PAMÁTCE DVOU EX-PŘEDSEDŮ VÝZNAMNÝCH ODBOČEK OP

Druhá polovina října 2013 přinesla ztrátu nejen pro dvě významné odbočky OP. Zemřeli  Ing. Moudrý z Příbrami a Jaroslav Kugler z Nové Paky. Čest jejich památce!

 Ing. Miroslav Moudrý – jedna z duší dlouhé historie příbramské odbočky

V loňském roce oslavila příbramská odbočka 45 let své nepřetržité a úspěšné činnosti. To již všichni tušili, že životní boj statečného ex-předsedy Ing. Miroslava Moudrého přechází, jak se říká, do červených čísel Člověka, jehož  zásluhy o dnes jedinou odbočku v ligovém městě jsou nezapomenutelné a všemi navždy oceňované. Nelehkou úlohu předsedy převzal po náhle zesnulém př. Jaroslavu Svobodovi a z každého jeho kroku byla cítit nejen snaha o úspěšnou prezentaci slávistických Příbramáků, ale i vrozená vlastnost hájit pravdu a spravedlnost za každou cenu, i když se – třeba tu a tam i ve Slavii – dostával do konfliktu s těmi, kteří jeho upřímnost nesdíleli. I když i jim pak čas ukázal, že Ing. Moudrý byl tím pravým nositelem svého příjmení – jako u málokoho, platilo i u něj ono známé „omen – nomen“. Nebál se nikdy vyslovit svůj názor, ale vždy dokázal nejen organizovat, ale i přiložit ruku k dílu. A tak i díky němu, ale i partě vynikajících spolupracovníků, je příbramské Setkání slávistů 2007 považováno za jedno z nelepších! Zemřel ve věku 82 let. R.I.P.!

Jaroslav Kugler – představitel podkrkonošského slávistického drahokamu!

NOVÁ PAKA – to je nejen významná zastávka při cestě z Prahy do Krkonoš, ale i středisko pýchy tohoto kraje, již reprezentuje především muzeum polodrahokamů. Ale je i střediskem drahokamů v podobě slávistických srdcí, která po dlouhá léta organizoval Jaroslav Kugler, předseda odbočky. Bylo zde několik nezapomenutelných besed, které př. Kugler perfektně organizoval a jen málokdy jsme zažili tak dokonale připravenou diskusi, jako tu, kterou řídil př.Kugler.

Nezapomenutelné jsou však především tři ročníky Memoriálu Vlasty Kopeckého – v roce 1971, 1975 a 1978. Tím, co dnes zajišťují odbočky v podobě Setkání slávistů, byly v 70. a 80.letech Memoriály Vlasty Kopeckého! A vždy, když některá odbočka začala selhávat, nastoupili Novopačtí se svou perfektní přípravou a organizací!!! Třikrát!!!

Ani př.Kugler již žel není mezi námi! Zemřel ve věku 79 let! R.I.P.

Dobi