KOLIK NAROZENIN MÁ VLASTNĚ SLAVIA? 

KOLIK NAROZENIN MÁ VLASTNĚ SLAVIA? 

První narozeniny. 2. listopadu 1892 je léta slavené datum vzniku Akademického cyklistického odboru Slavie (ACOS). Jde o datum převzaté z časopisu Sport a hry (1902). Zakladatel Hausman v něm nepřesně vzpomněl právě datum 2. listopadu. Když se na valnou hromadu v roce 1998 připravovaly podklady o „správném“ založení klubu, byly přiloženy dva časopisy z let 1902 a 1912 s chybným datumem 2. listopadu 1892. 

Druhé narozeniny. Historická sekce Odboru přátel, konkrétně Ing. Tomáš Donner prozkoumal archívy a snesl nespočet důkazů o tom, že cyklistický odbor v rámci Literárního a řečnického spolku Slavia byl ustaven až 14. listopadu. Podrobně se tomuto tématu věnovalo celé jedno číslo Červenobílých listů (2/2019). Takže, kdo chce být přesný, slaví narozeniny sportovní Slavie 14. listopadu. 

Třetí narozeniny. Můžeme je slavit spolu s letenským rivalem. Dlouhá desetiletí bývalo ve Slavii zvykem, jako prapočátek velebit rok,  kdy došlo k zahájení závodnické činnosti klubu, tedy rok 1893. Proto mohou slávisté na starých šálách, vlaječkách či odznacích nalézt datum 1893. 

Čtvrté narozeniny. Ty slavíme v květnu. Na slavné valné hromadě v restauraci U Brejšky ve Spálené ulici došlo 31. května 1895 k založení „Sportovního klubu Slavia v Praze“. V roce 2025 od této události uplyne rovných 130 let.

Páté narozeniny.  Taktéž U Brejšky se udál památný moment, kdy byl v lednu 1896 „zaražen“, čili založen fotbalový odbor. Leden roku 2026 tedy vyzývá k oslavě stotřicátin slávistického fotbalu. 

Slavme slavnou Slavii! Příležitostí jsme si historicky nadělili mnoho!

I zakladatel se může mýlit. MUDr. Jaroslav Hausman uvedl datum valné hromady spolku Slavia 2. listopadu 1892. Chyba se dá pochopit, neboť na událost vzpomínal až po deseti letech, konkrétně psal článek z dovolené v Dánsku na ostrově Fanoe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..