PŘÍBRAMŠTÍ OSLAVILI SVÉ JUBILEUM – NEPŘETRŽITÝCH 45 LET!

Podle pečlivě shromažďovaných dokumentů bylo vše jasné! 14. dubna 1967 byla v Příbrami založena odbočka Odboru přátel Slavie a přesně 45 let nato slavila své polokulaté jubileum! A ohlédnutí to bylo více než hrdé! Středočeské město s hornickou tradicí i s řadou památek, mezi nimiž dominuje církevní svatostánek – Svatá hora bylo svědkem slávistického slavení 14.dubna 2012!

Příbramská odbočka se po celou dlouhou historii prezentovala řadou aktivit, ať už se jedná o dodnes pokračující tradici tanečních zábav či plesů (v poslední době se soustředily do restaurace Švejk, kde je svátek sv.Josefa, sv.Václava i sv.Mikuláše oslaven tím nejlepším způsobem, kvalitní zábavou v dobré partě při vynikající náladě!), o pravidelné společné cyklovýlety, vánoční pochod hornickou štolou, zájezdy do sklípku v Hruškách u Břeclavi či posezení na závěr fotbalové sezóny na exteriérech komplexu „Na Marii“ nebo i akce nové, mezi něž určitě patří Matějkův memoriál ve střelbě či zájezd na bundesligový zápas do Berlína. A každoroční výročky? Vždy perfektně připravené, se zajištěnou kvalitní besedou s hosty z SK Slavia – fotbal! Možná si někdo řekne – no jo, to si to hrajete u Vás, na vlastním příbramském písečku, ale co Slavia jako taková? Příbramští se účastní na všech akcích OP, zejména na Setkáních odboček, na propagačních akcích OP i na schůzkách pro odbočky, mají zakoupeny vždy permanentky a – mezi námi –  viděl jste někdo někdy jejich místa nezaplněná?

ZCELA ZAPLNĚNÝ SÁL „U SIMONY“

Kam nasměrovat oslavy, když již koloběh kalendáře přidělil výročí na sobotu, tedy volný den! Nakonec vyhrál tip na útulný podnik „U Simony“, který najdete na půli cesty mezi centrem Příbrami VII – nám. 17.listopadu a městskou částí Březové Hory. A proč právě tam? Protože U Simony je k dispozici i bowling a součástí (pro někoho i vyvrcholením) programu byl i turnaj v bowlingu, a tak spojení fandění+vlastní sportování našlo místo i 14.dubna 2012!

Zpočátku se zdálo, že – hlavně vzhledem k postavení a výkonům milované Slavie, k tomu den po nešťastné prohře v ČB – bude sál poloprázdný. Průběh odpoledne však  dokázal opak! Salonek se plnil a plnil, vždy milá  a ochotná obsluha přidala nejprve jeden menší, poté i druhý větší stůl! Aby ne! Přišly všechny členky odbočky (a že jich není málo!), stejně tak cenná byla účast manželek a přítelkyň mužských členů odbočky, stejně jako přítomnost té nejmladší generace!

KDO JE TADY NEJSTARŠÍ, KDO JE TADY NEJSTARŠÍ?

45 let, to už je pořádný kousek života! A při vzpomínkách na dlouhá léta aktivní činnost odbočky padl i názor – na kterém místě v historické tabulce by se umístila dnešní odbočka OP v Příbrami? Odbočky sice vznikaly brzy po založení OP, ale která z nich dokázala vytrvat? Řada odboček zanikla, některé po létech opět obnovily činnost, ale ta pauza je tu – na rozdíl od Příbramských znát! Pro nadpis odstavce jsem tak použil citát z jedné z oblíbených svěrákovsko-smoljakovských her zaměřených na dílo českého génia Járy da Cimrmana a událost ze semináře věnovaného jeho operetnímu dílu:

Kdo je tady nejstarší! Kdo je tady nejstarší? Křičel jedenasedmdesátiletý Strauss
a tloukl o stůl svým občanským průkazem.

U nás je to prostší a do vydání letních ČBL se pokusím dokázat, zda je či není pravdou, že nejdéle fungující odbočkou, bez přerušení, je Příbram, mimo jiné i úspěšný organizátor 7.Setkání odboček a dalších slávistů v roce 2007! Proto požádáme i odbočky o vyjádření, zda některá z nich Příbramské netrumfne! Ale nikdo jim nevezme primát v tom, že jsou dnes jedinou větší aktivní odbočkou, která zdárně funguje v prvoligovém městě.Dříve to platilo hlavně na Moravě – ostravský př.Mazouch nebo olomoucký MUDr. Hubáček, stejně jako uherskohradišťský př. Chvilíček nebo brněnský př.Kružík patří k legendám OP na Moravě!

 VZPOMÍNKY I SOUČASNOST

Krátkým slavnostním projevem připomněl předseda odbočky př. Jiří Kropáček základní mezníky historie odbočky, především jednotlivé periody, které symbolizovali největší obětavci na čele odbočky před ním, ať už se jedná o „otce zakladatele“ – př.Hassmanna, př.Dubědu či jejich postupné následníky – př. Kreutzera st., př. Ottu , př.Svobodu, př.Moudrého, manžele Kyselých. Obrovský kus práce odvedl i vedoucí masny př.Zimmermann, který všechny akce slávistů zásoboval masem a uzeninami Př. Stránský pak předložil nejen pečlivě vedenou kroniku, ale i cenné materiály od dalšího obětavce, př.Polívky, kde jsou shromážděny nejstarší dokumenty z činnosti odbočky, především tehdy ještě klasickým cyklostylem rozmnožovaná čísla Příbramského slávistického občasníku. S několika fotografiemi z vlastních archivů přispěli i další členové odbočky – vždyť i v nich je dokumentován kus historie! Ať už se třeba jedná o návštěvu Martina Růžka, Josefa Bicana nebo Milana Neděly či o zdařilou besedu s Františkem Pláničkou!

Po slavnostním přípitku se pak všichni přesunuli k bowlingu, kde nastoupily s džentlmenstvím Příbramským vlastním nejprve ženy, aby je pak vystřídala mužská část. Po očku pak sledovali televizní přenos, kde se rodila malá senzace při souboji Sparty s Teplicemi…

DÍKY ŽILOVSKÝM SE JEDNALO VLASTNĚ O OSLAVU PADESÁTIN!

Jen těžko bychom hledali tak vzácné přátelství mezi dvěma odbočkami, jako je to u tandemu Příbram-Žilov (srovnání se nabízí jen u dvojice Veleň-Kolín nebo Brandýs n.O.-Česká Třebová)!. Západočeši letos oslavili své páté výročí (i jim se podařilo přímo trefit oslavou na výroční den – 27.leden) a vždy považují Příbramské za své starší bratry a kamarády. A protože 45+5=50, oslavily se, jak bylo z obou stran několikrát řečeno, slávistické padesátiny! Přítomnost obou hlavních zástupců Žilovských – př.Tegla a Moulise s malým dárečkem připomínajícím jejich rodný kraj, byla vlastně samozřejmostí. Stejně jako výborná spolupráce s vedením OP, a tak jsem měl možnost chvilku i zavzpomínat na historii odbočky a její souvislosti se slávistickým hnutím i já. A jistě souhlasíte se společným přáním do dalších plodných let odbočky – Mnoga ljeta!

Dobi

 

  [nggallery id=145]