Slávistické stopy ve Zbirohu

V sobotu 26. května se na zámku Zbiroh, který se nachází skoro uprostřed cesty mezi Plzní a Prahou, uskutečnila výjimečná akce. Slavily se totiž jedny velké narozeniny, 30. výročí transplantací. Konkrétně letos na podzim uplyne již třicet let od první transplantace kostní dřeně u dětských pacientů – vůbec první transplantace, která se uskutečnila v naší české kotlině. A jelikož na jaře bývá počasí o poznání lepší než na podzim, tak již poněkolikáté slavíme v tomto období. Na místě se sešlo na osm stovek bývalých pacientů, rodičů, přátel, profesorů, běžných lékařů či dalších zaměstnanců a příznivců TJ KDHO FN Motol v Praze. Hlavním pořadatelem akce byl vedle dalších nadací či spolků jako jsou MA Ma Fundation, Haima a Kapka naděje většině slávistů dobře známý spolek Donor. A jelikož je fotbalový klub SK SLAVIA Praha dlouholetým partnerem Donoru a Transplantační jednotky, nemohl samozřejmě na místě oslav chybět.

První stopa však míří trošku jinam. Po důležitém vítězství nad Plzní mi zavolal zástupce odbočky Tribuna Sever přítel Standa Kraft. S tím, že získali od trenéra našich zlatých hochů pana Jindřicha Trpišovského jeho slavnou kšiltovku, navíc podepsanou. Jeho slova zněla ,, Souhlasíš s tím? My ji dáme do dražby a výtěžek věnujeme na konto Donoru“. Já byl nejprve mile překvapený a pak doslova nadšený. ,,Ano, ano souhlasím. Výtěžek předáte ve Zbirohu“. Dražba Jindřichovy kšiltovky nakonec vynesla báječných 13 500 korun, které na závěr slavnostního ceremoniálu ve Zbirohu předal zástupcům Donoru předseda Odboru Přátel MUDr. Michael Janáček. Díky, díky vám, přátelé, jste naprosto úžasní!

Druhou stopou je už ta hlavní – slávistická! Do Zbirohu přijela početná slávistická delegace na čele s Tomášem Syrovátkou, Jiřím Bílkem či Soňou Nouzákovou a malým Vojtou. Navíc zde byl přítomen bývalý hráč SKS Martin Latka s dcerou či Denisa Viková, náš dlouholetý anděl z motolských Mikulášů. Všichni milí slávisté se účastnili jak společného focení, tak již zmíněného slavnostního ceremoniálu, kdy jim byla nejprve předána krásná cena za zmiňovanou dlouholetou podporu a spolupráci.

Ani Slavia však nepřijela s prázdnou. Tomáš s Jirkou předali do rukou pana profesora MUDr. Petra Sedláčka dres podepsaný mistrovskou Slavií a šek na 100 tisíc korun, věnovaný hráči našeho týmu. Hoši děkujeme a to nejen za váš mistrovký titul!

Věřím, že si všichni přítomní ony vzácné chvilky pořádně užili a naše vzájemná spolupráce se bude i nadále úspěšně rozvíjet.

Naše oslava pak pokračovala velkým koncertem, mší za zemřelé děti a každý účastník mohl také navštívit mnoho atrakcí rozmístěných po celém areálu tohoto krásného zámku. Velké poděkování patří nejen Slavii, ale všem ostatním partnerům našich projektů i oslavy samotné.

Pavel Moulis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..