POHLED ODJINUD ANEB SLAVIA VE VANĚ

V Holandsku je dost běžné, že si lidé nechávají tetovat symboly svého města. To potom s nimi zůstává, i když už léta žijí někde jinde. A proto mě ani nepřekvapí, když první fanoušky Feyenoordu potkávám už ve vlaku z Amsterdamu. Ti očekávají výhru, protože „Slavii už jednou přece vyklepli“. Mám chuť jim připomenout druhý poločas toho mače, ale si řeknu, že to nestojí za to. V Leidenu přistupují další party, nejdřív myslím, že to jsou studenti, ale podle posilování pivem a energy drinky poznám, že jde o poctivou přípravu na zápas. Na Centrálu v Rotterdamu se vlak nacpe tak k prasknutí, že nemůže chvíli odjet. Nikomu to nevadí, nálada je výborná, stačí, aby někdo spustil a už zpívá celý vagon něco o rotterdamských kamarádech. A že Feyenoord sbratřuje, dokládá i to, že podle médií lístky na už vyprodaný zápas fanoušci nabízí za nákupní cenu nebo i zadarmo. Ve hře je hodně a je hřích na tom bohatnout. Feyenoord chce po dlouhých dvaceti letech dosáhnout na úspěch v evropském poháru.

Na stadionu Feyenoordu je nadupaná atmosféra. Pro nic za nic se mu nepřezdívá De Kuip – vana. Proslulý architekt a urbanista Van Esteren vytvořil v roce 1937 kompaktní kotel, ve kterém je všude dobře vidět a kde se drží všechen zvuk. I proto se říká, že Feyenoord má nejhlasitější fanoušky, jsou v té vaně totiž zatraceně dobře slyšet.

To se ukáže hned v 10. minutě: po příliš snadném brejku Sinisterry exploduje stadion tak, že si připadám jako v oku hurikánu. Pro hráče na ploše to musí být děsivé. Ale k mému překvapení publikum po pár nadšených minutách víceméně utichá, zatímco „Tribuna Sever“ neúnavně jede dál a naše docela velká skupina v sektoru KK skoro v nebi občas propukne ve skandování a žene borce do útoku.

Když už má člověk pocit skoro bezpečí, zase se na ploše něco stane a v setině vteřiny stadion vybuchne na všech stranách nebo odevšad zní stejnou oslavnou písní. Jenže co jsou Feyenoordu platné tyhle krátké výbuchy vášně – když Traoré patičkou srovná na 3:3 celé řady okamžitě odchází. A aby to zklamání nebylo ještě úplné, zabere tým Slavie při děkovačce s kotlem takové místo, že hráči Feyenoordu kolem nich rozpačitě projdou při loučení se svými fans o patro níž, zatímco „Hoši děkujem!“ zní v už poloprázdné vaně ozvěnou.

[waanja] Radek Váňa

contemporary art curator

amsterdam/prague

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..