STRAKONICKÁ DEGUSTOVNA PATŘILA NA ZELENÝ ČTVRTEK SLÁVISTŮM

Stejně je ta naše čeština pořád krásná, tvárná a pružná. Opět jsem si to uvědomil nad pozvánkou na další akci agilní odbočky Strakonice našeho OP Slavie. I dnes se dokáže bránit mnoha slovním vetřelcům, tak jak to bylo v minulosti vůči germanismům,  nyní  anglikanismům a předtím i rusismům, kdy třeba jeden z mých šéfů musel vše „oformlíť“. Vznikají nová slova – už se třeba nikdo z nás nepozastaví nad tradičním kolínským Bowlením -, jakož i nyní ve Strakonicích, kde se nikdo nepodivil tomu, že je zván do Degustovny místního pivovaru.

Strakonice jsou po Českých Budějovicích, Táboře a Písku čtvrtým největším městem Jihočeského kraje, strakonická odbočka to za půldruhého roku od obnovení dotáhla již na celostátní bronzovou příčku. A vlastně stačí jen „málo“ – pár organizátorů, kteří dokáží vymyslet řadu originálních akcí, které naplno probudí dosud dřímající slávistická srdíčka: Předsilvestrovské derby, únorové vepřové hody a nyní i Zelený čtvrtek v místním pivovaře!

Strakonický pivovar píše svoji historii již od roku 1649, založen byl tedy rok po skončení Třicetileté války a zapsal se tak do historie města, které postupně vznikalo kolem zdejšího hradu, který po rekonstrukci určitě patří mezi klenoty nejen jižních Čech. Strakonice se proslavily i svým průmyslem. ČZ – Česká zbrojovka už sice nevyrábí proslulé motocykly, ale funguje dále, neboť převzala výrobu komponent vysokozdvižných vozíků z někdejší  Desty Děčín po tamní  špatné privatizaci! A ani místní Fezko už není tím univerzálním výrobcem fezů (zlí jazykové by jistě přidali bonmoty, že ty fezy už tady brzy mohou zdomácnět), ale získalo si uznání výrobou kvalitních automobilních textilií. Přidáme-li k tomu i tradici dudáků, ve které Strakonice soupeří… ne, to není správné slovo, doplňují se s chodskými Domažlicemi, kdy obě města udržují nádhernou tradici folklóru českého jihozápadu (letošní Dudácký festival je naplánován na poslední srpnový víkend), tak není co řešit!

Strakoničtí slávisté připravili na letošní Zelený čtvrtek další zajímavou akci právě do zmíněné útulné pivovarské Degustovny. První část byla věnována fundované exkurzi do pivovaru, druhé části pak vévodila beseda, na kterou přijeli asistent trenéra Slavie Petr Čuhel, vedoucí slávistické komunikace Michal Býček a především hrdina jedné ze dvou nejslavnějších slávistických evropských sezón vrcholící účastí ve skupině LM, Standa Vlček! A přidáme-li k tomu účast i delegace odbočky Area 114 a dvou členů celostátního výboru – Mgr. Vršeckého a RNDr. Dobiáše, je zřejmé, že sál Degustovny byl při besedě zaplněn do posledního místečka.

Perfektně připravená exkurze po pivovaru, který jako jediný u nás je ve vlastnictví města, ukázala, že všichni zde výrobu berou s láskou, jako poslání při výrobě tradičního českého moku! Ono je to vlastně jednoduché – voda, slad, chmel a kvasinky. A pak jen hlídat kvašení, zrání, chlazení a stáčení.  Zmínky byly i o historii a jak ukazuje jeden z obrázků, dnes se pracuje s granulemi – sladu i chmele. Sladové granule byly všemi oceněny, ale před těmi chmelovými jsme byli spíše varováni. Ale protože chmel je chloubou kraje, který mám v krvi – Žatecko, ale i Litoměřicko – a vybavily se mi vzpomínky na všechny ty zážitky z povinných chmelových brigád na střední škole i na mističku žateckého chmele, která mi po každém veletrhu Holiday world provoňuje předsíňku, jako jediný jsem ochutnal! No, nedošlo k nejhoršímu, ale spíše nedoporučuji. Ve srovnání s jihočeskými giganty je strakonický pivovar spíše menším partnerem, ale o trh dokáže bojovat, a to i originálními názvy – Dudák, Švanda, Král Šumavy, Klostermann či Otavský ležák. A na Zelený čtvrtek oslovil konzumenty i zeleným pivem!

A poté, co i poslední človíček vystoupal ze sklepů zpět do Degustovny, beseda mohla začít. Zajímavé dotazy, krásné odpovědi všech hostů. Došlo i na malé vyznamenání nejmladších členek odbočky! Výborně připravené bylo i občerstvení a vše vrcholilo u televizní obrazovky při sledování dokumentu Věčná Slavia, k čemuž přidejme i povzdech trenéra Čuhela nad tím, která hlava tento dokument mohla dát „do páru“ s přenosem utkání české reprezentace se Skotskem. Ale ten, kdo zápas viděl, říkal, že vlastně nebylo čeho litovat! Zelený čtvrtek v Degustovně měl určitě větší švih! Hodně zdaru do další činnosti, přátelé!

RNDr. Michal Dobiáš

degustovna Strakonice Granule StrakoniceExkurze StrakoniceGranule utf-8''Strakonice%20host%C3%A9%2Ejpg utf-8''StrakoniceDejB%C5%AFh%2Ejpg utf-8''StrakoniceVl%C4%8Dek%2Ejpg

2 thoughts on “STRAKONICKÁ DEGUSTOVNA PATŘILA NA ZELENÝ ČTVRTEK SLÁVISTŮM

  1. Pingback: Strakonický pivovar  – AREA 114

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..