MILOŠ NESVADBA, SPOLUZAKLADATEL ODBORU PŘÁTEL SLAVIE, SLAVÍ 95. NAROZENINY!

Zasloužilý umělec, český herec, spisovatel, scénograf, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze Miloš Nesvadba (*17. dubna 1925, Praha) je známý také jako výtvarník a ilustrátor – kdo by neznal jeho  kresby pro děti či komiksové ilustrace a karikatury. Muž devatera uměleckých řemesel patřil mezi zakládající členy našeho Odboru přátel Slavie a zdaleka nebyl jen pasivním členem! Proslulé byly jeho plakáty k nezapomenutelným slávistickým karnevalům, karikatura slávistické fotbalistky nebo slávistické „prostíráníčko“ a kuchařská zástěra, ale i osobní vystoupení na celé řadě akcí Odboru přátel!

Vyrůstal se starším bratrem Jiřím, který se stal scénografem a divadelním režisérem. Odmaturoval na reálném gymnáziu (1944) a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však zbrzdila válka a po ní se už na konzervatoř nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí. Poslední představení, derniéru Revizora zde odehrál spolu s Lubou Skořepovou 18. června 2014. Objevoval se i v řadě filmů, většinou však v drobných rolích. Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému proslul také jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů, jako výtvarník stál i u zrodu humoristického časopisu Dikobraz (kde je dnes konec oblíbeného týdeníku? – pozn. autor). Svou práci převážně zasvětil dětem a jeho jméno je proto úzce spjato s dvěma populárními (dodnes vycházejícími) dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární dílka. Je dědečkem (má čtyři vnoučata) a pradědečkem. 

Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou, má dva syny. Prvorozený syn Michal je herec, bavič a mim a stejně jako jeho otec se věnuje převážně dětskému publiku. Mladší syn Martin působí jako vydavatel časopisu a provozuje malou cestovní kancelář. 

Co říci závěrem? Nedávno jsme si zde připomněli chorvatské fotbalisty, kteří prošli naší milou Slavií a jelikož se v našich zemích vžil i dalmatinský pozdrav a přípitek, pozvedáme symbolickou číši a pějeme:  Živio, živio, mnoga ljeta živio, příteli Nesvadbo!

                                                                                                                                                       Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..