Vánoční sportování

VÁNOČNÍ SPORTOVÁNÍ I HRY SLÁVISTŮ

cropped-znak-OP-857x1024.jpgKaždé „vánoční“ deko navíc se většina z nás snaží pohybem podle svých možností co nejdříve zlikvidovat a spíše než různých diet využít i všeho, co momentálně poblázněná příroda nabízí. Dříve to bývaly hlavně běžky a sáňky, nemluvě o bruslení a lítých bojích malých i větších hokejistů na každém zamrzlém rybníku či říčním zálivu. Ale i zde ukazují mnozí slávisté, že sport, pohyb, ale i různé hry, se pro ně staly nedílnou součástí také času vánočního! A nemusí jít jen o pasivní sledování dvou tradičních sportovních akcí v Edenu, zejména svatoštěpánského halového turnaje internacionálů (letos poprvé vyhrála Bohemka díky úspěšnějšímu proměňování penalt ve finále se Slavií), ale především populárního Silvestrovského derby! Na mnohých odbočkách se totiž sportuje aktivně!

Jsou zde především akce tradiční, které má každý člen odbočky i míst ze „spřáteleného okolí“ pevně v kalendáři, ať už se jedná třeba o pochod vánočně vyzdobenou hornickou štolou v Příbrami, turnaj členů odbočky ve stolním tenise v Mníšku pod Brdy, k čemuž se podobnou akcí přidaly i Božetice, či tradiční Silvestrovskou vycházku v  Brandýse nad Orlicí, kdy Brandejšťáci spojují příjemné s užitečným. Připomenou si totiž nejeden z půvabů a krás tohoto „městečka maličkýho“ a přitom obejdou několik usedlostí místních slávistů, aby i manželky a ostatní rodinní příslušníci viděli, že slávisté žijí svou láskou ke Slavii i vzájemným kamarádstvím! Přibyly však i další akce, které mohou být malou inspirací i pro ostatní!

PŘEDSILVESTROVSKÉ DERBY SPARTA-SLAVIA VE STRAKONICÍCH – PREMIÉRA S NÁDECHEM REPRÍZY!

StrakoniceO zmrtvýchvstání odbočky OP ve Strakonicích (připomeňme, že se tak stalo 8. 8. 2014) jsme nedávno na našich stránkách psali a ukazuje se, že se jedná o jev trvalý a nezvratný. Postupně se stala nejen suverénní jihočeskou jedničkou, ale útočí tím nejsprávnějším způsobem i na pozice zavedených odboček. To, co platilo před měsícem, již – v tom dobrém slova smyslu – není dnes úplně pravda. Nejsem houbař, abych si ověřil pravdivost úsloví o přibývání hub po dešti, ale Strakoničtí tuto cestu nastoupili a suverénně ovládají již bronzovou příčku v početnosti členů našich odboček. A členové přibývají a přibývají. Jen za níže zmiňovanou poslední neděli v roce 2015 bylo jasné, že Strakoničtí překonávají (zatím) pro ně magickou sedmdesátku členů!

A čím vlastně byla ta poslední neděle roku 2015, 27. prosinec, výjimečná? Na útulné hřišťátko v areálu Na Křemelce naplánovala strakonická odbočka Předsilvestrovské derby Sparta–Slavia. Zatímco slávisté se sešli v hojném počtu, byli rádi, že jejich pozvání přijali členové Spartaklubu z nedalekých Vodňan, byť jejich řady museli doplnit i slávisté z jejich města, které právem historicky slove jako město dudáků, ČZ a Fezka. Byla to taková malá premiéra, i když všichni vzpomínali na loňský čas povánoční, ale to se slávisté Na Křemelce utkali jen mezi sebou. Na venkově naštěstí často mizí ta někdy až vyhecovaná nevraživost mezi příznivci obou nejslavnějších českých klubů a celé derby tak probíhalo ve férové atmosféře. Dění sledovali četní příznivci jednoho i druhého klubu snad až v neočekávaném počtu, kteří se po zápasech opět vraceli ke starému kamarádství!

Hřiště Na Křemelce se může pochlubit nejen pěknou travičkou, ale i rozměry, které jsou pro podobné akce ideální. Ani klasická fotbalová velikost, ale ani házenkářský „krcálek“. A tak se družstva dohodla na schématu 8+1. Úvod patřil sparťanům, kteří působili fotbalověji a zaslouženě se ujali vedení. Pak se hra nejen vyrovnala, ale zápas postupně ovládli slávisté, protože výsledek nakonec otočili na konečných 6:1 a ke všemu si dovolili v závěru poslat na hřiště dva nejmenší slávisty, kteří se mohli dokonce zapsat do kroniky vstřelenou brankou! To se sice nepovedlo, ale i tak si oba mrňousové vysloužili oprávněný potlesk všech bez rozdílu!

„Třetím poločasem“ pak zápas pokračoval v útulném sálku hospůdky v sousedním areálu, jemuž vévodí fotbalový stadion, hokejová hala i malý ráj plavců, a kam přinesli členové odbočky i svoje vánoční výtvory. Spřádaly se plány na nejbližší akce, kde dominoval „jízdní řád“ na silvestrovské derby v Edenu a především na vlastní únorové vepřové hody! A hitem č. 1 byla pak obnova vývěsní skřínky v centru proti kinu Svět! Činíte dobře, strakoničtí kamarádi!

článek na webu OP Strakonice http://opslaviastrakonice.cz/predsilvestrovske-derby-slavia-sparta-2015/

12377880_1050991021630427_6062010809254828539_o

VÁNOČNÍ DESETIBOJ V BRANDÝSE NAD ORLICÍ

Brandýs nad OrlicíO výborné spolupráci brandýské odbočky OP s místní školou jsme se již několikrát zmiňovali. Jejím výrazem je i propůjčení školní tělocvičny k akcím odbočky, zejména v období vánočních prázdnin! Jak se bohužel zvyšuje věkový průměr členů odbočky, klesá zájem o silové a rychlostní sporty, ale hledají se a nacházejí tzv. netradiční disciplíny! A bylo tomu tak i v čase vánočním roku 2015. Brandejšťáci tak vyhlásili Vánoční desetiboj členů odbočky v netradičních disciplínách! Třeba některé z nich mohou inspirovat i vás při přípravě vlastních akcí! Nevěříte? Posuďte sami.

Trestné hody tenisovým míčkem na basketbalový koš;  „Strky“ gumovým kroužkem a dřevěnou tyčí na čáru; hody tenisovým míčkem přes celé hřiště do florbalové branky; dvojtakt na čas (jinými slovy: útok na basketbalový koš); „klasické“ šestky – trestné hody basketbalovým míčem; hody golfovým míčkem do odpadkového koše; hody házenkářským míčem na terč-kuželku postavenou na lavičce;  kopy nohejbalovým míčem na házenkářskou branku a poté na florbalovou branku.

Legrace byla spousta, nejen vítězové, ale i méně úspěšní se nadmíru bavili! Nechcete zkusit něco podobného?

TURNAJ V KŘÍŽOVÉ SEDMĚ V ROŽĎALOVICÍCH

rozdalkyA na závěr si ponechme Rožďalovice s jejich útulnou klubovničkou. Poslední akce se pro velký zájem odehrávaly v sálech radnice, ale i na klubovnu ještě v roce 2015 došlo. Český národ dokázal pro volné chvíle vymyslet mimo jiné i řadu karetních her, často sofistikovaných a oblíbených i mezi těmi, kteří „čertovy obrázky“ neberou jen jako zpestření dlouhých sezení u hospodských stolů. Jednou z nich je určitě i Křížová sedma, která má mj. na internetu svoje přesná a podrobně vysvětlená pravidla. A Rožďalovičtí na závěr roku připravili do své klubovny turnaj právě v této klasické karetní hře!

Přátelé, popřejme si do nového roku 2016 nejen dobrou kartu, ale hlavně hodně zdraví, slávistické lásky i elánu!

Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..