SPLNĚNÝ SLÁVISTICKÝ SEN DOSPĚL AŽ TAM NA SEVER! DO ŽATCE

Akcím našich odboček OP v posledním čtvrtletí roku 2014 bezesporu vévodí křest a autogramiáda hezké vzpomínkové knížky  Mgr.Ondřeje Zlámala a Mgr.Václava Hanzlíka Splněný slávistický sen, které se vydaly na malé putování po našich odbočkách.

V minulém článku jsme popsali krásný slávistický večer v Rožďalovicích, doplnit je nutno ještě další dvě listopadové akce v místech spojených s oběma autory, tedy v jižní části Čech, k nimž mají oba autoři osobní vztah. Večer ve Vimperku přivedl do sálu hotelu Zlatá hvězda slávisty z řady míst Šumavy a Pošumaví, což bylo i malým poděkováním městu, kde se knížka vytiskla, večer ve Strakonicích pak jen a jen potvrdil, že ve Strakonicích přibyla do naší rodiny další silná odbočka, která i při tomto křtu dokázala, že se slávistický život v kdysi jedné ze slávistických bašt opět zdárně rozvíjí, za což patří velký dík i Stanislavu Hajduškovi, který je hlavní duší obnovené odbočky a se svou firmou přispěl jako partner této knížky.

Sobota 6.prosince pak byla dnem D pro slávisty ze Žatce a okolí, zejména z Podbořanska a Lounska. Akce „Sen“ dospěla „až tam na sever“ (snad mi tepličtí Kabáti prominou, že jsem v souvislosti i s „jejich“ Severem místo přiblížil. Protože představovat Žatec a Žatecko zvláště starší generaci, to by bylo určitě nošením dříví do lesa. Snad každý totiž zažil specifikum nezapomenutelných chmelových brigád, které vždy vrcholily tradiční dočesnou na krásném historickém náměstí, při němž se na závěr česala určitě nejmenší chmelnice na světě.

Slávistická odbočka Žatecko patří v historii k novějším (navázala tak na dávnou historii odbočky v Podbořanech i na krátkou slávu kdysi nejsilnější odbočky z Loun. A co je nejvíce potěšitelné a co dokázal i zaplněný sál restaurace Na Pražské (kde, jak se zdá, našli zdejší slávisté své příjemné zázemí!), převažují zde mladí. A jak prohlásil i jeden z besedníků „slušnost jim kouká doslova z očí“. I to je jeden z kamínků mozaiky, která dokazuje, že Slavia je opravdu věčná!

Mezi zmíněnými hosty nesmíme opomenout ani již tradičního a oblíbeného hosta, Davida Kalivodu, jednoho z hrdinů vyprávění, jakož i Mgr. Romana Hajníka, který celý večer moderoval.

Před vlastní akcí bylo i dost času na neformální slávistické besedování  či promítání videí z časů největších úspěchů naší Slavie. Hovořilo se i o fandění a o pohledu na ně. A přidaly se i zážitky nejnovější. Žatečtí se zúčastnili i zdařilého zájezdu do Ostravy, kdy se mezi baníkovci nesetkali s jediným problémem, naopak při ranním návratu z Prahy poznali poblíž dejvického nádraží na vlastní kůži, co dovedou někteří sparťané. Když dva dělají totéž, málokdy to bývá totéž!

Nic z toho však nemůže Žatecké odradit a nám zbývá jen popřát další úspěšné akce, mezi něž v posledních letech patří i start družstva na letním Setkání slávistů!

Dobi