Výročku v Rožďalovicích zpestřila beseda s trenérem Köstlem

Jistě většina z nás souhlasí, že je hezké, když se dobré tradice dodržují. A takovou tradicí je třeba časný adventní termín výroční schůze rožďalovické odbočky OP, která bývá navíc vždy kořeněna besedou „se slávisty pro slávisty“. Opakovat tady, že Rožďalovice za celou svou téměř dvacetiletou historii patří mezi nejúspěšnější odbočky, by bylo nošením dříví do lesa. A tradice nebyla porušena ani letos. Termín sobota 7. prosince 2019 byl znám dlouho dopředu a je nutno říci, že nakonec úcta k tradici zvítězila nad náhlými obavami.  Termín nakonec „spadl“ mezi dva důležité zápasy naší Slavie – páteční úspěšnou „expedici Tam na Sever“ – výhru Slavie v Liberci 3:0 a poslední evropský výjezd této sezóny, do vesfálského Dortmundu, kdy mimo jiné dostali hráči Slavie a mezi nimi i potenciální besedníci zasloužené volno. A navíc na stejný den přibyla jistě záslužná akce vánoční Besídka se Slávinkou v Edenu určená hlavně dětem – jistě budoucím věrným fanouškům věčné Slavie!  Ale nakonec byla tradice kompletně dodržena, když se „druhý poločas výročky“ změnil v úspěšnou „one-man-show“ asistenta trenéra Slavie Jaroslava Köstla.

Ale vezměme to pěkně popořádku. Výroční rokování rožďalovických slávistů, které vždy rádi navštěvují i někteří slávisté z blízkého i vzdálenějšího okolí, se uskutečnila už tradičně ve stále krásnější a slávistickými symboly vyzdobenější klubovně místní odbočky OP. Každý návštěvník musí ocenit, co vše místní obětavci dokázali vytvořit z polorozpadlého domku kousek za náměstím, kde hrozilo zbourání či obsazení osobami tzv. méně přizpůsobivými, kde by pak následoval stejný osud. Ti, kteří tam ještě nikdy nebyli, budou snad mít příležitost v červnu nadcházejícího roku, kdy by se v Rožďalovicích mělo uskutečnit další Setkání slávistů, a to ve znamení čísla 20. 20. Setkání při příležitosti oslav 20. výročí odbočky v Rožďalovicích v roce 2020! Nabízela se i další dvacítka – sobota 20. června, ale z řady důvodů navrhují Rožďalovičtí obvyklou poslední sobotu v červnu, tedy 27. červen! Kouzlo klubovničky třeba před několika léty mohli obdivovat při své Cykloexpedici i slávisté z Brandýsa nad Orlicí. To bylo léto, sluníčko, posezení ve venkovních prostorách i vykoupání v malém bazénku. Ale i zimní posezení má zde své kouzlo. I když venku to „fičí jako v pohraničí“, každý ocení, co znamenalo v dávné minulosti přirozené teplo i neopakovatelná atmosféra, které se šíří z perfektně postaveného krbu! A ve vedlejší místnůstce četné místní příslušnice slávistického něžného pohlaví připravují raut, za jehož nabízené lahůdky i úpravu by se nemuseli stydět ani v nejrenomovanějším interhotelu! Prostě a jasně – to jsou a vždy byly Rožďalky. A adventní věnec se slávistickými svíčkami dokresloval opět příjemnou atmosféru!

V první, „pracovní“ části, shrnul předseda odbočky Standa „Stenly“ Veselý činnost odbočky, kde především nechyběly klasické úspěšné akce. Předjarní maškarní rej a dětský rej, v celém kraji populární Slávistické čarodějnice s účastí obránce Slavie Bořila, kde dík patří i místnímu klubu Trnavan, který umožnil pořádat tradiční „Čarky“ na fotbalovém stadionu po nuceném opuštění prostoru poblíž majestátného kostela sv. Havla, který je dominantou kraje, dále účast na Memoriálu Jana Maika v Libiši, kde bohužel neobhájili prvenství z prvních dvou ročníků, ale uvědomují si, že tato akce je především připomínkou skvělého kamaráda a velkého slávisty!  Na Setkání v Bělé nakonec postavili dvě družstva, aby si zahráli všichni, a rozdělili hráče rovnoměrně do obou celků, takže skončili hůře než některé odbočky, které se soustředily hlavně na výsledek a ne na ono, možná už zprofanované heslo, že není důležité jen vítězit, ale i se zúčastnit. Podobně to bylo i u každoroční návštěvy kamarádů na jejich turnaji v krkonošském Černém Dole, což později rozvedl v podrobné zprávě vedoucí mužstva Veselý. Rožďalovičtí se pečlivě starají o nejmladší generaci, a to nejen formou zmíněných rejů, ale i vybranými zájezdy na zápasy do Prahy. A pokud jsme u zájezdů, na významné zápasy v Evropě vypravují pravidelně autobus a činili tak i v době, kdy hlásit se ke Slavii vůbec nebylo masovou záležitostí neboli, jak se také říká, „in“. A místa v autobuse nabízejí i slávistům z blízkého i vzdálenějšího okolí, kteří se rádi připojují k dokonale připravenému zájezdu, takže je pochopitelné, že na poslední evropský výjezd do Dortmundu požádali o maximálně možný počet vstupenek a autobusový zájezd byl zakrátko beznadějně vyprodaný. Vzpomínali i na jarní výjezd do Londýna na zápas s Chelsea, kdy nad nimi bděl anděl strážný a náhlý problém s pneumatikou nakonec zvládli bez následků a bez velké prodlevy, takže ostatní kamarádi v hledišti mohli prohlásit s klasikem–veršotepcem „Přišli včas“.

To už se ručička hodin na blízké radniční věžičce přiblížila k páté hodině odpolední a ve dveřích se objevil asistent trenéra A-týmu Jaroslav Köstl. Velmi brzy rozptýlil obavy těch, kteří si mysleli, že jeho návštěva je jen jakýmsi východiskem z nouze. Vzácný host! A lze jen citovat výrok jednoho z účastníků besedy – hrdina tohoto adventního večera.  Brzy projevil svoji fundovanost i obrovskou upřímnost, což si v dnešní době, kdy nejasná nebo protiřečící si vyjádření žel v řadě promluv převažují, všichni obrovsky cenili.  Nebál se připomenout i jednotlivé kapitoly svého života, který zahájil ve čtvrti svého dětství, v Břevnově, kde s fotbalem začínal i Pavel Horváth a upřímně zalitoval konce tamního fotbalu, kdy se v rámci restitucí přihlásila jakási dáma, že jí patří 1/9 hrací plochy TJ, s čímž nikdo nebyl ochoten pomoci a fotbal po třetím místě ve III. lize, kdy Břevnov mj. porazil i béčko Slavie, po 100 letech navždy u TV věže zřejmě skončil… Mimo jiné přiznal i působení „tam na druhém břehu Vltavy“, ale nejvíce mu dalo působení v Liberci, i to, že mu trenér Trpišovský nabídl spolupráci při svém odchodu z města pod Ještědem do Edenu, čemuž byl velmi rád! A zlatým písmem by se mohla zapsat jeho slova k přítomným fanouškům, jejichž zajímavé dotazy doslova jen pršely: „Vy tady jste většinou slávisty od kolébky, já jsem svůj vztah ke klubu našel teprve nyní, když vidím, co vše se nám za spolupráce a velké podpory výborných fanoušků podařilo!“ Věří, že hvězdný fotbalista Stanciu potřebuje se ještě trochu s prostředím sžít – ukazuje již svůj potenciál. A věří, že třeba i Brazilec Felipe plně ukáže a zúročí svoje kvality, přičemž malou nevýhodou je, že zatím hovoří jen portugalsky a zdá se, že asi každý z nás už potkal jazykově nadanější lidičky.

Byl to moc hezký adventní podvečer, kdy třešničkou na dortu byla i zpráva z Uherského Hradiště, kde Slovácko zdolalo Plzeň 2:1 a Slavia tak před posledním zápasem roku 2019 se stále lepšícími se Českými Budějovicemi měla už 14bodový náskok! A až při následném probírání životopisu jsme zjistili, že 3 dny před besedou v Rožďalovicích, na svátek sv. Barbory, oslavil Jaroslav Köstl malé jubileum – 30. narozeniny. A tak vedle poděkování za vydařenou besedu mu patří i naše dodatečné upřímné přání všeho nejlepšího!
                                                                                                                                  Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..