Nejkrásnější dres – malba v koridoru stadionu

Začalo to na podzim roku 2021. Fotbalová Slavia oslovila Odbor přátel Slavie, zda by nechtěl využít šedé stěny koridoru východní tribuny fotbalového stadionu ke zkrášlení dle svého uvážení. Výbor OP samozřejmě souhlasil. Ihned se začalo zvažovat, co by na stěnách mohlo být. Miroslav Pomikal připravil informativní podklad, který navrhoval možné cesty. Samozřejmě, že v průběhu týdnů a měsíců se vizuál měnil a krystalizoval. Pak došlo na úvahy, kdo by se první malby mohl zhostit. To už byla úloha předsedy Davida Ocetníka. Volba padla na Petra Poláška, malíře a slávistu. Domluva naštěstí byla velmi rychlá, neboť Petr projevil obrovský zájem se úkolu věnovat. Poté se již čekalo na lepší počasí a konec sezóny. První schůzka s malířem proběhla začátkem června 2022, brzy došlo k určení termínu provedení malby. Odbočka OP „Sešívaní“ zdarma zapůjčila lešení, Petr Polášek pak maloval také zdarma. Odbor přátel tedy nesl náklady pouze na materiál a nutné vybavení.

Práce začala v pondělí 4. 7. odpoledne, finalizovalo se v pátek 8. 7. okolo čtvrté hodiny odpolední. Celý týden probíhala čilá komunikace nad detaily malby, zejména na ose Petr Polášek, David Ocetník, Miroslav Pomikal a Vlastimil Váňa. Nakonec se dílo zdařilo a pochvala přišla i ze strany fotbalové Slavie, například od Jaroslava Tvrdíka a Tomáše Syrovátky.

Levá strana malby znázorňuje spisovatele a velkého slávistu Bohumila Hrabala, jak hledí na svůj text o posvátnosti slávistických dresů, který napsal v roce 1988 v Kersku. Na druhé straně je zobrazena postava Karla Freji, prvního kapitána Slavie, jehož výška zde dosahuje 3,7 metru.


Petře, můžeš nám o sobě něco říct?

Dvacet let maluji, moje práce je jenom malování už od mých devatenácti let.

Kde bydlíš?

Jsem Pražák od narození, ale nyní bydlím na jižní Moravě, Hodonín.

Jsi slávista?

Od malička! Otec mě bral do Edenu už jako malého kluka, takže jsem si to tady užíval od dětství. On ze mě udělal slávistu a teď jsem mohl pro něj něco udělat přímo na stadionu a trochu mu tak na oplátku poděkovat.

Co jsi říkal na to, když jsem tě oslovil s nápadem vymalovat kus koridoru na stadionu v Edenu?

Pro mě to byla výzva a jak jsem už říkal, chtěl jsem to udělat hlavně pro tátu tam do nebe, protože on byl opravdu velkým slávistou a ze mě ho udělal. Takže z části jsem malbu udělal pro Slavii, Odbor přátel Slavie a všechny fanoušky, ale nejvíc pro mého tatínka tam nahoru.

Na závěr nám řekni, kde se můžeme seznámit s tvou další prací.

Občas vystavuji v Čechách, ale i v zahraničí, samozřejmě mám internetové stránky www.petrpolasekart.cz a hodně využívám facebook a Instagram.

Teď ale pro mě je největší srdcovka tady ta malba na Slavii.


Doufáme, že se malba bude všem slávistům líbit a že vznikne místo, kde se bude setkávat a zvěčňovat mnoho příznivců sešívaných dresů.

Pokud se vám malba líbí, můžete přispět na realizaci další, a to zasláním libovolné částky na účet Odboru přátel Slavie číslo 2501661113/2010.

David Ocetník

4 thoughts on “Nejkrásnější dres – malba v koridoru stadionu

  1. Tomáš Zachat

    No, snad i na prohlídku bude možné tam zajít, třeba v rámci návštěvy stadionu … Nebo to nějaký debil zakáže? V rámci „péče“ o bezpečnost, vždyť UEFA to neschválila a mohlo by nám to /fanouškům, příznivcům/ ublížit! Mohlo by to na nás i spadnout, když u Berouna nemůžou jezdit vlaky! Díky padajícím kamenům … Jeden nikdy neví a UEFA je bdělá. Uzavřít koridor a třeba se i potento – vy pošetilci. Už slyším moudra od „corps“ viz hnutí ACAB – žel to není jako „Me too“ či „Black lives matter“ či podobné shora tlačené hovadiny …. Ale dílko vypadá báječně a díky za něj.
    Tomáš Zachat, sešívka od roku 1953 s podobným osudem, jako autor – tedy táta a tak dále. Snad nezůstane jen u jedné akvizice!!! I toto Slavia potřebuje. Pánové: kdo tohle má, že?

    Reply
  2. Pingback: Uložte si nejen svou permanentní vstupenku do mobilu – ODBOR PŘÁTEL SLAVIE

  3. Pingback: Nejkrásnější dres – Přátelé Slavie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..