opatřila náš článek i hezkými fotkami, jakož i velkou delegaci z blízké Bělé v čele s doyenem nejen odbočky, ale vlastně celého OP, panem Dlouhým, který přijel i se svou paní a velkou skupinou rodu Drašnarových. Právě Bělákům jsou Vikingové moc vděčni, vždyť v začátcích byli rádci a podporovateli prvních kroků Vikingů! Upřímně byla přivítána i paní Eva Maiková, kterou přivezla přítelkyně Iva. A v průběhu se objevil i př.Zápotocký, který je jedním z badatelů, kteří i současné generaci přibližují bohatou historii Slavie a slávistů! Svými řádnými členy byly zastoupeny i odbočky Kolín a Brandýs nad Orlicí! A přestože pro kolizi s utkáním v Teplicích nemohl dorazit tiskový mluvčí Michal Býček, který také rád vyráží ne odbočky i s pohárem, přesto bylo možno potkat čtyři další Míši. K domácímu Vinařovi a Sochovi připočtěme i autora těchto řádků a bouřlivě přivítaného předsedu OP,  MUDr. Janáčka, který sám přivezl kýžený pohár MOL. Možná, že si zvenku jen málokdo uvědomí, co znamená fakt, když se na odbočce objeví některá trofej, kterou si každý může podrobně prohlédnout, porovnat štítky jednotlivých vítězů a především se s ním nechat vyfotografovat. A tak i toto perfektně vyšlo! A třešničkou na dortu byla ještě zpráva o vysoké výhře děvčat 11:0, kterou pak doplnila i večerní výhra Slavie 3:0 v Teplicích!

ŠTERNBERŠTÍ MOHLI VEDLE „ECCE HOMO“ ZVOLAT I “EJHLE SELÁTKO“!     

            Malebné historické město ležící 16 km severně od Olomouce jsme mohli poznat při Setkání slávistů v roce 2013, zejména pak jeho památkově chráněné centrum s hradem, augustiniánským klášterem  a pozoruhodným kostelem.  Štrernberk býval i chloubou československého hodinářství, to ale žel odplulo kdesi ve vodách říčky Sitky a zůstalo jen zajímavé muzeum hodin a hodinářství. A tak je hlavním tahákem města nyní závod automobilů do vrchu směrem k Nízkému Jeseníku, zvaný Ecce homo (Ejhle,člověk), přičemž  je pod tímto názvem znám především pohled na  zbědovaného Ježíše Krist,a což je mj. námětem řady uměleckých děl.

            Předseda odbočky Pavel Vavruša, který tuto funkci převzal od svého tatínka, nám poslal krátké zhodnocení a zajímavé ilustrační fotografie:

            V sobotu 25.8.2018 pořádala naše  odbočka slávistické posezení spojené s rožněním selátka. Akce se konala v klubovně automotoklubu Ecce Homo a na tři desítky spokojených členů a rodinných příslušníků si pochutnalo na propečeném selátku a pochopitelně nesměla chybět ani tradiční bohatá tombola! Popíjel se hlavně pěnivý mok a sem tam se připíjelo na zdar Slavie i dobrou moravskou slivovic., zvláště poté, co se objevila zpráva o výhře 3:0 v Teplicích! Akce se podle názoru všech velmi vydařila, takže jsme se po 23.hodině spokojeně rozcházeli ke svým domovům s plnými bříšky. A ve výborném rozpoložení po nadmíru vydařeném dni!

Při akci na obou odbočkách padl názor, že je škoda, že obě tyto akce sešly ve stejný den. Českolipští Vikingové by jinak přátele ze Šternberka  rádi pozvali a se stejným nadšením vyrazili i na Moravu. Ale je zde velký problém s termíny. Je zřejmé, že jediným vhodným dnem je sobota a vše je třeba zajistit s dlouhodobým předstihem (zajištění místa konání  i příslušných pochoutek) a často ani 2 týdny předem není znám přesný termín zápasu Slavie doma! Ale třeba bude příští rok los milosrdnější i vůči podobným akcím.

Dobi (redakčně neupraveno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..