ÚSPĚŠNÍ SLÁVISTÉ NA DALŠÍCH KOLBIŠTÍCH

ona.pngÚspěch cyklistek
O tom, že cyklisté jsou zakládajícím oddílem celé Slavie, píšeme na jiných místech. Ale i dnes se tento čilý oddíl hlásí o slovo a možná, že zapadla zpráva, že v neděli 27.září skočily slávistky Kočí a Gebrtová na druhém místě na mistrovství Česka v časovce dvojic na 25 km, kdy se musely jen sklonit před Martinou Sáblíkovou (vynikající rychlobruslařkou) a její parťačkou z Dukly, Růžičkovou! Blahopřejeme!

Slávistické veslování – to je nejen Mirka Knapková!
Slávistky jsou chloubou českého veslování a nejen jej!

Zvolá-li se „české ženské veslování“, odpoví ozvěna SLAVIA! A donedávna byla symbolem pouze ikona českého ženského veslování, skifařka Mirka Knapková“ Loňská mistryně Evropy a vicemistryně světa si na obou šampionátech o jedno místo pohoršila, ale světový bronz a evropské stříbro – kolik českých sportovců se může pochlubit.
Ještě více a příjemně překvapily sestry Antošovy, které začínaly s veslováním rovněž ve Slavii, i když „jen“ v té děčínské, aby pak přešly do Slavie pražské. Nerychlo sestavený dvojskif byl na MS „až“ pátý, ale Jitka a Lenka Antošovy si už na ME v Polsku stříbro ujít nenechaly. Dodejme k tomu, že starší Jitka má i několik zlatých medailí ze soutěží do 23 let!

Náš pozdrav Báře Špotákové
Možná, že málokdo ví, že jediná česká medailistka z letošního MS v atletice v Berlíně startovala po příchodu z Jablonce v juniorském věku za naši Slavii, aby pak přešla do špičkové Dukly.
Vztah ke Slavii jí však zůstal a k fandovství ke Slavii se vždy hlásí. Dokázala to mj. i nečekanou návštěvou tréninku našich fotbalistek a naposledy to potvrdila na Julisce při rozlučce atletů Dukly se sezónou ve formě fotbálku. „Mladí“ porazili „Staré“ 6:4 a k výhře přispěla oblečená v dresu milované Slavie (dárku od slávistických fotbalistek) jednou brankou i Bára. Po centru svého přítele Lukáše Novotného

OHLÉDNUTÍ ZA SEZÓNOU 2008/09
Obě pozemkářská družstva nezklamala a mistrovsky zazářila!
Vlajkovou lodí slávistických úspěchů jsou už po dlouhé léta obě naše pozemkářská družstva. Ženy obhájily svůj titul suverénně již 3 kola před koncem, když měly v dlouhodobé soutěži 11 bodů náskok. Mužská liga se hraje trochu odlišně a suverénní vítěz dlouhodobé soutěže musí ještě podstupovat martyrium play-off. Ani tam však slávisté nezklamali a Litice u Plzně vyřídili nejkratším možným způsobem – ve dvou utkáních! Blahopřejeme!
I kuželkářky obhájily titul!
Remízou v posledním kole v kuželně největšího soupeře – Zábřehu se naše kuželkářky rozloučily s letošní mistrovskou sezónou a připsaly si tak svůj třináctý titul! Po špatném vstupu do soutěže se propracovaly postupně na čelo a titul právem obhájily!
Volejbalistky skončily i zůstaly sedmé
Mezi roky, kdy naše volejbalistky míchaly pořadím na nejvyšších příčkách, rok 2009 rozhodně nepatří. V dlouhodobé soutěži 11-členné ligy skončily naše volejbalistky sedmé, což znamenalo souboj s stříbrným Brnem, který prohrály ve 3 utkáních, přičemž si lépe vedly v obou zápasech v moravské metropoli (2:3 a 1:3) než doma (0:3).
Házenkářky v interlize páté, v české lize končí v semifinále a jsou třetí
Česko-slovenská interliga uzavřela v polovině dubna svoji dlouhodobou část a naše házenkářky nakonec poskočily na páté místo s 24 body, když o skóre nakonec předběhly šestou Šaľu. Vítězem se staly Michlovce s 32 body, o 2 body zpět zůstal nejlepší celek z Česka, Veselí nad Moravou. Třetí byla ŠKP Bratislava, čtvrtá, o 2 body před námi Olomouc, která se tak stala naším semifinálovým soupeřem v českém play-off., kdy čtvrtým do party se stal Písek. Po porážce v Olomouci podlehly naše házenkážky i doma, v dramatickém zápase po prodloužení 27:28 a v bojích o 3.místo hraných na 3 vítězné zápasy porazily doma Písek 35:20 a 41:22, vyhrály i na Otavě 39:16 a skončily celkově třetí.

Hokejisté „jen“ stříbrní, hokejistky již podruhé obhájily titul
Začněme tím radostnějším. Hokejistky Slavie, hrající své zápasy v Kralupech nad Vltavou, obhájily v březnu při duelu s Kladnem mistrovský titul a staly se tak potřetí za sebou mistryněmi Česka! A je asi jen na škodu, že o ženský hokej je u nás ještě menší zájem než o ženskou kopanou! To však nebrání tomu, abychom našim hokejistkám od srdce poblahopřáli a poděkovali za reprezentaci Slavie.
Mnohem větší zájem však směřoval na A-tým hokejistů. Ti dokázali vyhrát základní část, což je opravňovalo i pro další sezónu k účasti v LM, kde byli v letošním ročníku jen chloupeček od výraznějšího úspěchu!
Jako vítěz základní části měli mít právo bojovat s papírově nejslabším soupeřem. Ale play-off je na jednu stranu atraktivní a ve své části i spravedlivé ve smyslu „kdo s koho“. Na druhou stranu se právě jedná o určitý import, který tak trochu v zájmu atraktivity smazává celoroční úsilí a sází na momentální formu. Naštěstí fotbal tomu nepodlehl a vše se hodnotí prostým součtem bilance všech zápasů! Dovede si někdo představit ten paradox, kdyby třeba Slavia, která začátkem dubna vedla o 12 bodů ligu, nakonec nastoupila třeba proti Brnu (omlouvám se předem příznivcům moravské metropole za právě tento příklad) a musela se potýkat se zraněním či vykartováním klíčových hráčů, kteří to právě na Brňany umějí!    V hokeji, házené, košíkové, volejbalu či florbalu je to však normální! Včetně rizik, která vyvažuje atraktivnost závěrečných kol. A i ve fotbale najdeme v pohárových soutěžích podobný model, i když jak LM, tak i Pohár UEFA se částečně uchýlily k modelu skupin…  Ale dlouhodobá soutěž je dlouhodobá soutěž! A přiznejme si, že výběr mužstev do hokejové LM dlouhodobou soutěž respektuje – její vítěz totiž do LM také postupuje!
Rozhodně bych nechtěl, aby tyto řádky vyzněly jako kdysi nám tolik přičítané brečení! Uznejme sportovně, že Karlovy Vary si letos titul plně zasloužily. Suverénně totiž vyřadily Litvínov a poměrně snadno i Spartu, aby si pak smlsly i na Slavii. Měly vyrovnanější řady, možná oproti loňsku i trošku více štěstíčka a především v brance čaroděje Mensatora, zatímco oba naši brankáři střídali temnější okamžiky s občasnou září! A hlavně v šestém finále za stavu 0:3 po naší desetiminutovce snů nesložily zbraně a utkání ještě otočily na 4:3! A ruku na srdce – kolikrát jsme již naše hokejisty odepisovali! Ať už v dlouhodobé soutěži, kdy se ze suverénního výsluní propadli kamsi ke středu tabulky, aby se pak na první příčku vrátili v tu pravou chvíli! Dlouhodobá soutěž totiž u nás v Česku pro každého představuje pravou sinusovou křivku a nevyhne se jí nikdo!
Shrňme tedy letošní sezónu:
Slavia vyhrála 52-kolovou soutěž s 93 body (o 3 bodu před druhými Pardubicemi) při skóre 176:15 za 23 vítězství v normální hrací době, 9 výher v prodloužení, 6 proher v prodloužení a 14 porážek v řádné hrací době! Třetí skončil Litvínov, čtvrtá Sparta, pátý Zlín, šesté K.Vary! Tato družstva šla do play-off přímo, o další 2 místa se bojovalo ještě v osmifinále a postup si vybojovaly Vítkovice porazivší Třinec a Plzeň, která udolala Liberec!
Slavia tak startovala z nejvýhodnější pozice a měla za soupeře papírově nejslabšího soupeře, kterým byly Vítkovice, ale ty už ji pořádně potrápily, podobně jako byl doslova bombou výbuch Slavie 0:6 v prvním zápase doma s Plzní, aby se pak vše otočilo na tu správnou, rozumějme slávistickou stranu! Chléb se však lámal v obou prvních zápasech finále v O2-Aréně, kam se play-off přesunulo netradičně po zahájení v Karlových Varech za stavu 1:1. Přesto však patří našim hráčům obrovský dík, zvláště dvojici Bednář-Červenka za mnoho nádherných okamžiků po celou sezónu! A to hrál „Bedýnka“ finále s nalomenou nohou, jak přiznal vzápětí po finálové sérii!

A ještě doplňme statisticky průběh play-off z našeho pohledu a konečné pořadí:
Čtvrtfinále s Vítkovicemi 4:3 na zápasy (d 1:5, d 3:2, v 1:2, v 2:7, d 5:3, v 7:3 a d 2:1)
Semifinále s Plzní 4:1 na zápasy (d 0:6, d 6:5, v 3:1, v 6:1, d 6:5sn)
Finále s Karlovými Vary 2:4 na zápasy (v 1:4, v 5:1, d 1:2sn, d 4:6, d 3:2, v 3:4)
Závěrečná bilance je tak následovná: 1.Karlovy Vary, 2.Slavia, 3.Sparta, 4.Plzeň, 5.Pardubice, 6.Litvínov, 7.Zlín, 8.Vítkovice, 9.Liberec, 10.Třinec, 11.Č.Budějovice, 12.Znojmo, 13.Kladno, 14.Mladá Boleslav.
Mladá Boleslav však soutěž uhájila v baráži s Ústím a v lize opět uvítáme brněnskou Kometu, která soutěž odkoupila od zachránivšího se Znojma!

Oxford – Cambridge: naši přátelé opět vítězí v osmiveslicích!
Je to už více než rok, co opět chodíme do našeho milovaného Edenu a jen málokomu z nás vymizí z paměti zážitek ze slavnostního otevírání stadiónu 7.května 2008, kdy nám byli sparingpartnery hráči univerzitního Oxfordu. Ve svém článku jsem tehdy připomínal, že i pro nefotbalovou a neuniverzitní veřejnost je Oxford pojmem díky tradičnímu klání reprezentačních osmiveslic dvou nejslavnějších anglických univerzit a sliboval jsem, že jistě při všech dalších kláních budou naše srdce aspoň na dálku patřit přátelům z Oxfordu.
V poslední době slávističtí fanoušci zamířili do Londýna celkem 3x (2x na Tottenham a 1x na Arsenal), a tak pro většinu z nás není Temže jen prázdným pojmem ze zapomenutých hodin zeměpisu. A možná, že někdo zamířil i k trase populárního závodu osmiveslic, k místu klání obou již zmíněných univerzit a třeba i k mostu na půlce tratě, kde se závod pravidelně „láme“. Loď, která tam vede, obvykle nevyhrává – podobně jako to platívá i u derby Slavia-Sparta, kde velmi často favorit nevítězí!
Měl jsem možnost sledovat přímý přenos populárního závodu a v duchu se už v průběhu radoval: Most přes Temži na polovině trasy přijal na vedoucí pozici loď „kembridžáků“! Bude platit tradice? Platila! Oxford vítězí a snižuje celkové skóre 155.(!!) klání na 75:79! Ano, počítáte dobře, chybí jeden závod! Ten byl totiž v roce 1877 prohlášen za nerozhodný, neboť hlavní rozhodčí byl prý tak opilý, že nebyl schopen určit vítěze. A pak že jsou opilí jen Dánové, světovým symbolem ožralosti je i „butylka vódočky“ a český humor je právem i neprávem spojován se Švejkem a nejlepším pivem na světě a i becherovkou či vynikajícími víny nejen z jihu Moravy, ale i ze sklepů a sklípků na severu Čech!!!
Takže, Oxfordští! Přijměte blahopřání i od českých, moravských a slezských slávistů a ve vztahu Oxford-Cambridge Vám všichni přejeme ono už možná zprofanované: „Dohnat a předehnat!“
Dobi