V letošní Evropě dvě Slavie!!!

Poslední červencový týden byl spojen i pro naši Slavii se vstupem do kolotoče evropských pohárů, kde na nás v evropských pohárech nakonec „vybyl“ moldavský Šerif Tiraspol.

Ale oku pozorného čtenáře jistě neuniklo, že jméno Slavia Praha není jediným, které uctívá bohyni Slovanů. A není to sesterská Slavia Sofia (ta skončila v bulharské lize až sedmá)  a ani běloruská Slavia Mozyr, která také do evropských pohárů kdysi zasahovala, ale nějak sešla nejen z očí! Do třetího předkola Evropské ligy se probojoval bosensko-hercegovský vicemistr, Slavija Sarajevo! Kde se tento klub vlastně vzal, vždyť ještě za celojugoslávské ligy byla vlastně 3 větší derby – mezi bělehradským Partizanem a Crvenou Zvezdou, mezi chorvatskými velkokluby – záhřebským Dinamem a dalmátským Hajdukem Split a mezi reprezentanty města zimní olympiády 1984, Sarajeva – NK a Željezničarem?
Slavija Sarajevo  je víceméně předměstským klubem z východní, tedy srbské části Sarajeva, který ctí modrobílou kombinaci, ale sympatické jméno nikdy nezapře! A do 3.předkola se probojoval po víceméně senzačním vyřazení dánského Aalborgu (ale nedokazuje to sílu bosensko-hercegovského fotbalu, který ctí třeba Teplice?) a narazí na Košice! Oni vůbec Srbové měli ve fotbale ke všeslovanské myšlence nejblíže – v nižších soutěžích Srbska bojuje i Slavija Kragujevac a Slavija Novi Sad. V tomto pozoruhodném podunajském městě však sídlí známější Vojvodina, kterou, okouzleni pražskou Slavií, založili v roce 1914 studenti Zorko a Milovac a přivezli z Prahy i dresy Slavie, které Vojvodina ctí dodnes – jen se červená hvězda po pádu komunismu změnila v modrou. Vojvodina se po 10 letech vrátila jako srbský vicemistr do Evropy – to ji velmi těsně vyřadila právě Slavia! A abychom nekřivdili Chorvatům – každý správný Dalmatinec ctí Hajduk a ten se zrodil v roce 1911 v Praze a kmotry byli sparťané a především slávisté! Hajduk narazí na Žilinu, Vojvodina na vídeňskou Austrii!
Dobi