Vycházka

Nejstarší fanouškovská organizace v české republice Fotbalový oddíl SK SLAVIA PRAHA – Odbor přátel, je velmi aktivní, co se týká různých akcí spojených s historií tohoto slavného klubu. Hodně fanoušků, nejen slávistů, určitě slyšelo o akcích typu Univerzita Slavia nebo Tour de Slavia. Samozřejmostí jsou pravidelné akce jednotlivých odboček, kterých je momentálně více než 60.

Jedna taková akce se konala i 8. května 2015. Odbočka Odboru přátel AREA 114 ve spolupráci s vedením Odboru přátel a s Tribunou sever uspořádala akci s názvem “Slávistická vycházka”.
V 9:00 se slávisté sešli v parku na Karlově náměstí, kde obdrželi materiály týkající se historie Slavie a vydali se do Žitné ulice a následně do Starého Města. Cestou prošli mnoho zajímavých míst spjatých se vznikem Slavie, ať už šlo o Kaulichův dům, gymnázium v Křemencově ulici, dům na Staré rychtě, bývalá restaurace U Sochůrka a další.
Cestou byly naplánovány občerstvovací zastávky, takže návštěva U Fleků nebo U Vejvodů byly samozřejmostí. Celá akce se poté ze Starého Města přesunula na Výtoň odkud pomocí přívozu celou akci ukončila návštěvou restaurace Cinda na Císařském ostrově. Na tomto ostrově se odehrálo první pražské derby.
Po celou dobu akce, dostali všichni účastníci nepřeberné množství informací, nejen týkající se Slavie ale i různých dalších historických zajímavostí. Jedno z nejzajímavějších vyprávění bylo o Buršáckých spolcích a souboj Mensura. Účastnici si mohli prohlédnou stanovy „Sportovního klubu Slavia v Praze” schválené dne 31. května 1895, mnoho fotografií jako například nejstarší zachovalou fotografii zakládajících členů Slavie nebo také další fotografii, zejména zakládajích členů Hajduku Split, který byl založen v únoru 1913 po vzoru Slavie, a to právě v restauraci U Fleků. Díky nepřebernému množství informací a občerstvovacích zastávek se celá akce příjemně protáhla a byla tak nakonec vynechána zastávka na Malé Straně a Vyšehradě.
Celou akci je třeba brát jako velmi úspěšnou a hlavně zajímavou. Všichni účastníci se shodli, že je potřeba podobnou akci v co nejkratší době zopakovat. Ukázat sounáležitost fanoušků k historii a ke klubu i mimo tribuny fotbalových stadiónů v době, kdy se nedaří, což ukazuje velmi silnou fanouškovskou základnu, která by se měla využít. Bohužel v aktuální situaci, mnohým fanouškům připadne, že samotný klub tohoto potenciálu rozhodně nevyužívá.

[nggallery id=225]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..