NA MNOHA ODBOČKÁCH SE SLAVIL ZASLOUŽENÝ TITUL!

Přiznejme si, že už i střední generace se může považovat za pamětníky, kteří se Slavií prožívali dobré i zlé. Statistiky nikdy nelžou, a tak platí, že v poválečné historii získala Slavia 5 titulů. Hodně nebo málo za více než 70 let? Je však faktem, že zde byla kritická 50.léta, kdy Slavia, spojovaná mj. s Dr.Benešem a Janem Masarykem, byla solí v očích mnohým novým mocipánům. Pak sice přišla obroda, návrat dresů i jména, ale i na našich stránkách jsme psali o ukradeném titulu v roce 1966 a také o podivném závěru soutěže v roce 1976. A pak přišlo nejedno „cinklé jaro“ kdy i přes kvalitní kádr neměla prostě Slavia šanci.

Jistě si pamětníci vzpomenou na senzaci v podobě titulu v sezóně 1995/96, jímž vyvrcholil i ročník spanilých jízd Evropou, kdy jen nepřízeň počasí nahustila termíny tak, že v semifinále s Bordeaux už se sil pomalu nedostávalo… Ale přiznejme, že nám počasí tehdy i trochu pomohlo. Svatý Petr totiž nechal ambiciózní AS Řím v Praze „zmrznout“ a výhra 2:0 pak i díky gólu Jirky Vávry v odvetě dosáhla Slavia historického postupu do semifinále tehdejšího Poháru UEFA! Ohlas z odboček byl obrovský a na pražské ústředí přicházely pozvánky na odbočkovou oslavu titulu doslova od Aše po Beskydy! Dva tituly2008 a 2009 byly už spíše vyvrcholením éry dobře sestaveného mužstva a po zisku titulu docházelo k dosud nevídanému jevu. Díky tehdejšímu tiskovému mluvčímu Mgr. Ondrovi Zlámalovi putoval mistrovský pohár po vlastech českých i moravských, kde byl vítán na odbočkách!

Připomeňme, že některé tituly měly i trochu absurdní podtext. O zisku titulu v roce 1996 jsme se totiž dověděli až na dálnici, když jsme se vraceli po celkem ostudné porážce 0:3 z Drnovic. Populární motorest na dálnici a po něm i zařízení ve stařičkém Edenu bylo hlavními rekvizitami oslav. Titul v roce 2008 se již také ztrácel v nedohlednu, ale pak přišel „blikanec“ sparťana Řepky, za udeření Besty míčem šel ven a Sparta ztratila vyhraný zápas s Baníkem a Slavia už šanci nepustila… Pamatujete však na katastrofální dubny v obou těchto mistrovských sezónách?

Na, a nakonec jsme se dočkali i letos, když Slavia zaslouženě po výměně trenéra dokráčela ze dna tabulky až na vrchol nejvyšší! A mez absurdity patří i to, že se rozhodující zápas nemohl odehrát doma v Edenu, kam bývalí majitelé nasmlouvali jakýsi koncert a Slavia musela vzít zavděk polorozpadlým Strahovem se sníženou kapacitou. Kdo zaváhal s objednávkou, do vyprodaného hlediště se nedostal. Ale hlediště bylo doslova olemováno slávistickými vlajkami z řady měst i míst naší milé vlasti! O to více pak byl kladen důraz i na další oslavy. V Den vítězství vše pokračovalo ještě ve Žlutých lázních, jakož se slavilo i na řadě odboček, z nichž přicházela i fotodokumentace.

Pravidelně třeba končí dobrá i horší sezóna pro příbramské slávisty na zahrádce u Milušky Falcníkové, jež přímo sousedí s areálem Na Marii, kde se obvykle odehrávají významné akce odbočky (vždyť vedoucí je slávista!). V mistrovských sezónách se opékalo selátko, po skončení těch slabších to byly „jen“ špekáčky. I letos se na 10.června počítalo se selátkem, ale kdo ví, jak by čuník přežil letošní dusná vedra, a tak došlo ke kompromisu – z hospůdky si mohli vypůjčit gril a spolehnout se na naložení kotletek a kulinářský zážitek byl stejně kvalitní a milý!

Již 3.června se z poháru radovala Area114! A nejen ona. Na posvátný Říp se letos „vysápala“ pořádně silná skupina slávistů, a to nejen odbočkářů! Spolu s nimi se z titulu mohla jistě radovat i legendární rotunda svatého Jiří! Vyvrcholením oslav na odbočkách však byla třetí červnová sobota, 17.června, kdy i pohár absolvoval díky př.Pomikalovi spanilou cestu po řadě odboček! Vše zahájila svatba Richiho (známého především z kopané žen i ze Slávistických novin). Odsud se pak pohár přesouval do několika míst – zpestřil zajímavou akci ve Veleni – Veleňskou pentli, kde byla i početná delegace Kolínských, dále si pak mohl sáhnout slávisté na mistrovský pohár třeba v Bělé pod Bezdězem, kde mezi obdivovateli byl i obětavý doyen OP – př.Miroslav Dlouhý. Odsud se „procesí“ přesunulo do České Lípy a od Vikingů pak do oživlé klubovničky do Rožďalovice!

Slavilo se i jinde, ale díky bohaté a výstižné fotodokumentaci jsme se rozhodli Vám přiblížit aspoň tyto oslavy! Pokud máte podobné originální momentky, zašlete nám je, rádi je zveřejníme!

                                                                                                                                                                                                 Dobi  

                                                                                                                                                                                               Dobi  

/článek neprošel redakční úpravou/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..